BİLARDO CAMİASINA MEKTUP

Yazdır
Paylaş
24 Ekim’de yapılan Genel Kurul’da tekrar güven oyu alarak Bilardo Federasyonu’nu 4 yıl daha yönetmek üzere göreve gelen Sinoplu Bilardo Federasyonu Başkanı Ersan Ercan, geride kalan 2,5 yıllık süreci sonrasında da yeni dönem ile ilgili düşüncelerini kamuoyu ile paylaştı.
BİLARDO CAMİASINA MEKTUP
24 Ekim 2016 tarihinde yapılan Genel Kurulda güven oyu alarak Bilardo Federasyonu’nu 4 yıl daha yönetmek üzere göreve gelen Sinoplu  Bilardo Federasyonu Başkanı Ersan Ercan, geride kalan 2,5 yıllık süreci ve yeni dönem ile ilgili düşüncelerini anlattı. Mayıs 2014 tarihinde bu görevi  çok zor koşullarda devir aldıklarını belirten Ercan; “Buna rağmen bugüne kadar geçen süre içerisinde sizlere bu konuda hiç şikayet etmeden, bir enkaz edebiyatı yapmadan gece gündüz çalışarak ve zoru başararak çalışmaya devam ettik. Göreve talip olduğumuzda bizleri bekleyen durumun az çok farkındaydık ama bu kadar vahim bir tablo ile karşılaşacağımızı hiçbirimiz tahmin bile edemezdik. Kasamızda 2000 TL nakit bir para ve 1.840.000 borç devri ile karşılaşmak hiçbirimiz için öngörülemez bir durumdu. Bu borç yükü bir yıllık bütçemizden çok çok fazla bir rakam olmakla birlikte, 23 yıllık federasyon tarihinde hiçbir özel ve sponsorluk gelirlerinin şimdiye kadar oluşturulamamış olması işimizi çok daha zorlaştırmıştı. Bunun yanında Bilardo Sporunun yerlerde sürünen prestiji, ''kahve ve erkek' algısının toplumda yerleşmiş olması, ilk etapta gittiğimiz tüm sponsorluk görüşmelerimizde malesef defalarca karşımıza çıktı. Böylelikle yapılacak tek seçenek vardı; Bakanlığımızın ve Genel Müdürlüğümüzün bizlere tahsis ettiği sınırlı bir bütçe ile icraatlarımızı gerçekleştirmek, bir yanda da devir aldığımız yüklü bir borcu ödemeye çalışmak” dedi.

“NOKTA ATIŞLAR YAPTIK”
Ercan; “Sporun içinden gelmem, sorunları sadece bilen değil, bizzat yaşamış bir başkan olmam dolayısıyla yapılması gereken adımları nokta atışları ile yaparak, sporun ve sporcunun beklentilerini en kısa zamanda karşılamaya sağlamak en öncelikli hedeflerimiz oldu. Bu süreç içerisinde şahsıma ve yönetimimize gösterdiğiniz %95 e varan güven ve destek, kısıtlı imkanlarımıza rağmen yapacağımız hamleleri daha kısa sürede yapmamızı sağladı” şeklinde konuştu.

“BU SPORA KÜSKÜN OLANLARI KAZANDIK”
Türkiye'nin en çok yapılan sporlarından biri olmamıza rağmen,  2012 yılı araştırma raporlarına göre bilardonun Türkiye' de 4. Sırada yer aldığına dikkati çeken federasyon başkanı Ercan; “Federasyonun kendi gelirlerini oluşturamaması en önemli handikaplarımızdan biriydi. Bu nedenle önce camiamızda kaybolan güveni inşa etmek, sonrasında da gerekli sponsor ve diğer çalışmaları yaparak özel gelirler oluşturmaya başladık. Çalışmayan kurullarımızı tasfiye ederek ve yenileyerek hantal yapımızı değiştirdik, Federasyonumuzu çalışan Kurumsal bir yapı haline getirmek için radikal adımlar attık. Bu sayede, bilardo sporuna küskün olan, ıstakasını asmış sporu bırakmış olan yüzlerce bilardocu bu süreç içerisinde tekrar bilardoya geri döndü. Lisans sistemini değiştirerek bir miktar da olsa gelir kaynağı elde ettik. Bunun yanında bir çok sponsor ile nakdi ve ayni anlaşma sağlandı. Sponsorluk konularında bu yıl çok ciddi hedeflerimiz var. Çok profesyonel olarak hazırlandık ve bir çok şirket ile görüşmelerimiz ciddi bir şekilde devam etmektedir” diye konuştu.

