15 Temmuz şehidimiz anıldı

Yazdır
Paylaş
"15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü" anma etkinlikleri başladı. Etkinlikler kapsamında dün Ayancık'ın Büyükdüz köyünde Şehit Ömer Can Açıkgöz'ün mezarı ziyaret edildi.
15 Temmuz şehidimiz anıldı
Sinop’ta 15 Temmuz Anma etkinlikleri dün demokrasi şehidi Ömer Can Açıkgöz'ün mezarının ziyareti ile başladı. Ayancık ilçesi Büyükdüz Köyü’ndeki Kıran Mezarlığında gerçekleşen anma programı, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. Program, şehitler için Kur'an-ı Kerim okunmasıyla ve dua edilmesiyle devam etti. Ardından protokol mensupları, sivil ve askeri erkan ile şehit aileleri, gaziler şehit mezarına gül bıraktı. Programa Sinop Valisi Hasan İpek, Sinop Belediye Başkanı Baki Ergül, İl Jandarma Komutanı Şefaattin Serten, AK Parti Sinop Milletvekili Nazım Maviş, Sinop Başsavcısı Duygu Bayar, Sinop Üniversitesi rektörü Prof. Dr. Nihat Dalgın,  Sinop İl Emniyet Müdürü Ercan Dağdeviren ve diğer protokol üyeleri katıldı.

Vali Hasan İpek, burada yaptığı açıklamada, "Hain darbe girişiminin birinci yılında 15 Temmuz Haftası'nı, darbeyi lanetleme haftası olarak ilan ettik. Bugün 11 Temmuz'da saat 11.00'de Sinop’umuzun gururu, 15 Temmuz şehidimiz sevgili Ömercan Açıkgözü mezarında biz bu etkinliklerimizi başlattık. Burada başlatmamızın asıl sebebi 1995 doğumlu gencimizi elinde silahı yokken Skorsky helikopter ile şehit ettiler. Bu gencimizi şehit eden hainler bu ülkenin vatandaşı değillerdir. Bu hainler şehidimize kıydılar” dedi.

Vali İpek, “Böyle bir yapının içindeki laneti biz bir hafta olarak Sinop'ta sürdüreceğiz. Bugün tüm ilçelerimizde, merkez camilerimizde şehitlerimiz için mevlit okutacağız. Daha sonra programımızda mevlit okumasıyla birlikte yemek programımızda olacak. Spor etkinliği yapacağız. Onun dışında birçok konferanslar, etkinlikler ve yine 15 Temmuz günü Sinop merkezde yürüyüş yapacağız. Tüm halkımızı davet ediyoruz. Onunla birlikte 15 Temmuz günü de 15 Temmuz'da olan olayları halkımıza göstereceğimiz sinema hazırlayacağız. Daha sonra ise nasip olursa 01.13'te tüm Sinop'tan salalar verilecek. Bu salaların üzerine de yine 15 Temmuz nöbetimiz başlayacak. Ayrıca Ömercan kardeşimiz Külliyede şehit oldu. Bu kardeşimiz için de Sinop'ta hatıra ormanı açılışı yapacağız. Bu etkinliklerle 15 Temmuz'u hatırlamak ve anmak isteyeceğiz" diye konuştu.

15 TEMMUZ ŞEHİTLERİ İÇİN MEVLİT OKUTULDU
Etkinlikler kapsamında şehitler için mevlit okutuldu. Alaaddin Camisi'nde protokol ve vatandaşlar birlikte öğle namazı kıldı. Namazın ardından caminin avlusunda yemek programı düzenlendi. Sinop Valisi Hasan İpek, şehit aileleriyle yakından ilgilenerek onlara baş sağlığı diledi. Mevlit programında Kur'an-ı Kerim okunarak şehitler için dua edildi.

HABER ETİKET :
HABER ETİKET :
[131 Gösterim]
[Tarih (yy/aa/gg) : 2017-07-12]
Adınız :
E-Mail Adresiniz :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
   
GÜNÜN DİĞER HABERLERİ
SATILIK ARSA
12:15 - SATILIK ARSA
İHALE İLANI
İHALE İLANI
İHALE İLANI
İHALE İLANI
İHALE İLANI
E-GAZETE