ADALET İÇİN MEYDANLARDAYIZ

Yazdır
Paylaş
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Sinop İl Başkanlığı, hakkında 25 yıl hapis cezası verilen İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu’nun tutuklanmasına tepki gösterdi. ‘Adalet’ çağrısında bulunduklarını belirten CHP Sinop İl Başkanı Barış Ayhan; “Bu çağrı demokrasi için, cumhuriyetin kazanımları için, hukukun üstünlüğü içindir” dedi.
ADALET İÇİN MEYDANLARDAYIZ

MİT TIR'ları görüntülerinin yayınlanması ile ilgili yargılanan CHP Milletvekili Enis Berberoğlu'nun tutuklanmasına tepki için dün İskele Meydanı Atatürk Anıtı önünde toplanan CHP’liler kararı protesto etti. 'Adalet' yazılı pankart açan yaklaşık 200 partili adına açıklama yapan CHP Sinop İl Başkanı Barış Ayhan, tutuklama kararının siyasal olduğunu belirtti.  

Ayhan; “Türkiye genelinde 81 ilde aynı anda adalet çağrısı yapıyoruz. Dün olduğu gibi bugünde ortak paydamız demokrasiyi yaşam biçimi haline getirmektir. Bunu nasıl yapacağız ‘direnerek’ yapacağız. Yaşadığımız bu ülkede adaletin kalmadığını tüm dünyaya haykırarak yapacağız” dedi.

“ASLA KABULLENEMİYORUZ”

“Adalet ; birilerinin intikam almak için darağacı diktiği bahçeler değildir” diyen Ayhan; “Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu ömrünü basın özgürlüğüne adamış değerli bir gazetecidir, aynı zamanda, 25 yıl hapse mahkûm edilen hem bir milletvekili hem de bir gazetecidir. Bundan önce cezaevlerine atılan 150’nin üzerinde gazeteci ve birçok milletvekili gibi Berberoğlu’nun tutuklanmasını da asla kabullenemiyoruz. AKP hegamonyasının ve parti devleti rejiminin demokrasi dışı, hukuk dışı son uygulamasıyla karşı karşıyayız. Bu otoriter rejimden ve yarattığı diktatörden acilen kurtulmalıyız” diye konuştu.

“TÜRKİYE’DE ADALET ÖLMÜŞTÜR”

Yargının artık diz çöktüğünü ve sarayın himayesi altına girdiğini savunan Ayhan; “Bugün tutuklanan sadece Enis Berberoğlu değildir. Bugün tutuklanan başta Cumhuriyet Halk Partililer olmak üzere Türkiye’nin tüm muhalif güçleri özgür sesidir. Hapishaneleri tıka basa dolu olan Türkiye’de adalet ölmüştür. Türk yargısının bağımsızlığından söz etmek artık mümkün değildir. Unutulmamalıdır ki yargı bağımsızlığı toplumu bir arada tutan en güçlü yapıştırıcıdır. Yargının bağımsızlığını yitirmesi ile toplumu bir arada tutmak artık mümkün değildir. Damatlara, saçma sapan bahanelerle özgürlük veren hâkimler; basın özgürlüğü ilkeleri çerçevesinde görev yapan gazetecileri, milletin sesi olmaktan başka gayesi olmayan milletvekillerini cezaevlerine atmaktadır” ifadelerine yer verdi.

“KORKUSUZ KALEMLER VE YÜREKLER  BUNA BOYUN EĞMEYECEK”

“Bağımsız yargı ölmüştür” diyen Ayhan; “Vicdani kanaatleri ile değil, aldıkları emirler doğrultusunda karar veren tüm hakim ve savcılara sesleniyorum; artık rahatlıkla cübbelerinize düğme diktirebilir, dükkanı kapatıp çay toplamaya gidebilirsiniz. Mit tırlarındaki silahların akıbeti ile ilgili olarak; vallahide billahi de diye yemin eden zat başbakan yardımcısı yapılırken, bunu haber yapan gazeteciler cezaevlerine atılıyor. Bu mu sizin adalet anlayışınız. Bu, hukuk garabeti değil de nedir.? Suç işleyenler değil, görevi gereği bunu haber yapan gazeteciler tutuklanmıştır. Bu karar, halkın haber alma özgürlüğüne indirilen bir darbe niteliğindedir. Zira bu karar, basın özgürlüğünün tarih boyunca edindiği kazanımları yok sayan bir belgedir. Bu niteliği ile de basın tarihine kara bir leke olarak geçecektir. Her ne kadar basın emekçileri üzerinde, gelecekte haberin oluşturulması noktasında bir korkunun yaratılması amaçlanmış ise de, özgür basın içerisinde ki korkusuz kalemlerin ve yüreklerin buna boyun eğmeyeceğine olan inancımız tamdır” diye konuştu.

