ATAMIZI ANDIK

Yazdır
Paylaş
Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikalinin 79. yılında dün Sinop’ta saygıyla anıldı.
ATAMIZI ANDIK
Dün saat 9’u 5 geçe çalan sirenlerle tüm yurtta hayat durdu.Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikalinin 79. yılında tüm yurtta olduğu gibi Sinop’ta da anıldı. Sinop’taki ilk tören Hükümet Konağı önünde gerçekleşti. Buradaki tören saat 09:05’te sirenler eşliğinde saygı duruşunda bulunulması ile başladı. Ardından İstiklal Marşı okundu. Bu sırada gönderdeki Türk bayrağı da yarıya indirildi.  Buradaki tören Valilik, Belediye Başkanlığı, AK Parti, Cumhuriyet  Halk Partisi, Milliyetçi Hareket Partisi ve Kamu Yararına Çalışan Derneklerin çelenklerinin Atatürk Anıtına sunulmasıyla sona erdi.

Hükümet Konağı önünde düzenlenen törene Sinop Valisi Hasan İpek, Sinop Belediye Başkanı Baki Ergül, Cumhuriyet Başsavcısı Duygu Bayar, Sinop Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nihat Dalgın, Sinop İl Jandarma Komutanı J. Albay Halil Altıntaş, Sinop Emniyet Müdürü Ercan Dağdeviren, çok sayıda öğrenci ve vatandaş katıldı.

Buradaki törenin ardından program saat 10:00’da  Sinop Halk Eğitim Müdürlüğü ve Akşam Sanat Okulu salonundaki anma töreni ile devam etti.  Buradaki program saygı duruşu ve İstiklal Marşı’mızın okunmasıyla başladı.

Ardından Atatürk Anadolu Lisesi Tarih Öğretmeni Ümit Kızılhan, günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yaptı. Kızılhan konuşmasında, Mustafa Kemal Atatürk’ün ülkesini çok sevdiğine dikkat çekti. Kızılhan, “Mensubu olduğu Türk Milleti'ni sonsuz bir aşkla seven Mustafa Kemal Atatürk, milleti için her türlü zorluğa katlanmış ve kendini ona adamıştır. Onun "Ben, gerektiği zaman en büyük hediyem olmak üzere, Türk milletine canımı vereceğim" sözü, milletini ne kadar çok sevdiğini göstermektedir” dedi.

Atatürk, tüm dünyanın takdir ettiği büyük bir devlet adamıdır.

“Mustafa Kemal Atatürk, idealist bir liderdi” diyen Kızılhan, “Onun idealizmi, yüksek vasıf ve kabiliyetlerine inandığı milletinin sonsuz hürriyet ve bağımsızlık aşkından kaynaklanıyordu. Mustafa Kemal'in en büyük ülkülerinden birisi de millî birlik ve beraberlik içerisinde vatanın bölünmez bütünlüğünü sonsuza dek yaşatmaktı.Mustafa Kemal Atatürk'ün en büyük ideali, millî sınırlarımız içinde millî birlik duygusuyla kenetlenmiş uygar bir toplum oluşturmaktı. Vatanı kurtaran, hür ve bağımsız Türkiye idealini gerçekleştiren Mustafa Kemal, yeni Türkiye'yi modernleştirmek amacı ile çağdaş medeniyet idealine yöneltmiş, cumhuriyeti ilan ederek, egemenliğin kayıtsız şartsız millete ait olduğunu ifade etmiş, Türk Milletine vatandaşlık bilinç ve özgüvenini kazandırmıştır. O Türk ulusuna her zaman güvenmiş Türkiye Cumhuriyeti ve devrimlerini Türk gençliğine emanet bırakmıştır” diye konuştu.

Kızılhan, konuşmasının devamında şu ifadelere yer verdi: “

“Mustafa Kemal Atatürk, yaşamının büyük bir bölümünü savaşlarla geçirdiği halde ‘Yurtta Barış, Dünyada Barış’ ülküsünden asla vazgeçmeyen, Çanakkale’de savaştığı düşmanına evladım diyecek kadar hümanisttir.

Pek çok özelliği şahsında birleştiren Mustafa Kemal, şöyle diyor bizlere, “İki Mustafa Kemal vardır: Biri ben, et ve kemik geçici Mustafa Kemal… İkinci Mustafa Kemal, onu "ben" kelimesiyle ifade edemem; o, ben değil, bizdir! O, memleketin her köşesinde yeni fikir, yeni yaşam ve büyük ülkü için uğraşan aydın ve savaşçı bir topluluktur. Ben, onların rüyasını temsil ediyorum. Benim girişimlerim, onların özlemini çektikleri şeyleri tatmin içindir. O Mustafa Kemal sizsiniz, hepinizsiniz”

Anma programı, Mustafa Kemal Atatürk’ün ölüm ve defnediliş videosu ve Atatürk Anadolu Lisesi öğrencilerinin hazırladığı oratoryon ile devam etti.

Ardından Atatürk Anadolu Lisesi  12. sınıf öğrencileri Murat Can Şeker ve Sinem Öztürk tarafından ‘’Mustafa Kemal Seslense ve Mustafa Kemal’e Giden Yol’’ adlı şiirler okundu. Anma programı Atatürk Anadolu Lisesi öğrencilerinden oluşan  koro tarafından Atatürk’ün sevdiği türküler seslendirilmesi ile sona erdi.

Halk Eğitim Merkezi ve ASO Müdürlüğü Salonunda yapılan programa, Vali Hasan İpek, Belediye Başkanı Baki Ergül, Cumhuriyet Başsavcısı Duygu Bayar, Sinop Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nihat Dalgın, Vali Yardımcısı Mehmet Tanışır, İl Jandarma Komutanı J. Kd. Alb. Halil Altıntaş, İl Emniyet Müdürü Ercan Dağdeviren, İl Genel Meclis Başkanı Şükrü Gündoğdu, Kurum Müdürleri, Siyasi Parti temsilcileri, STK temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

 

HABER ETİKET :
HABER ETİKET :
[12 Gösterim]
[Tarih (yy/aa/gg) : 2017-11-11]
Adınız :
E-Mail Adresiniz :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
   
GÜNÜN DİĞER HABERLERİ
İhale ilanı
İhale ilanı
E-GAZETE