“REKOR KIRDIK”
2016 Mart ayında Antalya’da düzenlenen  Türkiye 3 Bant Bilardo Şampiyonası’nda Erkekler-Kadınlar ve Gençler kategorilerinde toplamda 1170 sporcunun katılımı ile bir Dünya Rekoru kırdıklarını ve bu rekorun Guınness Rekorlar Kitabı tarafından tescil edildiğini hatırlatan Ercan; “ Türkiye’de bir spor organizasyonunun bu şekilde rekorlar kitabına girmesi bizlere ve Türk Sporuna büyük bir gurur vermiştir” dedi.

“26 TANE ULUSLARARASI MADALYA KAZANDIK”
Ercan, “Federasyon Yönetimimizin; etnik ve cinsiyet ayrımına karşı olan tutumları, gelişmiş ve modernize yaklaşımları ile ülkemizde bilardo sporuna oluşan "kahve ve erkek" sporu algısını neredeyse yok denecek düzeye indirmiş bulunmaktayız. 2015 ve 2016 yıllarında yapılan Avrupa Kadınlar 3 Bant Bilardo Şampiyonalarında 2 ikincilik, 2 de üçüncülük kazanarak 4 madalya ile ülkeye dönmemiz bunun en büyük kanıtıdır. Ben ve Yönetimim göreve başladıktan sonra, uluslararası başarılarımız çok büyük oranda artmış, 2015 yılı Avrupa Şampiyonasında 4 altın, 2 gümüş, 5 bronz, Milli Takımlar Dünya Şampiyonasında 1 bronz, Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupasında 1 bronz ve Dünya Kupalarında 2 altın, 1 gümüş, 1 bronz olmak üzere sene içerisinde 17 madalya ile Federasyon tarihinin bugüne kadarki en parlak yılını geçirmiş bulunmaktayız. Görev süremiz boyunca toplam 26 tane uluslararası madalya kazandık. Bu şimdiye kadar kazanılan en yüksek madalya sayısıdır” ifadelerine yer verdi.

“DEVAMI GELECEKTİR”
Sene sonuna kadar yapılacak şampiyonalardan sporcular dan büyük başarılar beklediklerini belirten Ercan; “2016 yılında ise 2 senede bir düzenlenen Erkekler Avrupa Şampiyonası bu yıl düzenlenmediği için sadece Dünya Şampiyonaları ve Kupalarına katıldık. Burada da Milli Takımlar Dünya 2. Liğinin dışında, Kadınlar Avrupa Şampiyonası 2. Lik ve 3. Lük derecelerini kazandık. Ayrıca Kulüpler bazında büyük bir başarıya imza attık ve Gaziantep Spor olarak Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupasında Şampiyonluk kazandık. Fransa'da yapılan Dünya Kupasında sporcumuz Murat Naci Çoklu'nun kazandığı Dünya Kupası Şampiyonluğu da bizleri oldukça gururlandırmış ve yeni yönetimimiz adına güzel bir başlangıç sağlamıştır” dedi.

