CHP tekrar Barış AYHAN ile yola devam dedi

Yazdır
Paylaş
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Sinop İl Başkanlığı 36. Olağan İl Kongresi yapıldı. Kongrede, mevcut başkan Barış Ayhan yeniden il başkanlığına seçildi.
CHP tekrar Barış AYHAN ile yola devam dedi
Atatürk Spor Salonundaki CHP Sinop  36. Olağan İl Kongresi saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. Kongrede konuşan CHP Sinop İl Başkanı Barış Ayhan, “Bir ülke düşünün 20. Yüzyılın hemen başlarında, topraklarının büyük bir çoğunluğu emperyalizmin postalları altında eziliyor. Bütün tersaneleri, fabrikaları, demiryolları, limanları, maden ocakları düşman eline geçmiş. Fakirlik ve çaresizlik içerisinde harap ve bitap bir millet. Sonra ne oluyor? Sarı saçlı, mavi gözlü bir dev çıkıyor ve halkının makus talihini değiştiriyor. İşte bundandır bizim maviye sevdamız. Atasıyla beraber, kadınıyla erkeğiyle omuz omuza veren bu millet, önce emperyalizmin ayak izlerini siliyor topraklarının üzerinden. Sonra muallimler yetiştiriyor kadınlı erkekli. Hekimler muallimler yetiştiriyor yine kadınlı erkekli omuz omuza. Avrupa’daki hemcinslerinden yıllarca önce seçme ve seçilme hakkının yanında birçok medeni hakkı da tırnakları ile kazıya kazıya elde eden Türk kadını, atasının izinde, erkeği ile beraber, tüm dünyanın hayranlığını kazanmış, Avrupa’da hemcinslerinin imrendiği noktaya gelmiş, daha ilk 10 yılda tüm dünyanın hayranlıkla izlediği, mazlum milletlerin imrendiği, örnek aldığı ve gururlandığı, laik, çağdaş, demokratik, genç, Türkiye Cumhuriyeti idi. Daha sonra çok partili döneme geçiş ve demokrasinin taçlandığı yıllar. Birçok Avrupa ülkesi daha krallıkla yönetilirken, demokrasiyle yönetilen, genç Türkiye Cumhuriyeti var. O günlerde Avrupa’dan baktığınızda görünen Türkiye manzarası bu” dedi.

Ayhan, “Peki bugün, Avrupa’nın veya dünyanın herhangi bir noktasından baktığınızda Türkiye’de görünen manzara ne? Tam bir felaket, içler acısı bir durum. Demokrasiyi terk etmiş, oligarşi ile yönetilen bir ülke. Aile içi ve kadına şiddette dünya sıralamasında ilk 10’da yer alan bir ülke. Çocuk istismarcılarının cirit attığı ilkokul koridorları, pedofil din adamları, ilimden ve fenden uzak, hurafelerle dolu bir eğitim sistemi. Saman ve sığır ithal eden bir tarım politikası. Bunların içinde en acısı ise adaletin ayakların altına alındığı, hakim ve savcıların cübbelerine düğme diktirip, ilik açtırdığı, kuvvetler ayrılığı ilkesinin ayaklar altına alındığı bir ülke. Atatürk’ün genç cumhuriyetinin geldiği son nokta bu” diye konuştu.

Partisinin Sinop İl Kongresi'ne katılan CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun ise gazetecilere yaptığı açıklamada, CHP'li belediye başkanlarının İçişleri Bakanlığınca "hukuksuz" şekilde görevden uzaklaştırılmalarının kabul edilir olamayacağını söyledi.

AK Parti'nin kendi belediye başkanlarını zorla ve baskıyla görevlerinden istifa ettirdiğini öne süren Torun, "AK Parti, kendi belediye başkanlarını acaba ne ile suçladı? Hangi gerekçeyle istifa ettirdi? Bir belediye başkanı görevini yapamıyor veya yorgunsa onun takdirini halk verir. Eğer bir usulsüzlüğü, yolsuzluğu, rüşveti varsa onun kararını da hukuk verir ama kendini halkın ve hukukun yerine koyan AK Parti Genel Başkanı, kendi belediye başkanlarına uygulamaya çalıştığı bu baskıyı bizlere de uygulamaya çalışıyor. Bunu kesinlikle kabul etmiyoruz." Diye konuştu.

"Konunun takipçisi olacağız "

Torun, "Bizim hiçbir belediye başkanımız asla ama asla bu tür olumsuzluğa ve yolsuzluğa karışmamıştır. Eğer öyle bir şey olsaydı zaten bugüne kadar görevde tutmazlardı çünkü her gün müfettişlerle karşı karşıyaydılar. Böyle bir durum söz konusu olsa ortaya çıkardı. Ne Ataşehir ne Beşiktaş belediye başkanlarımızın suç unsuru olacak bir şeyleri yok. Konunun takipçisi olacağız ve belediye başkanlarımızın görevlerine iade edilmeleri için bütün gayreti göstereceğiz." dedi. 

Yapılan konuşmaların ardından başkanlık seçimlerine gidildi. Mevcut İl Başkanı Barış Ayhan’ın tek liste olarak girdiği ve 188 delegeden 135’inin oy kullandığı seçimlerde, Barış Ayhan yeniden İl Başkanlığı görevine seçildi.  İl Yönetim Kurulunda şu isimler yer aldı: Canan Atabek, Cavidan Aygün, Hüseyin Bala, Hikmet Balcı, Özcan Çelik, Uğur Davas, Bülent Eroğlu, Cemal Güney, Güllüzar Kavak, Zerrin Köse, Zeynel Nallıoğlu, İhsan Kerem Onur, Özlem Öztürk, Aydın Hakan Sönmez, Gönül Tütüncü, Mahmut Ümit Uğur, Ahmet Ustabaş, Fatma Ustaca, Aykut Cem Yalçınkaya, İnan Savaş Yüksel.

Disiplin Kurulunda ise, “Sebahattin Cankur, Şennur Davas, Tugay Kaşif Dizdaroğlu, Ali Mahmut Oktay, Recai Saraç, Ozan Sarısoy, Nuri Teke, Zeki Topal, Seda Yavuz” yer aldı.

Kurultay Delege Adayları da, “Barış Ayhan, Osman Belovacıklı, Saim İstanbullu, Şenay Sezer” oldu.                

Kongreye Cumhuriyet Halk Partisi Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Ordu Milletvekili Seyit Torun, Parti Meclisi Üyesi ve CHP İstanbul Milletvekili Eren Erdem, CHP Sinop Milletvekili ve TBMM Katip Üyesi Barış Karadeniz, Sinop Belediye Başkanı Baki Ergül, Gerze Belediye Başkanı Osman Belovacıklı, Erfelek Belediye Başkanı Muzaffer Şimşek, Dikmen Belediye Başkanı Saim İstanbullu, Türkeli Belediye Başkanı Halil Dilek Özcan, CHP Merkez İlçe Başkanı Aysun Özsönmez, İYİ Parti İl Başkanı Ceyhan Demir ile çok sayıda partili katıldı.

 

 

 

HABER ETİKET :
HABER ETİKET :
[228 Gösterim]
[Tarih (yy/aa/gg) : 2018-01-09]
Adınız :
E-Mail Adresiniz :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
   
GÜNÜN DİĞER HABERLERİ
E-GAZETE