ALANNA İSLAMİYET’İ SEÇTİ

Yazdır
Paylaş
ABD’de yaşayan Alanna Dilara Gür, yaz tatilini geçirmek için geldiği Sinop'ta, İslamiyet’i seçerek Kadir Gecesi’nin gündüzünde Müslüman oldu.
ALANNA İSLAMİYET’İ SEÇTİ
ABD'de Müslüman bir baba ve Hristiyan bir annenin çocuğu olarak dünyaya gelen Alanna Dilara Gür, arkadaşlarından etkilenerek yaz tatilini geçirmek için geldiği Sinop'ta Müslüman oldu. Babası Sinop’lu bir Türk ve Annesi Amerikan olan Alanna Dilara Gür, Amerika’da bulunduğu sürede kiliselere gitti, ayinler izledi ancak İslamiyet’in insana verdiği huzuru bulamadı. Alanna, kimsenin baskısı altında kalmayarak araştırarak İslamiyet’in güzelliklerine vakıf olduktan sonra Müslüman olmaya karar verdi.

Türkçe Dilara ismini kullanan Alanna için Sinop İl Müftülüğünde ihtida töreni düzenlendi. İl Müftüsü Ali Hayri Çelik tarafından düzenlenen ihtida merasimiyle Kelime-i Şehadet getiren ABD vatandaşı Gür, İslamiyet'i seçti. İhtida töreninde Sinop İl Müftüsü Çelik, İslam dininin temel esaslarıyla ilgili bilgiler verdi ve dua etti.

Daha önce Hristiyan olan Gür, gazetecilere yaptığı açıklamada, ABD'de çevresinde çok sayıda Müslüman arkadaşı bulunduğunu söyledi. Arkadaşlarından etkilenerek İslam dini hakkında araştırma yapma ihtiyacı duyduğunu belirten Gür, "Araştırdıkça İslam'ın insanlığa, barışa, sevgiye, kardeşliğe çok değer veren güzel bir din olduğunu anladım. İslamiyet'in güzelliklerine vakıf oldum. İnsanlığa, bir tek ferde bile ne kadar değer verdiğini gördüm. Müslüman olmaya karar verdim. Dedemi ziyarete geldiğimde Müslüman olmak istediğimi söyledim. Şimdi Müslüman oldum, tarif edilemez bir huzura kavuştum." ifadelerini kullandı.

İhtida merasiminde İslamiyet’in emir ve yasakları hakkında bilgi veren Sinop  İl Müftüsü Ali Hayri Çelik İslamiyet’i seçen Anna Dilara Gür’e İmanını, Cenab-ı Hakk’ın rızasını kazandıracak güzel ameller ile tezyin etmesini nasip etmesi duasında bulundu. Çelik; “Kur’an’ın indirildiği  Kadir Gecesi’nin gündüzünde bir kardeşimizin İslamiyet’i seçip Müslüman olması ayriyeten bizi mutlu kıldı, gururlandı. Son derece mutlu olduk. Kur’an’ın demek ki bu bir bereketi. Cebrail’in ve meleklerin indiği sabah kadar barış ve esenlik olan bu gecenin gündüzünde henüz geceye erişmeden bir kazanç elde ettik. Elhamdülillah ondan dolayı çok mutluyuz. Rabbim nice gerçeği arayıp bulamayan insanlara da Müslüman olmayı imanı nasip etsin. ” şeklinde konuştu.

Alanna Dilara Gür’ün halası Hayal Gür ise, yeğeniyle gururu duyduğunu belirterek; “Hiç bir zorlama olmadan Müslüman oldu. Zaten bizim dinimizde de zorlama yok. Hiç bir zorlama olmadan kendisi istedi. Kadir Gecesi’nin gündüzünde çifte mutluluk yaşadık” dedi.

Müslümanlığı seçen Alanna’ya, Müftü Ali Hayri Çelik tarafından ihtida belgesinin yanı sıra Diyanet İşleri Başkanlığı yayınlarından oluşan, İslam dini ve kültürü hakkında detaylı bilgiler içeren kitap seti ve Kur'an-ı Kerim hediye edildi.

 

 

 

 

HABER ETİKET :
HABER ETİKET :
[412 Gösterim]
[Tarih (yy/aa/gg) : 2017-06-23]
Adınız :
E-Mail Adresiniz :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
   
GÜNÜN DİĞER HABERLERİ
E-GAZETE