"BU HATALARDAN VAZGEÇİLMELİ"

Yazdır
Paylaş
Cumartesi günü Genel Kurul toplantısı yaparak güven tazeleyen Sinop Baro Başkanı Hicran Kandemir, gelişen süreçte Olağanüstü Halin ilanı sonrası çıkarılan KHK'ler ile savunma hakkının yok edilmesine ilişkin düzenlemeler ve uygulamaların endişe verici olduğuna dikkat çekerek, "Bu düzenlemelerden ve hatalı uygulamalardan gecikmeden vazgeçilmelidir. Aksi halde gerek ülke gerek dünya kamuoyunda bu hain terör örgütüne yönelik soruşturmaların meşruiyetinin sorgulanması gibi vahim sonuçlarla karşılaşılabilecek yine Devletimiz yüksek tazminatlar ödemek zorunda kalabilecektir" dedi

Baro Başkanı Hicran Kandemir, "Sinop Barosu olarak henüz darbe girişiminin başarıya ulaşıp ulaşmayacağının belirli olmadığı ilk saatlerde darbenin karşısında olduğumuzu net bir şekilde ortaya koyduk. Sinop Barosu bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da her türlü darbeye karşı olmaya devam edecektir. Siyasi iktidarların yıllarca kol kola yürüdüğü, besleyip büyüttüğü bu hain terör örgütünün devlet içindeki tüm kadrolarının tespit edilerek yargıdan ve devletin tüm kurumlarından atılmasını temin etmek hukukun ve devlet olmanın gereğidir ve bu mutlaka yapılmalıdır ancak bu yapılırken hukuka uygun davranmak da hukuk devleti olmanın gereğidir. Gelişen süreçte Olağanüstü Halin ilanı sonrası çıkarılan KHK’ler ile savunma hakkının yok edilmesine ilişkin düzenlemeler ve uygulamalar endişe vericidir ve bu düzenlemelerden ve hatalı uygulamalardan gecikmeden vazgeçilmelidir. Aksi halde gerek ülke gerek dünya kamuoyunda bu hain terör örgütüne yönelik soruşturmaların meşruiyetinin sorgulanması gibi vahim sonuçlarla karşılaşılabilecek yine Devletimiz yüksek tazminatlar ödemek zorunda kalabilecektir. Nitekim gerek çatı örgütümüz Türkiye Barolar Birliği ve tüm Barolarımız tarafından dile getirilen bu endişemiz siyasi iktidar tarafından da artık dile getirilmeye başlanmıştır. Bu bağlamda soruşturma aşamasında yer alan Cumhuriyet Savcılarına, Sulh Ceza Hakimlerine ve kolluk kuvvetlerine büyük bir sorumluluk düşmektedir. Gelecekte kendilerini ve her şeyden önce Devletimizi sorumlu hale sokacak uygulamalardan özenle kaçınmaları gerekmektedir" diye konuştu.

Avukat/Şüpheli görüşmelerinin gözlem altına alınması, belge alışverişine olanak tanınmaması ve görüşme tutanaklarına el konulması gibi düzenlemeler savunma hakkının açıkça ihlali olduğunu dile getiren Sinop Barosu Başkanı Hicran Kandemir, sözlerini "Bu yapı içinde hiyerarşik ilişkide olan ve suça karışan herkesin hak ettiği cezalarla cezalandırılması bu yapıdan en büyük zararı görmüş biz avukatların en büyük isteğidir. Ancak bir avukat olarak her şüphelinin suçlu olmadığını, hukuk eğitiminin ilk günlerinde öğrenmiş hukukçular olarak savunma hakkının ihlali anlamında düzenlemeler ve uygulamalar karşısında sessiz kalmamız beklenemez beklenmemelidir. Burada savunduğumuz mesleğin var olma sebebi olan kutsal savunma hakkıdır" diye sürdürdü.

VATANDAŞIN AVUKATI VARDIR
Konuşmasında savunma mesleği yargının üç sacayağından biri olduğunu dile getiren Başkan Kandemir, "Unutulmamalıdır ki Güçlü savunma, adil yargılamanın temelidir. Devletin Savcısı, Milletin Hakimi, Vatandaşın ise avukatı vardır. Bu nedenle avukatlık sınavına ilişkin yasal düzenleme derhal yapılmalıdır Staj yapan avukat adaylarına hakim ve savcı adayları gibi maaş bağlanmalıdır. Avukatlık akademisi açılarak stajın nitelikli yapılması sağlanmalıdır. Savunma mesleğinin alanını daraltacak düzenlemelerden vazgeçilerek davaların mutlaka avukat ile takibi için yasal düzenlemeler yapılmalı, her şirketin avukat tutma zorunluluğu, avukatlık sigortası gibi düzenlemeler ivedilikle yapılmalıdır. Bu taleplerin yerine getirilmesi bazında yaklaşık 80.000 avukatın birlik ve dayanışma ruhu içinde kararlılık ile hareket etmesi mutlaka etkili olacaktır" ifadelerini kullandı.

Öte yandan, Sinop Barosu Başkanlığında yapılan olağan genel kurulda Hicran Kandemir yeniden başkan seçildi. Hicran Kandemir başkanlığında oluşan Sinop Barosu Yeni yönetiminde; Av.Funda Öztürk Altuntaş, Av.Erçin Erşahin, Av.İnan Savaş Yüksel, Av. Gamze Korkmaz, Av.Ayşegül Güner, Av. Aykut Cem Yalçınkaya yer aldı. 

HABER ETİKET :
HABER ETİKET :
[691 Gösterim]
[Tarih (yy/aa/gg) : 2016-10-03]
Adınız :
E-Mail Adresiniz :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
   
GÜNÜN DİĞER HABERLERİ
E-GAZETE