ALKIŞLANACAK DAVRANIŞ!

Yazdır
Paylaş
Sinop’ta 6 katlı bir apartmanın asansör dairesine güvercinler yuva yaptı. Durumu fark eden apartman yöneticisi Celal Şahbenderoğlu, güvercin ve yavrularının her hangi bir tehlikeye maruz kalmaması için asansör kullanımı geçici bir süre kullanıma kapatma kararı aldı.
ALKIŞLANACAK DAVRANIŞ!
Sinop’un Ada Mahallesi, Şahintepe yolundaki 6 katlı ve 12 daireli apartmanın asansör dairesine güvercin yuva yaptı. Güvercinin yuva yaptığını ve yumurtladığını fark eden apartman yöneticisi Celal Şahbenderoğlu, bir süre sonra iki yavrunun yumurtadan çıkışına tanıklık etti. Anne güvercinin yavrularını asansör dairesinde beslemeyi sürdürmesi üzerine apartman yöneticisi Celal Şahbenderoğlu, güvercin ve yavrularının asansör dairesini terk edene kadar düzenlerini bozmamaya karar verdi. Güvercin yavrularının büyümesiyle birlikte hareket etmeye başlaması üzerine Şahbenderoğlu, apartmanın asansörünü geçici bir süre kullanıma kapatma kararı aldı. Bu durumu asansörün kapısına astığı Apartmanımızın asansör dairesine güvercinler yuva yaptığından dolayı yavruların tehlikeye maruz kalmaması için asansörümüz geçici bir süre devre dışı bırakılmıştır.  Bu durumu maruz karşılayacağınızı umar, anlayışınız için teşekkür ederim” ilanıyla apartman sakinlerine  duyuran Celal Şahbenderoğlu, yaklaşık 1 haftadır asansörün kullanıma kapalı olduğunu söyledi.

Şahbenderoğlu, konuyla ilgili olarak gazetemize yaptığı açıklamada; “Yaklaşık 1 ay önce asansör dairesinden bir yoğun güvercin sesi geldiğini fark ettim. Bu kadar yoğun sesin normal bir durum olmadığını düşünerek asansör dairesine çıktım. Kapıyı açtığımda sürprizle karşılaştım. İçeri girdiğimde ilk olarak güvercin yavrularını gördüm. Tabi ilk başta ne yapacağımızı bilemedim. Yani biliyorsunuz asansör yönetmeliği uyarınca asansörün havalandırmalarını kapatamıyoruz. Belki her yerin beton yığını olmasından dolayı, kuşların yuva yapacak yerlerinin olmamasından dolayı apartmanımızı tercih etmişler, misafir olmuşlar bize. Bizde öyle kabullendik onları. Bir zaman tabi endişe ettik. Ama son zamanlarda artık büyüyüp biraz uçmaya başlayınca yani her hangi bir tehlike oluşmasın, güvercinler ve yavrularına zarar gelmesin diye asansörü kapatma kararı aldım bende” dedi.

Şahintepe Apartman sakinlerinin bu duruma saygı gösterdiğini belirten Şahbenderoğlu, “Şuana kadar apartman sakinlerinden olumsuz bir şey gelmedi açıkçası. Onlar da tabi ilanımızı görünce saygı gösterdiler diye düşünüyorum.  Bir itiraz gelmedi açıkçası. Yaklaşık bir haftadır falan kapalı asansörümüz. Zaten çok da bir şey kalmadı. Yakında uçmaya başlarlar” diye konuştu.

Son zamanlarda Türkiye’nin çocuklara ve hayvanlara yapılan şiddetle sarsıldığını ifade eden Şahbenderoğlu, “Ekranlarda çocuklara ve hayvanlara yapılan o utanç verici haberleri zaman zaman görüyoruz. İnsan, insanlığından utanıyor. Yanlış tabi, kabul edilecek bir durum değil. İnşallah ilerde insanlar, doğayı sevmeyi insanı sevmeyi hayvanları sevmeyi ön plana çıkarırlar. Çevre bilincinin gelişmesi çok önemli. Her şey eğitime dayanıyor. Bir yerde bir eksiklikler var tabi ki. Bunların araştırılması ve insanlara aktarılması gerekiyor. Hayvan sevgisini küçük yaşlarda çocuklara aşılamak gerekiyor. Her şey insanı sevmekle başlıyor ve doğayı sevmekle bitiyor. Bunlar önemli. Biz doğada bütün canlılar olarak biriz, bir bütünüz. Her canlının yaşamak hakkı var ve buna saygı duymalıyız. Tabi bunun başında insan geliyor tabi. İnsanın bu noktada başı çekmesi lazım. En ön planda olması lazım” şeklinde konuştu

Apartman sakinlerinden Fatih Arslan da bu durumu takdirle karşıladığını belirterek, “Güzel bir düşünce olmuş. Biz de güvercinlerin sayesinde hem spor yapmış olduk hem de hayvan haklarına saygı konusunda bir farkındalık oluşturmaya çalışacağız. İnşallah diğer yurttaşlarımız da buna benzer uygulamalar yaparak farkındalık oluştururlar” diyerek görüşlerini paylaştı.

 

HABER ETİKET :
HABER ETİKET :
[4 Gösterim]
[Tarih (yy/aa/gg) : 2018-07-06]
Adınız :
E-Mail Adresiniz :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
   
GÜNÜN DİĞER HABERLERİ
E-GAZETE