15 TEMMUZ GECESİ İHANETİ DE GÖRDÜK KAHRAMANLIĞI DA!

Yazdır
Paylaş
Polis Akademisi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Şahin, katıldığı konferansta yaptığı konuşmada, 15 Temmuz’un unutulmaması gereken bir tarih olduğuna dikkati çekti. Şahin, “15 Temmuz’da ihanetin dibini de gördük, aynı zamanda kahramanlığın zirvesini de gördük. Bunların hepsi birkaç saat içinde yaşandı” dedi.
15 TEMMUZ GECESİ İHANETİ DE GÖRDÜK KAHRAMANLIĞI DA!
Sinop’ta ‘15 Temmuz ve Demokrasi Mücadelesi’ konulu konferans düzenlendi. Sinop Üniversitesi ile Kredi ve Yurtlar Kurumu Sinop İl Müdürlüğü tarafından Halk Eğitim Merkezi Konferans Salonu’nda düzenlenen etkinlik Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Ardından Sinop Üniversitesi Basın-Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü tarafından hazırlanan “Sinop’ta 15 Temmuz Destanı” konulu sinevizyon filminin gösterimi izlendi. 15 Temmuz gecesi Sinoplu vatandaşların ortaya koyduğu direniş ve demokrasi nöbetlerindeki görüntülerin yer aldığı video, izleyenlere duygu dolu anlar yaşattı.

Konferansa konuşmacı olarak katılan Polis Akademisi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Şahin, “15 Temmuz’da ihanetin dibini de gördük, aynı zamanda kahramanlığın zirvesini de gördük. Bunların hepsi birkaç saat içinde yaşandı. Bu yüzden 15 Temmuz unutulmaması gereken bir tarihtir. En az Fransız İhtilali kadar önemli olduğunu düşünüyorum” dedi.

Şahin, “15 Temmuz’da yaşananlara baktığımız da neden oldu?. Sebebi neydi? Bunları sormak lazım. Bana ait bir tanımlamayı sizinle paylaşmak isterim. Tipi bizden olup ta çipi bizden olmayanların harekete geçmeseydi 15 Temmuz. Tipine baktığınız zaman bizim gibiler. Ama çipine baktığınız zaman bizden değildi bunlar. Bu yaklaşık 40-50 yıllık bir projenin kanlı girişimiydi. Buna sadece bir grup olarak bakmayın. Bu Dünya’nın en güçlü istihbarat yapılanmasının, Türkiye’de Türkiyeliymiş gibi gözüken grubunun harekete geçirilmesiydi. 40-50 yıllık yatırım yaptılar. Adamların 40-50 yıllık yapmış oldukları, bu kanlı çeteyi hiçbir hesabı olmayan, vatanından başka hiç elinde bir şey olmayan, Anadolu’nun kavruk çocuklarının 4 saat içinde bunu bitirdiğini gördük. İnsanlarımız o gece neyin ne olduğunu anladılar” dedi.

2013 yılından bu yana Türkiye’ye yönelik sistematik bir baskılama süreci olduğuna vurgu yapan Şahin, bu baskının halen devam ettiğini söyledi. Şahin, 15 Temmuz darbe girişiminin amacının, milli iradeyi gasp etmek olduğunu belirterek; “Bu darbe, ABD’nin Türkiye’nin gittiği yolu kendi çıkarına ters gördüğü için kendi yetiştirdiği kişiler üzerinden yaptığı bir darbedir. Ülkemizdeki bu darbe girişiminin Orta Doğu’daki darbelerden bir farkı var. Bu kirli odaklar Anadolu topraklarını doğrudan işgal edemeyeceklerini biliyorlar. Topraklarımızı doğrudan işgal edemeyeceklerini bildikleri için zihin işgali ile işgal etmeye kalktılar. Bunu da siyaset gibi geçici değil, kalıcı olan bürokraside var olarak yapmaya çalıştılar. 15 Temmuz gecesi vatan sevgisinin birçok örneğine şahit olduk. 15 Temmuz, Türk milleti için siyasi fikri, dünya görüşü, yaşam biçimi, etnik kökeni, dini ve mezhebi adresi ne olursa olsun birlik ve beraberliğimizin perçinlendiği, devlet ile milletin bütünleştiği tarihi bir zafere dönüşmüştür” dedi.

