BU KADAR MI DEĞERSİZ!

Yazdır
Paylaş
Türk edebiyat tarihine adını yazdıran Sinoplu şair, tiyatro ve roman yazarı Ahmet Muhip Dıranas’ın Erfelek ilçesindeki evi restore edilmeyi bekliyor. Şairin yılın birkaç ayını geçirmek için yaptırdığı, daha çok sayfiye evi olarak planlanmış olan konutun son hali adeta bir harabeyi andırıyor.
BU KADAR MI DEĞERSİZ!
“Fahriye Abla”, ”Olvido”, “Kar”, “Ağrı”, “Maşar Dağı”... Hepsi de dilin ve duyguların en incelikli biçimde işlenmesiyle yazılmış şiirler. Bu şiirlerin sahibi, Turgut Uyar’ın “Çıkışı Türk şiirinde hiçbir şeyle açıklanamaz” dediği Ahmet Muhip Dıranas’a ait. Cumhuriyet dönemi Türk şairlerinden Ahmet Muhip Dıranas, Sinop’la özdeşleşmiş bir edebiyatçımızdır. İlkokulun ilk üç sınıfını Sinop’ta okuyan Ahmet Muhip, doğa sevgisini de burada kazanır. Bu doğa sevgisinin izleri, daha sonra yazdığı şiirlerinde ve yazılarında kendini gösterir. Sinop’taki baba köyüne ahşap ev yaptıran, Sinop sevgisi ve Sinop konulu yazılarıyla Sinopluların gönlünde taht kuran Ahmet Muhip Dıranas’ın o evinin son hali adeta harabeyi andırıyor. Kuzey güney konumlu olan ve temel kazınmadan kesme taş bloklar üzerine kurulan evin içinde ateş bile yakılmış. Tamamıyla ahşap malzemeden oluşan ve çivi kullanılmadan birbirine geçmeli olarak yapılan evin şimdiki durumu işler acısı. Yıkılacak durumda olan ev restore edilmeyi bekliyor.  Ünlü şairin evini ziyaret gidenler, karşılaştıkları manzara karşısında utanç duyduklarını ifade ediyor. Evin bu durumunu görenler, bu evin restore edilip koruma altına alınmasının, Sinop Üniversitesi’nin en gözde yatırımlarından Uygulama Oteline ismi verilmesi kadar önemli olduğunu belirtiyor.

ENGİN ALTAY ÖNERGE VERMİŞTİ!

CHP Grup Başkanvekili Sinoplu Milletvekili Engin Altay, Sinoplu şair Ahmet Muhip Dranas'ın Erfelek'te evinin restorasyonu için 2013 yılında meclise soru önergesi vermişti.
Altay, konuyla ilgili dönemin Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik'in cevaplaması istemiyle verdiği soru önergesinde şu ifadelere yer vermişti; "Ahmet Muhip DRANAS Sinop İli Erfelek İlçesi Salı köyünde zor şartlar altında doğup büyüyerek Türk Edebiyatının en önemli isimlerinden biri olmuştur. Şair/Yazarın genç kuşaklara tanıtılması için doğduğu evin restore edilerek kültür dünyamıza kazandırılması anlamlı olacaktır. Ayrıca her geçen gün bir turizm markasına dönüşen Sinop’umuza böyle bir eser önemli katkı sağlayacaktır. 1. Ahmet Muhip Dranas’ın Erfelek İlçesi Salı köyünde bulunan evinin restore edilerek kültür dünyamıza kazandıracak bir çalışma yapacak mısınız? 2.Ahmet Muhip Dranas’ın atıl durumda bulunan evi için Sinop Üniversitesiyle ortak bir proje geliştirilmesi düşünülemez mi? 3. Şair/yazarın eserleri ve yaşamındaki etkinlikleri müze evde sergileyerek kültür ve turizme kazandıracak çalışmalarınız olacak mıdır?"

AHMET MUHİP DRANAS KİMDİR?
1908 yılında İstanbul'da doğdu. Ankara'da Hukuk Fakültesi'nde üniversiteye başladı. Daha sonra hukuk öğrenimine ara verip İstanbul'da Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü'nü bitirdi. Çocuk Esirgeme Kurumu yayın müdürü ve başkanlığı; Anadolu Ajansı, Türkiye İş Bankası yönetim kurulu üyeliği; Devlet Tiyatrosu Edebi Kurul Başkanlığı gibi üst düzey bürokratik görevler yaptı. 21 Haziran 1980 yılında Ankara'da öldü, Sinop'ta toprağa verildi. Ahmet Muhip Dranas, hece ölçüsü sınırlarında kalarak ama durak ve vurgu yerlerini değiştirerek gelenekselde çağdaşlığı yakalayan, çağrışım gücü yüksek; yurdu, insanı ve doğası ile barışık; alışılmadık deyiş örgüsüyle unutulmaz şiirler yazdı.


 

HABER ETİKET :
HABER ETİKET :
[1187 Gösterim]
[Tarih (yy/aa/gg) : 2016-10-27]
V.Tahsin ÖZER - 2016-10-27 19:50:40
ÖNCELİKLE SESİMİZİ DUYURDUĞUNUZ İÇİN GÖSTERDİĞİNİZ DUYARLILIĞA TEŞEKKÜRLER..rnBEN VE MİSAFİRLERİM, SİNOP'umuzun DEĞERİ OLAN, ADI GEÇEN ŞAİRİMİZİN YAŞAMIŞ OLDUĞU MEKANA GİTTİK VE MANZARA MAALESEF İÇLER ACISIYDI. MİSAFİRLERİMİZE İFTİHARLA GÖSTERMEK İSTEDİĞİMİZ KÜLTÜREL MİRASIMIZIN HALİ İÇLER ACISIYDI. ADINI BİR UYGULAMA OTELİNE VERMEKLE SAHİP ÇIKTIKLARINI ZANNEDEN ZİHNİYETİN GERÇEK YÜZÜNÜ BU MALİKANEDE GÖRECEKSİNİZ. DUYARLI VATANDAŞLARIMIZI, ERFELEK İLÇESİ, SALI KÖYÜ, EMİNE MAHALLESİNE GİTMELERİNİ SALIK VERİYORUM. EMİNİM İLGİLİLER DE BU DUYARLILIK KARŞISINDA İLGİLERİNİ ESİRGEMEYECEKTİR..
Adınız :
E-Mail Adresiniz :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
   
GÜNÜN DİĞER HABERLERİ
E-GAZETE