BAKAN ELVAN; "SİNOP TURİZMDE ZİRVE YOLUNDA"

Yazdır
Paylaş
Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Sinop’un turizmde alanında çok büyük potansiyele sahip olduğunu belirterek; “Sinop turizmde sadece bu bölgenin değil Türkiye’nin en önemli cazibe merkezlerinden bir haline gelebilir. Bu noktada turizm alanında ciddi bir yoğunlaşma sağlamamız gerektiğini düşünüyorum” dedi.
BAKAN ELVAN;
Sinop’un turizm alanında Türkiye’nin en önemli cazibe merkezlerinden bir haline gelebileceğine dikkati çeken bakan Elvan, “Sinop ilimize baktığımızda ön plana çıkan sektörlerden bir tanesi turizm sektörü. Çok büyük bir potansiyeli var. Doğasıyla, tarihi-kültürel mirası ve güzellikleriyle eşsiz bir yeri var ülkemizde. Turizmde sadece bu bölgenin değil Türkiye’nin en önemli cazibe merkezlerinden bir haline gelebilir. Bu noktada turizm alanında ciddi bir yoğunlaşma sağlamamız gerektiğini düşünüyorum” dedi.

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, bakanlığı ile ilgili bir dizi ziyaret ve Sinop Üniversitesi'nin akademik yıl açılışına katılmak üzere Sinop'a geldi. Ankara'dan özel uçakla Sinop'a gelen Bakan Elvan, beraberindeki AK Parti Sinop Milletvekili Nazım Maviş ve bakanlık yöneticileriyle birlikte ilk olarak Sinop Valiliği'ni ziyaret etti. Bakan Elvan'ı valilik girişinde Sinop protokolü karşıladı. Daha sonra Sinop Valisi Hasan İpek'in makamına geçen Bakan Lütfi Elvan, burada basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

“BUNDAN SONRAKİ SÜREÇ SİNOP’U İSTANBUL’A BAĞLAMAK”
Sinop’un gelişmesinde önemli olan bir başka hususun ise erişilebilirlik olduğunu belirten Elvan; “Ulaşım alanının güçlü olması son derece önemli. Bu noktada Samsun’dan Sinop’a  kadar olan yolumuz bölünmüş yol olarak tamamlandı. Belki 4-5 saatte gittiğiniz Samsun’a şuanda 1.5 saate ulaşabiliyorsunuz. Bundan sonraki süreç Sinop’u İstanbul’a bağlamak. İstanbul’la güçlü bir ulaşım altyapısı oluşturmak. Bunu da sağladığımız takdirde ki bu alanda çalışmalarımız devam ediyor. Erişilebilirlik açısından Sinop’un şuanda yaşadığı o dezavantajlı konumu tamamıyla ortadan kalkmış olacak” diye konuştu.

“SİNOP’TA KONAKLAYAN TURİST SAYISI ÇOK AZ”
Hizmetler sektöründe eksikler olduğuna dikkati çeken Elvan, “Özellikle gelen turist sayısı ve kalan gelen turist sayısı içerisinde Sinop’ta kalanların oranına baktığımızda yüzde 10 gibi bir rakama tekabül ettiğini görüyoruz. 1 milyon kişi Sinop’u ziyaret diyor, sadece Sinop’ta kalanların sayısı 90-100 bin civarında. Neden bunu biz 600-700-800 binlere çıkarmayalım. Bu konuda eksiğimiz ne ise bunları da tamamlayalım diye düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Ziyaretinde Vali İpek'ten kentin sorunları ve devam eden yatırımlara ilişkin bilgi alan Elvan, daha sonra Valilik Konferans Salonu'nda, 19 Ekim Muhtarlar Günü dolayısıyla muhtarlarla bir araya geldi. Bakan Elvan, burada yaptığı konuşmada, muhtarların demokrasinin vazgeçilmez unsurları arasında önemli bir yere sahip olduklarını söyledi.

Muhtarlar Günü'nün kendi hükümetleri döneminde ilan edildiğini anımsatan Elvan, AK Parti iktidarları döneminde millet ne dediyse onun olduğunu vurguladı.