“ÖNÜMÜZDEKİ YILLARDAN DAHA DA ÜMİTLİYİZ”
Ercan, açıklamasının devamında şunları kaydetti;“Bunun yanında 23 yıllık federasyonumuzda ilk defa başarılı sporcuları ödüllendirmek adına , sponsorluk gelirlerimizden verilmek ve tüm branşlarda dağıtılmak üzere 113 bin tl lik 2016 yılı başarı ödülleri planladık. Önümüzdeki mart ayında yapılacak 1. Etap müsabakalarında ödül töreninde bu ödül, 2016 yılında hak kazanan tüm branş ve disiplinlerde 50' ye yakın sporcumuza dağıtılacaktır. Gerçekleştirdiğimiz bu icraatlar ile birlikte devir aldığımız borçların 4'te 3'ünü ödemeyi de başardık. 2017 yılının ilk yarısında da yine borç ödemelerimiz devam edecektir. Tüm geçmiş sporcu ve hakem harcırahlarının önümüzdeki dönemde ödenmesi için gerekli çalışmalarımız devam etmektedir. Umuyorum ki; 2017 nin 2. yarısından sonra bu konularda önümüz daha net ve açık olacak, 2018 yılına borçsuz ve daha güçlü bir federasyon olarak gireceğiz. Bilardo ailesinde; sporcusundan hakemine, antrenöründen yöneticisine, çalışanından il temsilcisine genel olarak büyük bir moral motivasyon yükselmesi olduğu gözle görülebilir durumdadır. Sporcumuz ve camiamız artık önümüzdeki yıllara daha büyük ümit ve beklenti ile bakmaktadır.

“İNANIYORUZ”
Bu yıl içerisinde yaptığımız ön görüşmeler ve çalışmalarla; bilardo sporunun sadece fiziksel güce dayalı olmadığı, zeka ile doğru orantılı olduğu ve bilardonun aslında bir matematiği olduğu vurgusunu ön plana çıkararak, okullar ve üniversiteler ile işbirliğine girip; profilimizi okuyan, genel kültürü yüksek olan ve bayanlara da hitap eden spor dalı olarak genişletmeyi hedef almaktayız.

İlkeli, dürüst, çalışkan ,adil ve ortak akıla değer bir yönetim anlayışı içinde , öncelikle Spor Bakanlığımız ve Spor Genel Müdürlüğümüz ile uyum içinde çalışarak ve sonrasında camiamızdan aldığımız büyük destek ile bunu gerçekleştireceğimize inanıyoruz”

“YETMEZ!”
Kısıtlı imkanlar dahilinde de olsa, vaat ettiklerinin %90 ını 2,5 sene gibi kısa sürede gerçekleştirmenin büyük gurur ve mutluluğunu yaşadıklarını belirten Ercan; “ Peki yeter mi? Asla yetmez, yetmemeli de zaten. Daha yapacak çok işimiz, gidecek çok yolumuz var. Daha yolun başındayız ve asıl şimdi yeni başlıyoruz. Bilardo sporunun yaşadığı tüm sorunları bildiğimizi ve çözüm için yapılması gerekenlerin beklentilerden daha fazla ve ayrıntılı bir şekilde hazır olduğunun bilinmesini isterim. Camiamızın bizlere duyduğu güven ve bu güvenin yarattığı itici güç ve bilardoya olan sevgimiz en büyük sermayemizdir. Yeni dönemde tekrar görev almamıza vesile olan tüm bilardosever dostlarımı bir kez daha sevgi ve saygıyla selamlıyorum ve teşekkür ediyorum" dedi

“TAAHHÜDÜMDÜR”
Sinoplu başkan sözleri; “Okullarda binlerce, onbinlerce gencin bilardo sporunu icra ettiğini görmeden, bu sporu meslek olarak icra eden başarılı sporcuların bu spordan ciddi paralar kazanmasını sağlamadan, bilardoya gönül vermiş binlerce sporcumuzun çok daha güzel şartlarda şampiyonalara iştirak etmelerini gerçekleştirmeden, televizyonlarda, basında ve kamuoyunda şimdikinden kat kat daha fazla bilardo sporununun konuşulmasını, tanıtılması ve sevdirilmesini sağlamadan ve bilardonun bir matematiğinin olduğunu, bir oyun ya da hobiden öte zerafet ve akıl oyunları üzerine kurgulanmış bir spor olduğunu tüm Türkiye'ye anlatamadan; ben ve 14 Yönetim Kurulu arkadaşım olarak, kendimizi başarılı olarak görme lüksümüz yoktur. Bu da benim size buradan taahhüdümdür” açıklamasıyla noktaladı.

HABER ETİKET :
HABER ETİKET :
[891 Gösterim]
[Tarih (yy/aa/gg) : 2016-11-02]
Adınız :
E-Mail Adresiniz :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
   
GÜNÜN DİĞER HABERLERİ
E-GAZETE