CEZAEVİ İÇİN RESTARASYON MÜJDESİ!

Yazdır
Paylaş
CEZAEVİ İÇİN RESTARASYON MÜJDESİ!
Sinop’a bir takım ziyaret ve incelemede bulunmak üzere gelen Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Tarihi Sinop Cezaevi’nin restorasyon müjdesini vererek; "Tarihi Sinop Cezaevi’nde uygulanacak projenin ihalesi kısa sürede yapılacak. Kasım ayı gibi tamamlanacak ihale sürecinin ardından restorasyon çalışmaları başlayacak” dedi

İlimize inceleme ve birkaç program dahilinde ziyarette bulunan Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan, Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen ‘Kentsel SİT Alanları Değerlendirme Toplantısı’na katıldı.

Alpaslan, burada katıldığı toplantıda Sinop’un tarihi ve kültürel zenginliklerinin yanında doğa harikası bir şehir olduğunu kaydetti. Kentsel SİT alanlarıyla ilgili yaşanan sorunun çözülmesi noktasında da adımlar atıldığını belirten Alpaslan; “AK Parti Sinop Milletvekilimiz Dr. Nazım Maviş konuyu çok yakından takip ediyor, çözüm için ne gerekiyorsa yapılıyor, yapılacak da" ifadelerini kullandı.

Tarihi Sinop Cezaevi ve Müzesi’nin restore edilmesine yönelik daha önce proje hazırlandığını hatırlatan Alpaslan, 2007 yılında başlatılan çalışmalarda artık sona gelindiğini belirtti. Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan, Sinop Cezaevi’nde Kasım ayında tamamlanacak ihale süreci ardından restorasyon çalışmalarına başlanacağını bildirdi.

Avrupa Birliği (AB) destekli projenin ihale sürecinin tamamlanmak üzere olduğunu belirten Alpaslan, "Tarihi Sinop Cezaevi’nde uygulanacak projenin ihalesi kısa sürede yapılacak. Kasım ayı gibi tamamlanacak ihale sürecinin ardından restorasyon çalışmaları başlayacak. Avrupa Birliği ile uzunca yapılan ortak çalışma sonrasında cezaevi inşallah restore sonrası yeni yüzüyle turizme katkı vermeye devam edecek. Ülkemiz ve Sinop adına buranın restorasyonu önem arz ediyor. Biz çalışmalar tamamlandığında gelen ziyaretçi sayısında da artış olmasını bekliyoruz" şeklinde konuştu.

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan, tarihi mekandaki restorasyon çalışmasının yaklaşık 2 yıl süreceğini belirtti.

Kentsel sit alanları değerlendirme toplantısına, Vali  Köksal Şakalar’ın yanı sıra, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan, AK Parti  Sinop Milletvekili Dr. Nazım Maviş, Sinop Belediye Başkanı Barış Ayhan, Sinop Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nihat Dalgın, Vali Yardımcısı Murat Girgin,  İl Emniyet Müdürü Ercan Dağdeviren, Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdür Yardımcısı Birol İnceciköz,  İl Genel Meclisi Başkanı Yakup Üçüncüoğlu, Siyasi Parti Temsilcileri, STK Temsilcileri, Turizmciler ve vatandaşlar katıldı.

 

 

HABER ETİKET :
HABER ETİKET :
[6 Gösterim]
[Tarih (yy/aa/gg) : 2019-09-04]
Adınız :
E-Mail Adresiniz :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
   
GÜNÜN DİĞER HABERLERİ
İhale ilanı
E-GAZETE