“ÜLKEMİZ BİR KORKU İMPARATORLUĞUNA DÖNÜŞTÜRÜLMÜŞTÜR”

Adaletin olmayacağı yerde gelecekten söz edilemeyeceğini belirten Ayhan; “Unutmayınız ki adalete herkes muhtaçtır. Bugün bağımsızlığından eser kalmayan bu adalet yarın sizlere de lazım olacak.Bugün Türkiye için yeni bir gün yeni bir başlangıçtır. Cumhuriyet Halk Partisi olarak bugüne kadar parlamentoda ve her türlü siyasi platformda yürüttüğümüz çalışmalarımız bundan sonra sokakta ve meydanlarda devam edecektir. Halk için halkla birlikte, bağımsız yargıyı yeniden inşa edene kadar, cemaatlerle kol kola girerek ezdiğiniz bu halkı sizin gazabınızdan kurtarana dek; sokaklarda ve bu meydanlarda olacağız. Tüm dünya Türkiye’de olan hukuksuzluklardan haberdar olana kadar, AKP cuntası bu ülkenin aydınlarının, gazetecilerinin ve tüm muhalif unsurlarının üzerinden kirli ellerini çekene dek devam edeceğiz. Bu ülkeye adalet ve demokrasi gelene kadar mücadelemiz devam edecektir. Hiçbir dönemde demokrasiye bu kadar büyük darbe vurulmamıştır. Türkiye’nin temel taşlarıyla oynanmamıştır.  Ülkemiz bir korku imparatorluğuna dönüştürülmüştür” dedi.

DEVLETİ DEVLET YAPAN ADALETTİR

CHP Sinop İl Başkanı Barış Ayhan, açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi;

 “Bugünden sonra yapacağımız şey toplumu uyandırmak ve bilgilendirmektir. Haksızlığın üzerine gitmektir. Bunu direnerek yapacağız ve haklılığımızı tüm dünyaya duyuracağız. Adaletten daha değerli bir şey yoktur. Gün tuzun koktuğu, bıçağın kemiği kırdığı gündür. Çağdaş demokrasinin ve parlamenter sistemin gereği olan seçimler sağlıklı bir biçimde yapılabilme iklimini kaybetmiştir. Bugün milletin oylarını, iradesini çalanlara karşı mücadelemiz devam edecektir.

BAĞIMSIZ YARGIYA BİR GÜN HERKES İHTİYAÇ DUYACAK

Hukukçu olmanın sorumluluğu ve vicdanı ile değil, bir yerlerden gelen talimatlarla kararlarını veren Ergenekon, Balyoz ve benzeri davaların hakim ve savcılarının;  bundan daha birkaç yıl evvel ,birilerince heykelleri dikilmek isteniyor, siyasilerce “ben de bu davaların savcısıyım” nidaları atılıyordu. Bugün bu sözde hakim ve savcıların, kanun kaçağı olarak yaşadıkları ülkelerde vicdanlarının ne durumda olduklarını merak ediyor, bu durumun tüm yargı mensuplarına örnek olmasını temenni ediyoruz. Zaman geçer, güç ve iktidar el değiştirir. Ama bağımsız yargıya bir gün herkesin ihtiyaç duyacağı, tarihin değişmez bir gerçeğidir.  Bir sözümüz de siyasal iktidara olacaktır; özgür vicdanı ile karar veremeyen, baskı ve endişe duyguları ile çalışan bir yargı camiasından bırakın adil kararı, karar bile çıkmaz. Bir an evvel yargıyı serbest bırakın! Bir gün sizin de o bağımsız yargıya ihtiyacınız olacaktır. Bu itibarla, bu kararı tanımadığımızı tüm gücümüzle haykırıyor ve adalet arayışımızı meydanlardan başlatıyoruz. Kısacası; asıl suçluların yargılanmadığı, bir çok masum insanın yargılanıp hapsedildiği ve ölüme terk edildiği bir süreç yaşıyoruz.Ümit ediyoruz ki özlemle beklediğimiz adalet anlayışı ülkemize hakim olur. Adalet arayışımız devam ettiği sürece varlığınız gücümüze güç katacak ve zaferi bize yaklaştıracaktır”

Partililer bu konuşma ardından dağıldı.

 

HABER ETİKET :
HABER ETİKET :
[495 Gösterim]
[Tarih (yy/aa/gg) : 2017-06-16]
Adınız :
E-Mail Adresiniz :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
   
GÜNÜN DİĞER HABERLERİ
E-GAZETE