BAYRAĞI ALDI KOÇU KAPTI!

Yazdır
Paylaş
Sinop'ta 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı coşkuyla kutlandı. Törende ilk olarak Liman Başkanlığı tarafından Atatürk Anıtı'na çelenk bırakıldı, daha sonra saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. Sinop Liman Başkanı Kazım Alpay, burada yaptığı konuşmada, 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı'nın 1926 yılından bu yana kutlandığını söyledi.
BAYRAĞI ALDI KOÇU KAPTI!
Konuşmasında, Türkiye’nin denizcilik alanındaki gelişmelerden bahseden Alpay,  Türkiye’nin, prestijli denizcilik kuruluşu Paris Memorandumu'nun (Paris MoU) 2009 Yılı Performans Raporunda ''Beyaz'' listede olduğunu hatırlatarak,  Türkiye’nin düşük risk grubunda yer aldığını ifade etti.

Denizciliği sadece ekonomik bir değer olarak tanımlamamak gerektiğini kaydeden Alpay; “Halkımızın denize olan ilgisini ve denizle olan ilişkisini sürekli artırmak, kıyılarımızdan ve denizlerden halkımızın daha fazla yararlanmasını sağlamak, deniz sevgisini kazandırmak, denizle ilgili kurum ve kuruluşların öncelikli amacı olmalı. Denizlerimizin kirlenmesinin önlenmesi bakımından hem deniz araçlarından hem de karadan kaynaklanan kirliliğin önüne geçilmesi zorunludur. Yüce Atatürk’ün “Denizciliği Türkün Büyük Milli Ülküsü Olarak Düşünmeli ve onu az Zamanda Başarmalıyız .!” ifadesinden hareketle ülkemizin uluslararası deniz ticaretinden daha fazla pay alabilmesi için bir denizci ülke olarak denize gereken önem ve önceliğin verilmesi ulusal bir sorumluluktur” dedi.

Alpay'ın konuşmasının ardından protokol için hazırlanmış olan gezi teknesi ile Sinop'un Karakum mevkisine gidilerek deniz şehitleri anısına Karadeniz'e çiçek bırakıldı. Sinop İskele Meydanı'nda düzenlenen törene, Vali Yardımcısı İzzet Ercan, Belediye Başkanı Baki Ergül, İl Emniyet Müdür Yardımcısı Yüksel Ateşoğlu, Liman Başkanı Kazım Alpay katıldı.

Kabotaj ve Denizcilik Bayramı kutlamaları gün içerisinde yapılan olan çeşitli yarışmalar ve etkinliklerle devam etti. İskele mevkisinde düzenlenen etkinlikler renkli görüntülere sahne oldu. Akşam saatlerinde başlayan etkinliklere Sinopluların ilgisi yoğun oldu. Yelken lazer klasmanı yarışında ise birinci olan Ege Batmaz'a ödülünü İl Jandarma Komutanı Şefaattin Serten, optimist genel yüzme yarışmasında birinci olan Hüseyin Alp Çökmez'e ödülünü Vali Yardımcısı İzzet Ergün, serbest stil yüzme yarışında birinci olan Barış Kanel'e ödülünü Belediye Başkanı Baki Ergül, halat çekme yarışında ise birinci olan Çalıkuşu Restoran grubuna ödülünü CHP Milletvekili Barış Karadeniz takdim etti.

Sinop İskele Meydanı'nda gerçekleştirilen etkinliklere Sinop Valisi Hasan İpek, Vali Yardımcısı İzzet Ergün, Belediye Başkanı Baki Ergül, Liman Başkanı Kazım Alpay, CHP Milletvekili Barış Karadeniz ve vatandaşlar katıldı. Kabotaj Bayramı kutlama programı ilk olarak halat çekme yarışı, yüzme yarışı ve son olarak her yıl geleneksel olarak yapılan ve halkın yoğun ilgisi ile izlenen yağlı direk yarışması gerçekleştirildi. Yarışmada bir direğin ucunda bulunan Türk bayrağını almak için yarışmacılar kıyasıya mücadele etti. Yağlı direk yarışmasında ise birinciliği Önder Akkaya elde etti.

HABER ETİKET :
HABER ETİKET :
[283 Gösterim]
[Tarih (yy/aa/gg) : 2017-07-03]
Adınız :
E-Mail Adresiniz :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
   
GÜNÜN DİĞER HABERLERİ
E-GAZETE