CHP, 95 yaşında

Yazdır
Paylaş
Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) kuruluşunun 95. Yıl dönümü etkinlikleri kapsamında CHP Sinop İl Başkanlığı tarafından İskele Meydanı’nda bulunan Atatürk Anıtı’na çelenk bırakıldı.
CHP, 95 yaşında
Sinop'ta, CHP'nin kuruluşunun 95. yıl dönümü etkinlikleri kapsamında tören düzenlendi. İskele Meydanı’nda düzenlenen törene CHP Sinop İl Başkanı Barış Ayhan, Ankara’daki toplantıda bulunmasından dolayı katılamadı. Tören burada bulunan Atatürk

Anıtı’na çelenk bırakılması ile başladı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile devam eden törende konuşan CHP Sinop İl Başkan Vekili Avukat İnan Savaş Yüksel, 9 Eylül'ün vatan topraklarının düşman işgalinden kurtulduğu, yoklukla savaşan bir ulusun yeniden dirilişiyle yazılan destanın noktasının konulduğu önemli bir gün olduğu söyledi.

Yüksel, “ Anadolu Ve Rumeli Müdafaa-İ Hukuk Cemiyeti’nden başlayıp, Ulusal Kurtuluş ve Bağımsızlık Mücadelesinin öncülüğünü yapan Halk Fırkası, 1924 yılında yapılan ilk kurultayda 'Cumhuriyet Halk Fırkası', 1935 yılında yapılan kurultayında ise 'Cumhuriyet Halk Partisi' adını almıştır. 1927 yılında Cumhuriyetçilik, Halkçılık, Milliyetçilik ve Laiklik ilkelerini temel ilkeleri olarak belirlemiş, 1935 kurultayında ise Devletçilik ve Devrimcilik ilkelerini de ilkelerine ekleyerek Cumhuriyet Halk Partisinin ilkeleri olarak kabul etmiş, bu ilkeleri ambleminde yer alan altı okla da simgeleştirmiştir. Bugün 95’inci kuruluş yıldönümünü kutladığımız partimiz kurucusu ve ilk genel başkanı Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde ulusal kurtuluş ve bağımsızlık savaşını kazanarak, cumhuriyeti kurmuş, ülkemizin bağımsızlığını ve milletimizin özgürlüğünü gerçekleştirmiştir” dedi.

“Cumhuriyet Halk Partisi cumhuriyetin mirasını yiyenlerin değil, bu mirası yaratanların ve bu mirasa sahip çıkıp, yarına taşıyanların partisidir”  diyen Yüksel, “Okuma ve yazma oranının % 5’ler düzeyinde olduğu ülkeden, önce ulusal birlik ve bütünlük sağlanarak, eğitim alanı başta olmak üzere, temel hak ve özgürlükler alanında atılan adımlarla demokrasimizin temelleri atılmıştır. Sanayi ve kalkınmaya ağırlık verilerek, ülkemiz baştan başa adeta şantiyeye dönüştürülmüş, toplu iğnenin dahi üretilemediği bir süreçten, kendi kendine yetebilen, her alanda gelişmiş ve medeni ülkeler seviyesini hedef alan bir süreç başlatılmıştır. Ülkemizin çok partili siyasal yaşama geçişinin de önünü açan Cumhuriyet Halk Partisi, 1950’li yıllarda muhalefet görevini üstlenerek demokratik bir rejimde muhalefetin kurumsallaşmasına da öncülük etmiştir. 1960’lı yıllarda iç göç sonucu ülkemizde ortaya çıkan kentleşme ve sanayileşme gibi gelişmeler ışığında, toplumsal sınıfların olgunlaşmasıyla birlikte CHP sola açılarak kendisini siyaset yelpazesinde ismet paşanın tabiriyle ortanın solunda konumlandırmıştır. Cumhuriyet döneminde, Cumhuriyet Halk Partisi önderliğinde gerçekleştirilen tüm yatırımlar, içinde bulunduğumuz süreçte AKP hükümetince özelleştirilerek ekonomi ayakta tutulmaya çalışılmaktadır” diye konuştu.

Yüksel, konuşmasının devamında şu ifadelere yer verdi:

 “Cumhuriyet Halk Partisi, 1974 yılında tüm emperyalist güçlere ve ambargolara karşı Kıbrıs Barış Harekâtını yapanların, Kürt kelimesinin bile kullanılmasından çekinilen 80’li yıllarda bir Kürt raporu hazırlayarak çözüm önerileri sunma cesaretini gösterenlerin partisidir. Cumhuriyet Halk partisi geçmişten beri süregelen devletçi – devrimci ve halkçı yapısıyla, milli meseleler ve menfaatler söz konusu olduğunda cesur adımlar atmaktan çekinmeyeceğini birçok kez ispatlamıştır. 

Türkiye Cumhuriyeti’ni ve demokrasiyi kuran Cumhuriyet Halk Partisi, Türkiye’nin aydınlık geleceği için “Ezilenlerin Ve Halkın Partisi” olarak halkımızı kucaklamış ve kucaklamaya devam edecektir. Cumhuriyet Halk Partisi, geçmişten aldığı gücü ve birikimi değişim ve güçlü bir Türkiye umuduyla yarınlara taşıyacak, tıpkı bundan önce olduğu gibi bundan sonrada haklının ve halkın yanında olmaya devam edecektir.

Cumhuriyet Halk Partisi ve Cumhuriyet Halk Partisine gönül verenler 95 yıldır, Türkiye Cumhuriyeti’nin bağımsız, laik, çağdaş bir hukuk devleti olarak var olması ve güçlenmesi için çalıştı, çalışıyor ve bundan sonra da çalışacaklardır.

Bu duygularla; Cumhuriyet Halk Partisi’nin 95.kuruluş yıldönümünde başta önderimiz Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, ebediyete intikal eden tüm partililerimizi şükranla anıyor, partimize gönül veren vatandaşlarımıza, omuz omuza mücadele verdiğimiz yol arkadaşlarımıza saygı ve sevgilerimi sunuyorum”

 

 

                                                                                 

                                                                                             

 

 

 

HABER ETİKET :
HABER ETİKET :
[761 Gösterim]
[Tarih (yy/aa/gg) : 2018-09-10]
Adınız :
E-Mail Adresiniz :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
   
GÜNÜN DİĞER HABERLERİ
E-GAZETE