BAŞKANLIĞA KARŞIYIZ!

Yazdır
Paylaş
Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Sinop Şube Başkanı Avukat Yalçın Oğuz, Meclis’te ikinci turu yapılacak Başkanlık Sistemini içeren Anayasa’nın bir tuzak olduğunu belirterek, Sinoplulara ve milletvekillerine “Bu oyunu birlikte bozalım” çağrısında bulundu.
BAŞKANLIĞA KARŞIYIZ!
ADD Sinop Şube Başkanı Yalçın Oğuz, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde ikinci tur görüşmeleri başlayacak olan Anayasa değişikliği ile ilgili basın açıklaması yaptı. Bir cafede yapılan basın açıklamasına ADD üyelerinin yanı sıra ildeki bazı sivil toplum kuruluşu temsilcileri de katıldı.

Meclis’te ikinci turu yapılacak olan Başkanlık sistemini içeren yeni Anayasa’nın bir tuzak olduğunu ileri süren Oğuz; ““Atatürkçü Düşünce Derneği olarak Meclis’te ikinci turu yapılacak Başkanlık Sistemini içeren Anayasa tuzağına karşı görüşlerimizi halkımızla paylaşmak istiyoruz” dedi.

“SEVR’İ KABULE ZORLANMAKTADIR”

Oğuz; “Bugün yaşadığımız tehlike; Türkiye Cumhuriyeti’nin etnik, dinsel ve siyasal yapıda parçalanmak istenmesidir. ABD emperyalizmi ve siyasi iktidar, Büyük Ortadoğu Projesi (BOP) politikalarına uygun olarak Türkiye’ye bir anayasa ve başkanlık sistemini ısrarla dayatmaktadırlar. Genişletilmiş Kuzey Afrika ve Ortadoğu Projesi kapsamında; Irak, Sudan, Libya, Yemen fiilen bölünmüş, Suriye de bölünme sürecine sokulmuştur. Türkiye de bu bölge ülkeleri gibi anayasa yoluyla aynı akıbete sürüklenmeye ve böylece önümüze yeniden konulmak istenen Sevr’i kabule zorlanmaktadır. Anayasa’ya aykırı olarak yapılmak istenen antidemokratik Anayasa değişikliği, tüm yetkilerin bir kişide ve denetim dışı olarak toplandığı “diktatöryal” “ceberrut” ve “keyfi” bir yönetim yaratması yanında ülkenin bölünmesine yol açabilecek hükümler taşımaktadır” diye konuştu.

“PARÇA TESİRLİ BİR BOMBA”

Açıklamasında Sinoplulara ve milletvekillerine çağrıda bulanan Oğuz; “Vatanımızın bütünlüğü ve milletimizin birliğinden yana olan tüm milletvekillerine sesleniyoruz: Parça tesirli bir bombaya benzeyen “Cumhurbaşkanlığı sistemi” adı altında pazarlanan rejim değişikliği Atatürk Cumhuriyeti’ni parçalayacaktır! Gelin 1 Mart 2003 Irak Tezkeresi’nde olduğu gibi birlik olalım ve Emperyalizmin oyununu bozalım! Atatürkçü Düşünce Derneği, Türkiye Cumhuriyeti’ni ve Türk Milleti’ni paramparça edecek olan bu başkanlık tuzağına karşı; Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu iradesinden aldığı güçle tüm demokratik yolları kullanarak bu gidişi durdurmak için gerçekleri Türk Milleti’ne anlatmakta kararlıdır! Son olarak: Başta siyasi partilerimiz olmak üzere, tüm demokratik kitle örgütlerine çağrımız şudur; artık mesele bir siyasal parti meselesi değil memleket meselesidir! Gelin aramızdaki tüm ayrılıkları bir kenara bırakarak başkanlık sistemi adı altında önümüze tekrar konulmak istenen Sevr’i yırtıp atalım!” ifadelerine yer verdi.
 


 

 

HABER ETİKET :
HABER ETİKET :
[194 Gösterim]
[Tarih (yy/aa/gg) : 2017-01-19]
Adınız :
E-Mail Adresiniz :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
   
GÜNÜN DİĞER HABERLERİ
E-GAZETE