"MİLLETİMİZ NE DERSE O OLACAK"
İktidarları döneminde milletin üzerinde başka bir güç tanımadıklarını, böyle bir gücün de olmadığına işaret eden Elvan, şöyle devam etti: "Milletin sözünün üzerinde herhangi bir söz yoktur. Bunu özellikle ifade etmek istiyorum. Biz ülkemiz için en iyi sistemin başkanlık olduğunu düşünüyoruz. Çalışmalarımız hızla devam ediyor. Tamamlandıktan sonra karar için nereye gideceğiz, milletimize gideceğiz. Milletimiz ne derse o olacak. Noktayı milletimiz koyacak. Ondan öte kim ne derse desin, biz hep şuna inanıyoruz; kararı millet verir. Bugüne kadar bizim iktidarlarımız döneminde de millet vermiştir, bundan sonraki süreçte de millet verecektir."

“SİZLERE KONKASÖR VE ASFALT PLENTİ ALACAĞIZ”
"15 Temmuz FETÖ darbe girişimini hep birlikte milletçe ayağa kalkarak, ay-yıldızlı bayrağımızla darbeci hainlere direnerek atlattık" diyen Elvan şunları kaydetti:
"Devlet içindeki hainleri temizleye devam ediyoruz, bu süreçte en büyük destek milletimizindir. Ülkemizi birlikte kalkındıracağız. Allah'ın izniyle hiçbir hainin birliğimizi, dirliğimizi, düzenimizi bozmasına güçleri yetmeyecek. Sorunlarınıza gelince Sinop'taki köy yollarının yüzde 25'inin asfalt olduğunun yüzde 75'inin ise stabilize toprak olduğu olduğunu öğrendim. Bu noktada Kalkınma Bakanlığı olarak sizlere destek vereceğiz ve sizlere şu müjdeyi vermek istiyorum. İnşallah sizlere konkasör ve asfalt plenti alacağız. Bu konuda gerekli maddi desteği sağlayacağız ve bu sayede köy yolları çalışmalarımız daha da hızlanacak ve bir an evvel özellikle 800 km'lik kısmın yani köylerimize ulaşan yolların asfaltlanması işlemi tamamlanmış olacak."

Sinop Valisi Hasan İpek, Bakan Elvan'ın vermiş olduğu müjdeler üzerine teşekkürlerini ileterek Sinop'a hayırlı olmasını diledi.

Valilik programının ardından Ak Parti Sinop İl Başkanlığı’nda partililerle bir araya gelen bakan Elvan, daha sonra Sinop Üniversitesi'nin Ahmet Muhip Dıranas Uygulama Oteli'nde düzenlenen üniversitenin 2016-1017 akademik yılı açılışına katıldı.

Bakan Elvan, burada yaptığı konuşmada, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Türk milletinin dik duruşuyla dünyaya demokrasi dersi verdiğini vurguladı. Bakan Elvan, Sinoplu üniversite öğrencisi Ömer Can Açıkgöz'ün de hain darbe girişimi sırasında Ankara'da şehit düştüğünü anımsattı.

Açıkgöz ve diğer tüm demokrasi şehitlerini saygı ve minnetle andıklarını ifade eden Elvan, sözlerine şöyle devam etti: "Evrensel ve demokratik değerleri dillerine dolayan batı, 15 Temmuz'da açıkçası dut yemiş bülbüle dönmüştür. İçindeki üniversite öğrencilerini destanlaştıran batı, Türk milletinin nasıl tankların üstüne çıktığından, nasıl canları pahasına tankların altına yattığından bahsetmediği gibi akabinde 'aman darbecilere bir şey yapmayın' diye akıl vermeye kalkıyor. Biz de Sinoplu Diyojen'in sözleriyle diyoruz ki 'Gölge etmeyin, başka ihsan istemeyiz'. Biz sadece bir gölge tanır, bir gölgede rahat ederiz. O da ay yıldızlı al bayrağımızın gölgesidir."

