CADDE ESNAFI SIKINTILI

Yazdır
Paylaş
İlimizin ‘can damarı’ olan ve esnafın büyük bir çoğunlunun bulunduğu Sakarya Caddesi’nde bazı dükkanların kepenk kapattığı görülmekte. Caddedeki esnaflar bunu ilimizde son zamanlarda sayıları artan büyük marka veya marketlerin kira fiyatlarını artırdığına bağlıyor.
CADDE ESNAFI SIKINTILI
Sinop’un en işlek caddesi olan Sakarya Caddesi’nde bulunan onlarca dükkanın son günlerde kepenk kapatarak ya satılık ya da kiralık olarak boş vaziyette durması dikkatlerden kaçmıyor. Konu ile ilgili olarak yaptığımız araştırmalar, bu durumun ülke genelinde uygulanmakta Olağanüstü Hal (OHAL), Ramazan Bayramı’nın kısa olması ve ilimizde faaliyete geçen büyük mağaza zincirlerinin caddedeki dükkan kiralarını artırdığından kaynaklandığını gösteriyor.

ESNAF ÖNÜNÜ GÖREMİYOR
Esnaflarla yaptığımız görüşmelerde, çoğu esnafın bu caddede bulunan kurumsal firmaların hem dükkan kiralarını artırdığını hem de haksız rekabete ortam yarattıkları için iş yapamaz ve kiraları ödeyemez durumunda olduklarını gün yüzüne çıkardı.

SİNOP’UN PAHALI ŞEHİR OLARAK LANSE EDİLİYOR
Esnaflar, yaptıkları açıklamada Sinop’un dışarıya ‘pahalı şehir’ olarak yansıtıldığını, bu durumun da kendileri için olumsuzluklara yol açtığını belirterek; “Ayrıca yaz dönemi olması nedeni ile dükkanlarımızın kiralarını bırakın elektrik paramızı çıkartsak yetiyor. Yaz sezonunda fiyatların fazla olduğu söylentileri ile beraber ilimiz pahalı olarak dışarıya lanse edilmesi ayrı bir konu. Bir diğer kanayan yaramız ilimize gelen yerli veya yabancı turistlere otel fiyatlarında, yemek gibi konularda fiyatların fazla tutulması” diyerek sitemlerini dile getirdiler.

BÖYLE GİDERSE SAKARYA VE BATUR’DA ESNAF KALMAYACAK!
Yaptığımız araştırmalarda caddede 5 bin TL’den tutun da 18 bin TL’ye kadar dükkan kiralarının mevcut olması bu sorunun ne denli büyük olduğunu göstermekte. Cadde esnafı, bu duruma artık resmi organların el atarak ‘dur demesi’ gerektiğini vurgulayarak; “Esnaf Odaları’nın, sivil toplum kuruluşlarının, ayrıca Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü’nün ve Valiliğin konuya el atması gerekiyor. Adeta sahipsiz bir memleket haline geldik. Büyük market ve alışveriş merkezlerinin gece geç saatlere kadar açık olması ayrı bir konu. Böyle giderse Sakarya ve Batur Caddesi’nde esnaf kalmayacak” ifadelerini kullandılar.

HABER ETİKET :
HABER ETİKET :
[501 Gösterim]
[Tarih (yy/aa/gg) : 2017-07-27]
Adınız :
E-Mail Adresiniz :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
   
GÜNÜN DİĞER HABERLERİ
İHALE İLANI
İHALE İLANI
İHALE İLANI
E-GAZETE