BAŞARIYA GİDEN YOLDA ATATÜRK' İŞARET ETTİ!

Yazdır
Paylaş
NASA’nın zirvesindeki Sinoplu Türk Mühendis Sırrı Oğuz, memleketi Sinop’ta öğrencilere önemli tavsiyelerde bulundu. Oğuz, başarıya giden yolda ‘Atatürk’ü işaret etti.
BAŞARIYA GİDEN YOLDA ATATÜRK' İŞARET ETTİ!

Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesinde (NASA) çalışan ilk ve tek Türk mühendis unvanına sahip olan Sinoplu Sırrı Oğuz, Eğitim ve Bilim İş görenleri (Eğitim-İş) Sendikası Sinop Şubesi tarafından düzenlenen ‘NASA İnsanlı Uzay Araçlarındaki Son Gelişmeler ve NASA’nın Bilim ve Eğitime Katkıları’  konulu konferansa katıldı. Sultan Hatun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde  gerçekleşen konferansa öğrenciler yoğun ilgi gösterdi . Oğuz, NASA'daki deneyimlerini, yeni projelerini, hobilerini öğrencilerle paylaştı. Oğuz, uzayla ilgili merak edilenlerin yanı sıra gençlere meslek seçiminde önemli tavsiyelerde de bulunan Oğuz, Türkiye’nin bilimde geldiği noktayı değerlendirirken de ‘Atatürk’ü işaret etti.

Konferansa kendini tanıtarak başlayan Sırrı Oğuz, “ Aslen Sinopluyum. Üniversite öncesi hayatımın tamamı Türkiye’nin en mutlu şehri Sinop’ta geçti. 1983’te İTÜ Uçak Mühendisliğine girme hakkı kazandım ve 1987’de bana yeni ufuklar açacak olan Uçak Mühendisliği diplomamı aldım. Daha sonra burs kazanarak 1988’de ABD’ye yüksek lisans eğitimi için gittim ve yaklaşık otuz yıldır hayatımı orada devam ettirmekteyim. Uçak ve makina mühendisliği masterlarımı bitirdikten sonra uzun yıllar Savunma ve Uzay Sanayii’nde özel bir şirkette piroteknik alanında uzman mühendis olarak çalıştım.” dedi.

NASA mühendisleriyle 15 yıl birlikte çalışma imkanı bulduğunu bu çalışma süresinden sonra NASA'nın kendisine birlikte çalışmayı teklif ettiğini kendisinin de bu teklifi kabul ettiğini söyledi.

BİR TÜRK MÜHENDİS OLARAK GURUR VERİCİ

 Dünyanın en prestijli kurumlarından biri olan NASA macerasının nasıl başladığını anlatan Oğuz, “NASA’daki asli görevim 2008’de başlamasına rağmen benim NASA ile olan ilk bağlarım mesleğe ilk başladığım 1994 yılına dayanır. O zamanlar çalıştığım şirket uzay mekiğinin tüm ateşleyici, patlayıcı ve ayrılma mekanizmalarının ana tedarikcisiydi ve benim de o projelerde çok katkım olmuştu. 2008’de NASA’nın yeni Orion projesinin hayata geçmesiyle NASA bünyesine alanında uzman olmuş yeni mühendisler ve bilim adamları katmaya karar verdi. Ben de piroteknikler konusunda uzman olarak Orion projesinde çalışmak için teklif aldım ve NASA’daki macerama o şekilde başlamış oldum “dedi.
Türkiye’ye geldiğinde en çok  “Mars’a insanlı yolculuğun ne zaman olacağı ve NASA’nın bu konuda ne gibi projeleri olduğu” soruları karşılaştığını belirten Oğuz, “ Orion projesinin ana amaçlarından biri en erken 2030 yılına kadar kırmızı gezegene güvenli bir şekilde astronot göndermek ve yine güvenli bir şekilde dünyaya geri gelebilmek. Çalışmalarımız planlı bir şekilde devam ediyor ve NASA bu projeyi tüm insanlık adına bir misyon olarak kabul etmekte. Ben de bir Türk Mühendis olarak böyle bir projenin parçası olmaktan tabii ki gurur duyuyorum” diye konuştu.

