'BEKLEDİĞİMİZ VE SEVİNDİRİCİ BİR KARAR OLDU'

Yazdır
Paylaş
Cumhuriyet Halk Partisi Sinop Belediye Başkan Aday Adayı Metin Gürbüz, önceki gün toplanan MYK’dan Sinop’taki adayı belirleme yöntemi olarak ‘Eğilim Yoklaması’ kararının çıkmasının ardından; “Bu gayet demokratik, katılımcı demokrasisi ve parti içi demokrasisi açısından son derece önemli bir gelişme” dedi.
'BEKLEDİĞİMİZ VE SEVİNDİRİCİ BİR KARAR OLDU'
31 Mart Yerel Seçimleri için CHP’den Belediye Başkanlığı aday adaylığını açıklayan Metin Gürbüz, başvurusu sonrası basın mensuplarını ziyarette bulundu. Dün gazetemizin bürosuna gelerek Parti MYK’sından çıkan ‘Eğilim Yoklaması’ ile ilgili açıklamalarda bulunan Gürbüz, kendilerinin de katılımcı demokrasinin uygulanabilmesi ve adayların eşit şartlarda yarışma imkanının tanınabilmesi açısından talep ettikleri bu kararın alınmasının oldukça sevindirici olduğunu söyledi.

Dün gazetemiz bürosuna gelerek parti MYK’sı tarafından alınan bu karar ile ilgili açıklamalarda bulunan Metin Gürbüz; “Önceki gün gerçekleştirdiğimiz aday adaylığı başvuru toplantımızın ardından bizleri kamuoyuna aktaran basınımıza bir teşekkür ziyareti gerçekleştirmek istedik. Aday adaylığı başvurumuz sonrası çok güzel geri dönüşler aldık. Zaten demokrasinin erdemi de bu. Sizlerin amacı herkese eşit yaklaşarak haber yapmak benim de amacım Sinop’un şehri emini olmak. Şehri emin dediğimiz şey; Sinop’un en emin kişisi olmak. Sinoplu da Sinop’un en emin kişisini bulacağına eminim” dedi.

ADAYLARA EŞİT ŞARTLARDA YARIŞMA İMKANI TANINMASI BAKIMINDAN ÖNEMLİ
Kendilerinin de talep ettikleri şekilde katılımcı demokrasinin uygulanması, parti içi demokrasinin yerleşmesi ve adaylara eşit şartlarda yarışma imkanının tanınması amacıyla ‘Ön Seçim’ talebinde bulunduklarını ve aday adaylığını açıklamasının hemen sonrasında ‘Eğilim Yoklaması’ kararının çıkmasının mutluluğunu yaşadıklarını belirten Gürbüz; “Bildiğiniz üzere 21 Kasım tarihinde partime gelerek aday adaylığı başvurumu gerçekleştirdim Akabinde de Cumhuriyet Halk Partisi Genel Merkezi Parti Meclisi yetkisini Parti MYK’sına verdi. MYK da 21 Kasım tarihi itibariyle toplanmıştı ve Sinop’a dair de bir karar aldı. Sinop açısından beklenen, bizim de talep ettiğimiz, katılımcı demokrasinin uygulanması, parti içi demokrasinin yerleşmesi ve adaylara eşit şartlarda yarışma imkanının tanınması amacıyla bir ön seçim talebimiz vardı. Parti MYK’sı da bu anlamda Sinop’taki aday için yöntemi belirledi” diye konuştu.

BEKLEDİĞİMİZ VE SEVİNDİRİCİ BİR KARAR OLDU
Bu toplantının 2 Aralık’ta tüm üyelerin katılımı ile gerçekleştirileceğini belirten Metin Gürbüz; “Bu toplantıda bizim de talebimiz o yönde öncesinde bir aday tanıtımı belirli süreler dahilinde salonda aday adaylarının kendilerini üyelere tanıtımı yapılacak akabinde de seçimlere gidilecek. Bu katılımcı demokrasi açısından, demokratik mücadele açısından, birçok yaşanabilecek küskünlükleri ortadan kaldırması açısından beklediğimiz ve sevindirici bir karar oldu. Bu konuda başta Cumhuriyet Halk Partisi Grup Başkanvekilimiz ve İstanbul Milletvekilimiz Engin Altay bey, yine Sinop milletvekilimiz Barış Karadeniz bey, İl Başkanlığımız ve değerli yönetim kurulu üyeleri ve İlçe Başkanlığımız ve yönetim kurulu üyelerinin kararları bu yöndeydi. Bu kararlarını da yazılı olarak bildirmişlerdi Parti Genel Merkezi’ne. Yine Sinop’taki seçmenlerin ve üyelerin de talebi, adayı üyelerin belirlemesi yönündeydi. Ve nihayetinde böyle bir karar çıktı ve bu karar da bizim basın açıklamamızın ardından gelince de bizim için son derece sevindirici oldu. Biz de bu karar üzerine üyelerimize yönelik, onların beklentilerini, sorunlarını ve görüşlerini almak için 2 Aralık’a kadar onlarla temaslarda bulunuyoruz. Yine bu kapsamda basın mensuplarımızı ziyaret ediyoruz.” ifadelerine yer verdi.

TEMAYÜL VEYA ÜYE EĞİLİMİNİN TÜRKÇE KARŞILIĞI ÖN SEÇİMDİR.

Temayül veya üye eğiliminin Türkçe karşılığının ön seçim olduğunu vurgulayan Gürbüz; “Sadece bir fark var yargı denetiminde ve hakim nezaretinde olmadığı için İl Seçim Kurulu tarafından gerçekleştirilmediği için biz buna ‘Üye Eğilimi’ veya ‘Üye Temayülü’ diyoruz. Bir fark da Genel Merkezin görevlendireceği denetmenler huzurunda yetkililer huzurunda yapılacak. Yani 2 Aralık’ta yapılacak seçimin adı ‘Ön Seçim’dir. Parti Genel Merkezi’miz, Parti Meclisi’nin verdiği yetki ile sandıktan en fazla oyu alan, öne çıkan adayı atayacağı için buna Tüzük’teki karşılığı Merkez Yoklaması Yöntemi olarak da söyleyebiliriz. Sonuçta üye hür iradesi ile kararını verecek, adayını belirleyecek. Bu gayet demokratik, katılımcı demokrasisi ve parti içi demokrasisi açısından son derece önemli bir gelişme” şeklinde konuştu.

MUTLAKA GENİŞ BİR SALONDA GENİŞ BİR KATILIMLA YAPILMALI
Gürbüz, son olarak bu üye eğilimi toplantısının geniş bir salonda yapılması gerektiğinin ve bu toplantının halka kendilerini daha iyi aktarabilmelerine olanak sağlaması gerektiğinin altını çizerek; “Bir ayrı husus da bu seçimli toplantının mutlaka büyük bir salonda gerçekleştirilmesi. Aday adaylarının yaptıklarını, yapacaklarını, yapmak istediklerini, bu kente dair projelerini, düşüncelerini Sinoplu yurttaşlara duyurma imkanı ve katılımcıların da aday adaylarına soru sorabilme imkanı olacak. Dolayısıyla ben Ön Seçimin öncesinde adaylı bir tanıtım toplantısının yapılmasını istiyorum. Zaten de bu yönde yapılması demokratik olacağı düşüncesindeyim” dedi.

 

HABER ETİKET :
HABER ETİKET :
[36 Gösterim]
[Tarih (yy/aa/gg) : 2018-11-23]
Adınız :
E-Mail Adresiniz :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
   
GÜNÜN DİĞER HABERLERİ
İhale ilanı
İhale ilanı
E-GAZETE