AMAÇLARI İKTİDARDAN DÜŞMEMEK

Yazdır
Paylaş
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Dursun Çiçek, gazetemizi ziyaretinde yaptığı konuşmada hükümete yüklendi. “İktidarın temel konusu iktidardan düşmemektir” diyen Çiçek; “Dolayısıyla iktidarı korumak için her şeyi yaparlar” şeklinde konuştu.
AMAÇLARI İKTİDARDAN DÜŞMEMEK
Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) İstanbul Milletvekili Dursun Çiçek, referandum çalışmaları kapsamında Sinop’a geldi. CHP Sinop milletvekili Barış Karadeniz ve CHP Sinop İl Başkanı Barış Ayhan ile birlikte gazetemizi ziyaret eden Dursun Çiçek, referanduma ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Sinop halkının çok aydın olduğunu belirten Çiçek; “Dolayısıyla bu anayasa oylamasında güçlü bir hayır bekliyoruz. Sinoplular cumhuriyetin, demokrasinin  değerini çok iyi bilen insanlar.  16 Nisan tarihimizin için çok önemli. Çünkü 94 yıldır yürüdüğümüz bir yol var. Demokrasi ve cumhuriyet yolu var. Mustafa Kemal Atatürk’ün ilkelerini belirlediği bir devleti rayından çıkarmak istiyorlar. Başkanlık sistemi adı altında saltanatı ve hilafeti geri getirmek istiyorlar. Ancak Türk milletini zeki ve  çalışkan olduğuna inanıyoruz. 16 Nisan’da bunu göreceğiz tekrar. Sandığa iradesini koyacak cumhuriyete ve demokrasiye sahip çıkacak.  Bu saltanatçı diktacı anlayışa dur diyecektir” dedi.

Şu anki sistemde yolsuzluğa karışan bir başbakan, bakan hakkında soruşturma açmak ve yüce divan olarak Anayasa Mahkemesi’ne sevk etmek için gerekli olan oy sayısının 276, yani 550'nin yarısı olduğunu hatırlatan Çiçek şöyle konuştu: “Bu anayasa taslağında dikkatinizi çekmek istediğimi bir konu var. Özellikle suça bulaşmış bakanların, başbakanın, siyasilerin yargılanmasında şuan ki anayasamızda salt çoğunluk yeterli. Şimdi 50 vekil artırarak kafaları karıştırıyorlar. Arkasından 400 vekil bulun bizi öyle yargılayın. Ama bizim 400 bulup muhalefetin bir suça bulaşmış siyasiyi yargılaması çok zor. Zaten bu sürecin başlangıcında MHP ile AK parti arasında bir ay gecikme oldu ve tartışma konusu da buydu. MHP diyordu ki 300 olsun, şuan ki sitem devam etsin. 400’den aşağı inmediler. MHP bunu 300’e indirmeye çalışırken AK Parti niye 400’de ısrar etti. Hesap vermekten korktukları bir şey mi var? Biz olduğunu biliyoruz, millette biliyor, dünya da biliyor. Bunların bir hesabı olmayacak mı? Türk yargısına hesap vermeyecekler mi?. FETÖ nün siyasi ayağı da hesap verecek. Hayırlı bir sonuç alacağız. Miletlimizin sağduyusuna inanıyoruz” diye konuştu.

İktidarın temel konusunun iktidardan düşmemek olduğunu savunan Çiçek; “Düştüğü anda FETÖ’cüler gibi Türk yargısına Silivri’de ve Sincan’da hesap vereceklerini düşünüyorlar.  Dolayısıyla iktidarı korumak için her şeyi yaparlar. Hayır da çıksa Evet de çıksa ben  bir erken seçim beklemiyorum. Çünkü  iktidar ceplerinde, bunu riske atmak istemezler. Hayır çıkarsa millet biraz özgürleşecektir. Çünkü diyecekler ki milletin takdirine saygılıyız, milletimizin kararı bu deyip devam edeceklerdir” dedi.

 

 

HABER ETİKET :
HABER ETİKET :
[204 Gösterim]
[Tarih (yy/aa/gg) : 2017-04-13]
Adınız :
E-Mail Adresiniz :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
   
GÜNÜN DİĞER HABERLERİ
E-GAZETE