35 MİLYON $'LIK KAYNAK AYRILDI

Yazdır
Paylaş
Sinop’un Uluslararası Tarımsal Kalkınma Fonu (IFAD) kapsamında proje uygulanacak iller arasına alınmasının ardından fizibilite saha çalışmalarına başlandı. Sinop, Kastamonu ve Bartın illerinde uygulanacak proje için 35 milyon dolar kaynak ayrıldığı belirtildi.
35 MİLYON  $'LIK KAYNAK AYRILDI
Türkiye için hazırlanan Sonuç Odaklı Ülke Stratejik Fırsatlar Raporu (Result-Based Country Strategic Opportunities Programme-RB-COSOP) Uluslararası Tarımsal Kalkınma Fonu (IFAD) ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından kabul edildi. Söz konusu raporda yer alan RB-COSOP döneminde Yüksek Kesimler için Kırsal Kalkınma Programı kapsamında Kastamonu, Sinop ve Bartın illerini kapsayan "Batı Karadeniz Kırsal Kalkınma Projesi" uygulanması öngörüldü.
Uygulanması planlanan projenin fizibilite çalışmalarını yapmak üzere kredi kuruluşu Uluslararası Tarımsal Kalkınma Fonu (IFAD) ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Tarım Reformu Genel Müdürlüğü uzmanlarından oluşan bir heyet, proje sahasında gerekli çalışmaları yapmak üzere dün Sinop’a geldi.

 

Kastamonu-Bartın ve Sinop Kırsal Kalkınma Projesinin fizibilite çalışmaları kapsamında saha incelemeleri için Sinop’a gelen Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Tarım Reformu Genel Müdürlüğü Arazi Islahı ve Sulama Sistemleri Daire Başkanlığı Dış kaynaklı Projeler Birim Koordinatörü Saliha Akbaş, Mühendis Nejla Furtana,  Uluslararası Tarımsal Kalkınma Fonu (IFAD) Türkiye Sorumlusu Ms Dina Saleh, Misyon Başkanı, Mr. Nigel Smith, IFAD uzmanları Mr. Abdelkerim Sma, Mr. Peter Chirstensen, Mr. Jacopo Monzini, Mr Resat Lule,’dan oluşan heyet Sinop İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nde gerçekleştirilen toplantıya katıldı.

Toplantıda konuşan Sinop İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Şahin Değirmen, Sinop’un tarım ve hayvancılığının gelişmesine büyük katkı sunması beklenen projenin, ilde uygulanmasından dolayı memnuniyetini belirtti. Değirmen, “Ön hazırlığını yaptığımız Kastamonu-Bartın ve Sinop illerini kapsayan bir  proje olacak. Bu sene ön hazırlığı yapılacak. İnşallah seneye de uygulamaya konulacak. Biz bütün enerjimizi Sinop’un kalkınması için harcayacağız. Her alanda özellikle toplumsal projelerde kapımız herkese açık olacak” diye konuştu.

 

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Dış Kaynaklı Projeler Koordinatörü Saliha Akbaş ise konuşmasında, yıl sonuna kadar proje ile ilgili olarak ana rapor çalışmalarının tamamlanacağını söyledi. Akbaş; “Bu hafta bölgedeki ziyaretimizde genel hatlarıyla çok fazla detaylara inemeyeceğiz. Yıl sonuna kadar geniş uzman kadroyla incelemeler yapılacak” diye konuştu.

Toplantının ardından heyet il genelinde planlanan ziyaretleri gerçekleştirdi.

 

Heyetin bölgelerde yapacakları ziyaretler esnasında proje bölgelerinde üreticiler, üretici örgütleri, sivil toplum kuruluşları, tarımsal sanayi kuruluşları, kamu kuruluşları ve ilgili diğer kurum ve kuruluşlarla görüşmeler yapılacağı ve bilgi alış verişinde bulunulacağı kaydedildi.

Projenin hayata geçirileceği bölgelerin Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca; Kalkınma Bakanlığı tarafından belirlenen ilçe bazlı gelişmişlik endeksleri dikkate alındığı; dağlık alanlarda, parçalı, küçük arazilere sahip, dezavantajlı coğrafik koşullarda yaşayan üreticilerin değer zinciri geliştirmek, sürdürülebilir doğal kaynak yönetimi yoluyla ekonomik çeşitliliği destekleyerek gelirlerini artırmak, yaşam standartlarını yükselterek kırsal yoksulluğu azaltmanın amaçlandığı belirtildi.  

HABER ETİKET :
HABER ETİKET :
[265 Gösterim]
[Tarih (yy/aa/gg) : 2017-03-01]
Adınız :
E-Mail Adresiniz :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
   
GÜNÜN DİĞER HABERLERİ
E-GAZETE