'AMACIMIZ TERCİ EDİLEBİLİRLİKTE İLK SIRALARI ALMAK'

Yazdır
Paylaş
Sinop Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nihat Dalgın, hedeflerinin Sinop Üniversi-tesi’ni Türkiye'nin en çok tercih alan üniversiteler arasına getirmek olduğunu söyledi. Rektör Dalgın; “Belli fakültelerimizde en azından birkaç programı akredite etmeye, Türkiye ve dünya çapında duyurulur hale girmeye çalışmak hedeflerimizden bir tanesi” dedi.
'AMACIMIZ TERCİ EDİLEBİLİRLİKTE İLK SIRALARI ALMAK'
Sinop Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nihat Dalgın, üniversitenin kampüs alanında geldiği son noktayı  ve  hedeflerini gazetemizle paylaştı.  Göreve geldiklerinden bu yana üzerinde durdukları konunun üniversitedeki öğrenci sayısını artırmak olduğunu belirten Dalgın; “Göreve başladığımızda 6 bin 500 civarında öğrencimiz vardı. 3 yıl içerisinde 15 bin hedefini koymuştuk. Bu gün itibariyle 9 bin 800 öğrencimiz var. Önümüzdeki Eylül ayından itibaren de 12 bin öğrenci geleceğini düşünüyoruz” dedi.

2 yıl içerisinde 19 yeni program açarak kontenjana katkıda bulunduklarını belirten rektör Dalgın; “ Bu yıl da 7 tane program açtık. Bu programlarımız YÖK tarafından onaylandı. Gerze’ye Aşçılık, Boyabat’a Emlak Yönetimi programı, Ayancık’a Ormancılık ve Orman Ürünleri Programı, Fen Edebiyat Fakültesi’nde Arkeoloji Programı gibi dikkat çekici bölümler açtık” diye konuştu.

Öğrenci sayısının artmasıyla birlikte ortaya çıkan yurt sorununa da değinen Dalgın; “Tabi ki ilk günden bu yana dikkat çektiğimiz problemlerden birisi de yurt sorunu. Bu konuda gelişmeler bekliyoruz ama daha henüz Sinop merkezde bu durum ile ilgili olarak bir kazma dahi vurulmadı. Bilindiği gibi KYK’ya 30 dönümlük yer vermiştik, burası da en geç 2-3 yıl içerisinde tamamlanabilir. Boyabat’ta da bu sorunumuz mevcut. Ayancık’ta yeni açılacak olan Meslek Yüksekokulu nedeniyle yine bu ilçede de sorunumuz var. Başka bir yurt gereksinimi de Gerze ilçemizde” ifadelerine yer verdi.

15 Temmuz gecesi yaşanan darbe girişiminin ardından yatırımların aksadığını belirten Dalgın; “Bir diğer konu Kampüsleşme Projemiz. Eylem Planımızda yer alan bu projemiz de malum ülkemizin 15 Temmuz’da yaşadığı hain darbe girişimi nedeniyle yaşadığımız olumsuz durumlar sonucunda istediğimiz ek bütçeyi alamadık. Öte yandan İlahiyat Fakültesi inşaatımız var. Bu inşaatımız bitmiş durumda. Meslek Yüksekokulu inşaatının da normal şartlarda bitmesi gerekiyordu ancak bizden kaynaklı olmayan tamamen müteahhit ile ilgili olan bir durumdan ötürü bitiş tarihi uzadı” dedi.

Bazı fakültelerdeki bir kaç programı akredite etmeyi hedef belirlediklerini ifade eden Dalgın; “Sinop Üniversitesi’nin yatay büyümesi nihai noktaya geldi sayılır. Çünkü 9 fakültemiz var, 6 meslek yüksekokulumuz var, 4 yüksekokulumuz var. Bunlara öğrenci almamız halinde Sinop için güzel bir üniversite haline gelir. Bundan sonra bizim hedefimiz dikey ve derinlemesine olacak. Yani daha kaliteli bir eğitim anlayışımız olacak. Şuan bir özeleştiri yapmak gerekirse bizim akredite olmuş programımız yok. Belli fakültelerde en azından birkaç programı akredite etmeye, Türkiye ve dünya çapında duyurulur hale getirmeyi hedefliyoruz. Yine her toplantıda bize aktarılan ve talep edilen şu. Üniversitemiz önce yöresine katkı sağlasın. Bu noktada istenilen seviyede değiliz doğrusu” şeklinde konuştu.

Sinop Üniversitesi’nin tercih edilme noktasında ilk sıralara getirmek için çalıştıklarını belirten Dalgın; “Şunu arzuluyoruz. Tercih edilme noktasında ilk sıralara Sinop Üniversitesi taşıyabilmek. Gençler günümüzde görsele bakıyor. Bunun ilk aşaması kampüs alanınızın olması. Öğrenci internetten bakıyor, Kampüsü yoksa orada niye okuyayım diyor. Onun için hızlı bir şekilde kampüsü tamamlamayı hedefliyoruz” dedi.

Rektör Dalgın son olarak; “Üniversiteleri artık bağımsız bir kurum denetlemeye başladı.5 yıl içinde bütün üniversiteler denetlenecek. Bizde planımızı 2019’a taahhüt ettik. Var gücümüzle bu denetlemeden olumlu sonuç alabilmek için gerekenleri yapmaya çalışıyoruz” dedi.

HABER ETİKET :
HABER ETİKET :
[297 Gösterim]
[Tarih (yy/aa/gg) : 2017-05-11]
Adınız :
E-Mail Adresiniz :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
   
GÜNÜN DİĞER HABERLERİ
E-GAZETE