“TÜRKİYE ULUSLARARASI UZAY ÇALIŞMALARINDA DAHA AKTİF OLMALI”
Sırrı Oğuz, Türkiye’yi de bilim için, insanlık için yapılan ve yapılacak projelerde görmek istediğinin altını çizdi. 15 ülkenin ortaklığı ile devam eden Uluslararası Uzay İstasyonu (UUİ) projesini hatırlatan Oğuz, “Bu projede yer alan ülkelerin üniversitelerinde uzay çalışmaları ile ilgili çok ciddi bir eğitim veriliyor. Ben Türkiye’nin de bir gün uzay projelerinde aktif olarak yer almasını çok isterim. Bu ülkenin yetiştirdiği bir bilim insanı olarak bilgi ve deneyimlerimi paylaşmaktan da ayrıca büyük onur duyarım “ ifadelerini kullandı.
BİLİMİN DİNİ, DİLİ, SİYASETİ YOKTUR

İnsanların azim ve kararlı olmaları gerektiğini ifade eden Oğuz, "Başarınızın sırrı çalışmanın yanında yaptığın işi sevmektir. Bilimin dini, dili, siyaseti yoktur. Bilimde sadece bir tane cevap vardır. Gerçek doğru cevabı bilmeye çalışmaktır. Sevmezseniz icat edemezsiniz. Çünkü zaman kaybıdır. Ama onun verdiği şevkle merakla sonuca ulaşmak içinizin kıpır kıpır olması lazım. Bilimi sevdirmek lazım. Çalışacağınız alana karar verin. Hangi üniversitede de okursan oku sana aynı şeyi öğretiyorlar. Akıllı davranmak lazım. Ne yapmak istediğini bilmek lazım. Önemli olan kendini geliştirmektir." Şeklinde konuştu.

 

ATATÜRK GİBİ BİLİMİ REHBER EDİNMİŞ LİDERLER LAZIM

 Türkiye’nin bilimde geldiği noktayı değerlendirirken de ‘Atatürk’ü işaret eden Oğuz, “Atatürk,’’ Eğer bir gün benim sözlerim bilimle ters düşerse, bilimi seçin" der ve bilimi işaret eder. Bir asır önce bu şekilde düşünen bir lider. Aslında reçeteyi Ulu Önder Atatürk bir asır önce yazıp Türk ulusunun önüne sunmuş. Bizim yapmamız gereken yine ‘Cumhuriyet’in ilk yıllarındaki ruhu yakalamak ve Atatürk’ün gösterdiği yolda yürümeye devam etmek... Bilim demek sorgulamak demektir, ilericilik demektir, bilinmeyeni bulma merakı demektir” dedi.

Öğrencilerin bilime olan ilgisini artırmak ve kız çocuklarını daha fazla bilimin içine çekmek gerektiğine dikkati çeken Oğuz, “Sadece okulda fen, matematik dersleri öğretmekle olacak bir şey değil. Okul dışında çocukları bilime özendirecek ve bunu sanki bir ders değil de oyun gibi çocuklara aktarmayı sağlayacak aktiviteler, bilim kulüpleri, görsel ve yazılı medyanın bilimi magazinleştirmeden gençlere aktarması aklıma hemen gelen birkaç örnek. İdealler mi yoksa hayatın gerçeklerine göre bir seçim mi daha öncelik olmalı? Ben yine de ilk adım olarak en ilgi duyduğunuz ve ideallerinize erişmenizi sağlayabilecek bir meslek seçmenizi tavsiye ederim” şeklinde konuştu.

BİLİMİ HAYATINIZIN EN TEMEL FAKTÖRÜ YAPIN

 Hayali NASA’da çalışmak olan öğrencilere nasıl yol izlemeleri konularında da tavsiyelerde bulunan Sırrı Oğuz, “NASA olur ya da olmaz, ama temel bilimler konusunda ileri seviyede bir kurumda çalışma imkanı elde etmenin birinci yolu tabii ki çok çalışmak. Seçtiğiniz alanda en iyi olabilmek sizin elinizde. Alanınızda dünyada neler olup bitiyor bunu takip etmek, bilimsel organizasyonlara katılmak, aktif bir şekilde konunuzun uzmanlarıyla iletişime girmek ve en önemlisi bilimi hayatınızın en temel faktörü haline getirmek yapabileceğiniz şeylerden bazıları” ifadelerini kullandı
 
Konferansın sonunda Eğitim-İş Sendikası Sinop Şubesi Başkanı Celal Şahbenderoğlu, Sırrı Oğuz’a katılımlarından dolayı teşekkürsunarak gemi maketi hediye etti.

 

 

HABER ETİKET :
HABER ETİKET :
[1 Gösterim]
[Tarih (yy/aa/gg) : 2018-05-19]
Adınız :
E-Mail Adresiniz :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
   
GÜNÜN DİĞER HABERLERİ
İhale ilanı
İhale ilanı
E-GAZETE