BU OKULLA SİZİN DERDİNİZ NEDİR?

Yazdır
Paylaş
Eğitim-İş Sinop Şubesi Başkanı Celal Şahbenderoğlu, Sinop Anadolu Öğretmen Lisesi’nin adının Sarı Saltuk Anadolu Lisesi olarak değiştirilmesine tepki gösterdi.
BU OKULLA SİZİN DERDİNİZ NEDİR?
Sinop Anadolu Öğretmen Lisesi Okulu’nun, Sarı Saltuk Anadolu Lisesi olarak değiştirilmesine Eğitim-iş Sendikası’ndan eleştiri geldi. Sendikanın Sinop Şube Başkanı Celal Şahbenderoğlu, bir basın açıklaması yaparak okulunun ismini değiştirilmesine tepki gösterdi.

BİR SORSAYDINIZ
Okulun ismini değiştirirken okulun öğrencilerine, öğretmenlerine ve velilere sorulması gerektiğini ifade eden Şahbenderoğlu; “Adını değiştirdiniz de bunu yaparken keşke bir sorsaydınız öğrencisine, öğretmenine, velisine, mezununa. Ben sordum da hiç biri memnun değil bu Sarı Saltuk isminden. Niye mi hiç kimse tanımıyor bilmiyor. Sinopluya da sorduk tanıyan bilen yok. Sinop'la alakası da bir rivayetten öteye geçmiyor. Muhterem bir kişilik olabilir belki de bilmiyoruz. Duyduğumuza göre Bektaşi müridiymiş ama tanımadığımız isim içimize sinmiyor işte” diye konuştu.

TARİHİ GERÇEKLER DEĞİŞMEZ
Bu okulun ülkemizin dört bir yanına binlerce kadın öğretmen yetiştirmiş köklü mazisi olan ismiyle meşhur Kız Öğretmen Okulu olduğunun altını çizen Şahbenderoğlu; “İsmini değiştirmek statüsünü bozmak bu okulun muhteşem tarihini silmez silemez. Türkiye'nin her yerindedir bu okul. Sizin nitelikli sıfatını yakıştıramadığınız bu okul kökleri olan dev bir çınar aslında. Bunu siz görmek istemeseniz de tarihi gerçekler değişmez. Sizlerin nitelik anlayışı nedir bilmiyorum ama bizim anladığımız cinsten bir nitelik olmadığı kesin.

DEĞİŞTİRİLECEKSE ŞEHİT ÖĞRETMEN NEŞE ALTEN OLSUN
Bizim nitelikten anladığımız şöyle birşey; köklü geçmişi olan, birçoğu eğitimci olan nice değerli insanlar yetiştirmiş, kız çocuklarının okutulması konusunda Cumhuriyet Tarihimizde sembol olmuş, eğitim birimleriyle Sinop genelinde en kompleks yapıya sahip, başarılarıyla her dönem adından söz ettirmiş bir okul olmasıdır. Biz bu okula ille de bir isim konacaksa kısacık ömrünün büyük bir bölümünü yatılı olarak bu okulda geçirmiş Şehit Öğretmen Neşe Alten olması konusunda hem fikiriz”
diye konuştu.

SİZDEN ÜMİDİMİZ YOK!
Bu hususta mücadelelerini sürdüreceklerini ve kendilerine bu konuda yardımcı olma şerefini gösterecek kişiyi hep bekleyeceklerini belirten Celal Şahbenderoğlu, açıklamasına şu şekilde devam etti; “Sizden ümidimiz yok; Çünkü siz; Sinop'un gururu bu güzide okulu yıpratmak için elinizden gelen herşeyi yaptınız. Kimsenin benimsemediği bir isim buldunuz, Sinop'un her yönüyle en nitelikli okulunu aklınız sıra niteliksiz kıldınız, Bütün bunlar yetmiyormuş gibi bir de güzelim bahçesini ve spor alanlarını tarumar edip üstüne üstelik mezarlık tarafına anaokulu inşa etmeye kalkışıyorsunuz. Bu nasıl bir eğitim anlayışıdır ve bu okulla sizin Sinop İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak derdiniz nedir. Yıllarca Türkiye Cumhuriyeti'ni sayısız eğitim neferi yetiştiren bu okulu rahat bırakın ve layık olduğu değeri verin eğer az da olsa eğitime saygınız varsa.”

 

HABER ETİKET :
HABER ETİKET :
[577 Gösterim]
[Tarih (yy/aa/gg) : 2018-04-25]
Adınız :
E-Mail Adresiniz :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
   
GÜNÜN DİĞER HABERLERİ
E-GAZETE