15 Temmuz darbe girişimi sırasında Türk gençliğinin övülecek bir tarih yazdığını söyleyen Şahin, "Bizim beğenmediğimiz gençlik var ya, 15 Temmuz darbe girişimi sırasında vatan toprağına nasıl sahip çıktığını ortaya koymuştur. Darbe girişimi esnasında kendime şu sözü verdim. Bundan sonra hiç kimsenin tipine bakıp, hangi coğrafyadan geldiğine bakıp ön yargılı davranmayacağım. Ön yargıdan dolayı güzellikleri görmediğimiz ortaya çıktı. 15 Temmuz’da bu gençlik büyük bir kahramanlık gösterdi" ifadelerini kullandı.

Programın açılış konuşmasını yapan Sinop Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nihat Dalgın, Türkiye’nin 15 Temmuz 2016 gecesi tarihin en büyük ihanet girişimlerinden biriyle karşı karşıya kaldığını söyledi. Dalgın, “Türk Silahlı Kuvvetleri içinde örgütlenmiş Fetullahçı Terör Örgütü üyesi bir grup cuntacı asker; milleti ve millî iradeyi hiçe sayarak devleti ve hükümeti ele geçirmeyi amaçlayan hain bir darbe teşebbüsünde bulunmuştur. Ancak aziz milletimiz; üzerine açılan ateşlere, atılan bombalara, yöneltilen tehditlere, gözlerinin önünde şehit edilen insanlara rağmen meydanı darbecilere bırakmamış, ülkesine ve iradesine kararlı bir şekilde sahip çıkarak darbe teşebbüsünü bertaraf etmiştir” dedi.

Rektör Dalgın, “Sayın Cumhurbaşkanımızın çağrısıyla; vatanını, namusunu ve mukaddesatını savunmak üzere meydanlara akın eden halkımız, darbecilere karşı tarihte eşi benzeri görülmemiş bir kahramanlık destanına imza atmıştır. O gece “İstiklal Ruhu” yeniden canlanmış ve vatanperver halkımızın ortaya koyduğu şanlı mücadele, demokrasi ve hürriyetimizin sigortası olmuştur. Yüzyıllar içinde etle tırnak gibi kaynaşmış olan milletimizin 15 Temmuz’daki cesur tutumu, her türlü takdirin üzerindedir. Bizler, kurşunlara karşı göğüs geren, tanklara meydan okuyan, canlarını Allaha teslim edip, bu vatanı hainlere teslim etmeyen, Ömer Can Açıkgöz’leri, Halil Kantarcı’ları, Ömer Halisdemir’leri unutmayacağız. Darbe girişimine karşı verdiğimiz bu şanlı mücadelede, ölümü öldüren 250 şehidimizi her daim şükran ve minnetle anmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Dalgın Ayrıca, Sinop Üniversitesi olarak; FETÖ ve tüm terör örgütlerine yönelik mücadelenin kararlılıkla sürdürüleceğini belirtti.

Rektör Dalgın, konuşmasının son bölümünde, “15 Temmuz Demokrasi ve Millî Birlik Günü” adıyla tarihe geçen bu büyük zaferin ikinci yıldönümü vesilesiyle bir kez daha, aziz ve mübarek kanlarıyla bu toprakları bize vatan kılan tüm şehitlerimizi rahmet, şükran ve minnetle anıyor; gazilerimize şifa, sağlık ve afiyet diliyorum” ifadelerini kullandı.

Konferansın sonunda Sinop Valisi Köksal Şakalar tarafından konuşmacı Prof. Dr. Mehmet Şahin’e hediye takdim edildi.

Konferansa; Sinop Valisi Köksal Şakalar, Sinop Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nihat Dalgın, İl Emniyet Müdürü Ercan Dağdeviren, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Halil Altıntaş, kurum amirleri ve çok sayıda davetli katıldı.
 

 

HABER ETİKET :
HABER ETİKET :
[464 Gösterim]
[Tarih (yy/aa/gg) : 2018-07-12]
Adınız :
E-Mail Adresiniz :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
   
GÜNÜN DİĞER HABERLERİ
E-GAZETE