BU İMKANI KAÇIRMAYIN!

Yazdır
Paylaş
Sinop Defterdarı Naci Günaydın, devlete borcu olan vatandaşlar için çıkartılan Yapılandırma Kanunu’nun mutlaka değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.
BU İMKANI KAÇIRMAYIN!

Sinop Defterdarı Naci Günaydın, yeni çıkarılan yapılandırma kanunu ile önemli avantajlar sağlandığını söyledi. Vergi ve diğer alacaklarının yapılandırılması için son başvuru tarihinin 31 Temmuz 2018 olduğunu hatırlatan Günaydın, “Bu kanun ile vatandaşlarımızın kamuya olan  borç yükünün azaltılarak taksitler halinde ödenmesine imkân veriyor. Ayrıca vergi ihtilaflarının sulh yoluyla sonlandırılması, vergi incelemelerinde tespit edilen vergilerin dava yoluna gidilmeksizin ödenmesi, Matrah ve vergi artırımı koşuluyla geçmiş yıllara ilişkin vergi incelemesi yapılmaması ve Stokların, kasa ve ortaklardan alacaklara ilişkin işletme kayıtlarının düzeltilerek gerçek duruma uygun hale getirilmesi amaçlanmaktadır” dedi.

 

 

 

 

Günaydın, “Buna göre Vergi alacaklarının aslı ile gecikme faizleri ve gecikme zamları ve diğer alacak türleri kanun kapsamında yapılandırılarak; Vergilerde; Vergi asıllarının tamamı ile gecikme faizi ve gecikme zammı yerine Yİ-ÜFE  tutarı tahsil edilecek,gecikme faizi,gecikme zammı,Vergi aslına bağlı vergi cezası ve bu vergi cezasının gecikme zammı silinecektir. İdari Para Cezalarında; asıllarının tamamı, fer’i alacak yerine Yİ-ÜFE tutarı tahsil edilecek, Fer’i alacak silinecektir. Usulsüzlük/Özel usulsüzlük cezalarında; %50’si ödenecek.%50’si silinecektir. İhtilaflı vergi alacakları dava aşamasına göre yapılandırılıyor” dedi.

 Vergi ve diğer alacaklarının yapılandırılması için son başvuru tarihinin  31 Temmuz 2018 olduğuna dikkati çeken Günaydın, “Mükelleflerin 2013 ile 2017 yıllarında beyan ettikleri; Gelir Vergisi, Kurumlar Vergisi, Gelir/Kurum Stopaj Vergisi, Katma Değer Vergisi matrahlarını/vergilerini, Kanunda öngörülen oranlarda artırmaları, Kanunda öngörülen süre ve şekilde ödenmesi durumunda, bu vergi türleri nedeniyle vergi incelemesi ve vergi tarhiyatı yapılmayacaktır” diye konuştu.

Matrah ve vergi artırımları için son başvuru tarihinin ise  31 Ağustos 2018 olduğunu hatırlatan Günaydın, “Kanunda , peşin ödeme ve ya taksitle ödeme seçeneği sunulmakta olup, taksit sayıları iki ayda bir olmak üzere; 6, 9, 12, 18 taksit olarak belirlenmiştir. Ödemenin peşin yapılması halinde; Yİ-ÜFE tutarının %90’ından vazgeçilecek, kapsama giren idari para cezalarından %25 oranında indirim yapılacak, sadece Yİ-ÜFE’den oluşan alacaktan %50 oranında indirim yapılacaktır. Defterdarlığımız ve Vergi Dairelerimiz vatandaşlarımıza yardımcı olmaya her zaman hazırdır. Vatandaşlarımıza www.gib.gov.tr adresinden kredi kartıyla ödeme imkanı da sunulmaktadır” ifadelerine yer verdi.

 

 

HABER ETİKET :
HABER ETİKET :
[528 Gösterim]
[Tarih (yy/aa/gg) : 2018-06-07]
Adınız :
E-Mail Adresiniz :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
   
GÜNÜN DİĞER HABERLERİ
E-GAZETE