"TÜRKİYE'Yİ TESLİM ETMEYEN RUH, İSTİKLAL MARŞI RUHUDUR"
Bakan Elvan, Türkiye'nin AK Parti iktidarında batının talepleri karşısında "Hazır ola geçen ülke" olmaktan çıkarak, yeniden milleti ve milletin değerleriyle buluştuğunu kaydetti.
"Biz sadece İstiklal Marşı'mızda hazır ola geçeriz" diyen Bakan Elvan, şu değerlendirmelerde bulundu: "Batının 'hazır ola geç' talimatıyla asla hazır ola geçmeyiz ve geçmeyeceğiz. İstiklal harbimizde millet şuuru neyse, 15 Temmuz'da ortaya çıkan, Türkiye'yi teslim etmeyen ruh, İstiklal Marşı ruhudur. Bu birliği bozdurmayacağız. İçeride ve dışarıda son terör unsuru ortadan kalkana kadar millet adına, milletimizle beraber mücadelemiz devam edecek. Bu uğurda şehitlerimiz oldu. Hepsine Allah'tan bir kez daha rahmet diliyorum. Gazilerimiz oldu, hepsine hayırlı ve uzun ömürler diliyorum."

“SİNOP ÜNİVERSİTESİ’Nİ TAKİP EDİYORUZ”
Sinop Üniversitesi’nin kampüsleşme sürecini yakinen takip ettiklerini belirten Elvan; “ Her türlü kaynak ihtiyacını karşılayarak Sinop Üniversitesini kısa zamanda özlediği kampüse kavuşturacağız.  İnşallah yüklenici firmalar hızlı çalıştığı sürece biran evvel fakültelerinizin inşaatlarının  bitmesi için gereken desteği her yönüyle vermeye devam edeceğiz.  Yapılan yatırımlarla her zaman Sinop’un yanında olduk. Üniversitede yanınızda olacağız. 14 yıllık süre içerisidne aşağı-yukarı   7 milyar liralık bir yatırım desteği Sinop iline sağlandı.  Çünkü üniversite pek çok etkisiyle bilimsel gelişmenin olduğu kadar, ekonomik, sosyal  ve kültürel gelişmenin de en dinamik unsudur. Bunun farkında olarak gerekli kaynağı ayırdık, ayırmaya da devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

"ÜNİVERSİTELERE 5,1 MİLYAR LİRALIK YATIRIM TAHSİS ETTİK"
Elvan, 2002 yılında Türkiye'de üniversitelere tahsis edilen toplam yatırımın sadece 680 milyon lira olduğuna işaret ederek, 2016 yılı itibarıyla kendilerinin ayırdığı yatırım bedelinin ise 5,1 milyar liraya çıktığını vurguladı.

Kıyaslandığında 7-8 katlık bir artışın söz konusu olduğunu anlatan Elvan, "2002 yılında üniversite sınavına 1 milyon 817 kişi başvurmuş. 662 bini, yani yüzde 36'sı bir yüksek öğretim programına yerleştirilmiş. 2015 yılında ise bu oran yüzde 46'ya yükselmiştir. 2002'de yüksek öğretimde okuyan öğrenci sayımız 1 milyon 100 bini bile bulmazken, bugün bu sayı 7 milyon 294 bine ulaşmıştır." diye konuştu.

Pilot üniversite uygulaması başlatacaklarını bildiren Elvan, bu uygulamayla üniversitelerin belirli alanlarda ihtisaslaşmalarını istediklerini aktardı.

“5 ÜNİVERSİTEMİZ PİLOT ÜNİVERSİTE OLARAK BELİRLENDİ”
Özellikle yeni kurulan üniversitelerin yerel ve bölgesel kalkınmaya hizmet etmesini arzuladıklarına dikkati çeken Bakan Elvan, şunları söyledi: "Üniversitelerimizin farklı misyonlara sahip olmasını arzu ediyoruz. Özellikle 2006 yılı sonrası kurulan üniversitelerin birbirinin aynısı olmasını istemiyoruz. İstiyoruz ki Sinop Üniversitesi bir iki alanda uzmanlaşsın ve Türkiye'nin en iyi bölümleri burada olsun. Bu konuda da bakanlık olarak her türlü desteği vermeye hazırız. Bu aşamada 5 üniversitemiz pilot üniversite olarak belirlendi. Bu üniversitelerimiz belirli alanlarda uzmanlaşacaklar."

Elvan, öğrencilere de seslenerek, her zaman azimli ve kararlı olmalarını istedi.

Konuşmasının ardından, Bakan Elvan'a Sinop Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nihat Dalgın tarafından çeşitli hediyeler takdim edildi.

HABER ETİKET :
HABER ETİKET :
[935 Gösterim]
[Tarih (yy/aa/gg) : 2016-10-19]
Adınız :
E-Mail Adresiniz :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
   
GÜNÜN DİĞER HABERLERİ
E-GAZETE