BORÇLULAR DİKKAT BUGÜN SON GÜN

Yazdır
Paylaş
Sinop Sosyal Güvenlik İl Müdürü Zafer Ali Ürkmez, 7020 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına dair Kanun ile ilgili basın açıklamasında bulundu. Yaptığı açıklamada çeşitli vergi ve sosyal güvenlik prim borçlarına hem indirim hem de taksit ile ödeme imkânı getirildiğini söyleyen Ürkmez, yapılandırmadan yararlanmak isteyen vatandaşların, başvurularını 30 Haziran 2017 (bugün) tarihine kadar yapmaları ve bu fırsatı kaçırmamaları gerektiğini söyledi.
BORÇLULAR DİKKAT BUGÜN SON GÜN
1 TEMMUZDAN SONRAKİ BORÇLARI KAPSIYOR
Yapılandırmanın esasen 1 Temmuz 2016-31 Mart 2017 tarihlerinde ödenmeyen borçlar için çıkarıldığı belirten Zafer Ali Ürkmez, daha önceki kanunlarda çıkarılan yapılandırmalara hiç müracaat etmemiş vatandaşların da bu kanun çerçevesinde, 1 Temmuz 2016 tarihinden önceki geçmiş dönemlere ait borçlarını yapılandırabileceğini söyledi.

İDARİ PARA CEZASININ YARISI SİLİNECEK
İdari para cezaları ile ilgili peşin ödeme yapmanın kolaylığına değinen Ürkmez, “İdari Para Cezası asıllarının %50’si ile bu asıllar için Yİ-ÜFE aylık değişim oranları esas alınarak hesaplanacak tutarın ödenmesi halinde İPC asılları­nın kalan %50’si ile İPC’ye uygulanan gecikme cezası ve gecikme zammı gibi fer’i alacakların tamamının tahsilinden vazgeçilecektir” dedi.

İCRA TAKİBİ YAPILMAYACAK
Borçlarını yapılandıran işverenlerin “Borcu yoktur yazısı” alabileceğini ve teşviklerden yararlanabileceğini söyleyen Ürkmez, aynı zamanda vatandaşların bu borçlarından dolayı haklarında icra takibi ve haciz işlemi yapılmayacak, bu sayede de borçlularımız yapılandırma yaparak kendileri için yeniden bir fırsat yaratmış olacak” dedi. Diğer taraftan da, prim borçlarından dolayı sağlık hizmetlerinden faydalanamayan­ların, borçlarını yapılandırmaları halinde 60 günden fazla prim borç­ları bulunmamak kaydıyla, borçlarının ilk taksitini ödemelerinden sonra eş ve çocukları ile birlikte sağlık hizmetlerinden faydalanma­ya başlayacaklarını sözlerine ekledi.

BAŞVURU SÜRESİNE DİKKAT
Bundan önce çıkarılan yapılandırmalarda kanunla verilen başvuru süresinin Bakanlar Kurulu tarafından uzatıldığını belirten Ürkmez; 7020 sayılı Kanunda, Bakanlar Kurulu’na böyle bir yetki verilmediği dile getirirken sözlerine şöyle devam etti. “Başvuru süresi uzatılması yönünde herhangi bir beklentiye girilmemelidir. Başvuru yapılması için belirlenen bir süre var. Bizim, bu zaman zarfında yapmamız gereken, böyle bir beklentiye girmeden konu ile ilgili vatandaşlarımızı uyarmak ve gerekli hatırlatmaları yapmaktır” diye konuştu.

İLK ÖDEME 31 AĞUSTOS’TA
Borçluların kapsama giren Kurum alacaklarını yapılandırabilmeleri için 30/06/2017 tarihi mesai bitimine kadar ilgili üniteye ya da birime şahsen başvuruda bulunmaları gerekmekte olduğu dile getiren Zafer Ali Ürkmez, 7020 sayılı Kanun kapsamında peşin ya da ilk taksitin son ödeme süresinin 31 Ağustos 2017 tarihi olduğunu belirterek “Bu tarih oldukça geniş bir zaman dilimi. Vatandaşlarımız bu fırsatı değerlendirmeli. İster peşin isterlerse taksitle ödeme yapabilirler. Bu konuda bilgilendirmek yapmak için vatandaşlarımızı İl Müdürlüğümüze bekliyoruz” dedi.

6736 SAYILI YAPILANDIRMASI BULUNANLAR İÇİN DE UYARIDA BULUNDU

Ürkmez, ‘7020 sayılı Kanundan yararlanmak isteyenlerin dikkat etmesi gereken en önemli hususlardan biri de taksitle ödemeyi tercih etmişlerse ilk iki taksitin süresinde ödenmesidir. İlk 2 taksiti ödemeyenler, Kanunun getirdiği imkânlardan yararlanamayacaktır’ diyerek ilk iki taksitin zamanında ödenmesi hususuna vurgu yaparak aynı durumun 6736 sayılı Kanun kapsamındaki yapılandırma içinde geçerli olduğunu belirtti. “6736 sayılı Kanun kapsamında yapılandırma yapıp ilk taksitini zamanında ödeyenler, yapılandırmasının 2. taksitini 30 Haziran 2017 tarihine kadar ödemelidir. Aksi takdirde 6736 sayılı yapılandırması bozulacak ve Kanundan faydalandığı hakları kaybedecektir” diyen Ürkmez, bu konuda vatandaşlarımızı uyardı.

HABER ETİKET :
HABER ETİKET :
[635 Gösterim]
[Tarih (yy/aa/gg) : 2017-06-30]
Adınız :
E-Mail Adresiniz :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
   
GÜNÜN DİĞER HABERLERİ
E-GAZETE