CHP’DEN OHAL’E KARŞI OTURMA EYLEMİ

Yazdır
Paylaş
CHP, Olağanüstü Hal’in yedinci kez uzatılmasını protesto etmek için dün yurt genelinde oturma eylemi düzenledi. “OHAL değil demokrasi istiyoruz” sloganıyla Sinop Uğur Mumcu Meydanı’nda buluşan CHP’liler, OHAL’in uzatılmasına tepkilerini dile getirdiler.
CHP’DEN OHAL’E KARŞI OTURMA EYLEMİ
CHP OHAL'i protesto etmek için dün 81 ilde oturma eylemi düzenledi.  Sinop’taki  eylemin adresi Uğur Mumcu Meydanı oldu. Burada  bildiri okunarak, oturma eylemi yapıldı. Türkiye genelinde eş zamanlı okunmak üzere hazırlanan ortak bildiriyi CHP Sinop İl Başkanı Barış Ayhan kamuoyuyla paylaştı.

TARİHE MÜHÜRSÜZ SEÇİM OLARAK GEÇTİ

Ayhan, OHAL şartları altında yapılan 16 Nisan referandumunun üzerinden bir yıl geçtiği belirtilerek, “Ülkemizi tek adam rejimine dönüştürme amacıyla hazırlanan ve tarihe mühürsüz seçim olarak geçen 16 Nisan referandumunun üzerinden tam 1 yıl geçti. 15 Temmuz’daki FETÖ darbe girişiminin ardından 20 Temmuz’da ilan edilen OHAL altında gidilen referandum, meşruiyeti olmayan bir rejim değişikliğini ülkemize dayatmıştır. Sivil darbe ortamında, “Evet” demenin devletin tüm kurumlarıyla desteklendiği, “Hayır” demenin ise adeta yasaklandığı bir dönem yaşanmıştır” dedi.

HALKIN İRADESİ GASP EDİLMİŞTİR

Türkiye'nin 21 aydır OHAL ile yönetildiği belirtilen Ayhan, “İlan edilişindeki amacından uzaklaşarak demokrasi ve hukuk sistemine yönelik bir saldırıya dönüşen OHAL rejimi; insan haklarını, ifade özgürlüğünü ve her türlü protesto eylemini baskılamanın da aracı olmuştur. KHK’lar eliyle parlamento, yani halkın iradesi gasp edilmiştir. Türkiye’yi tek tipe sokmak için sendikalar, meslek oda ve birlikleri ile sivil toplum kuruluşlarına yönelik operasyonların ardı arkası kesilmemiştir” diye konuştu.

HİÇ KİMSENİN CAN VE MAL GÜVENLİĞİ KALMAMIŞTIR

Ayhan, “AKP iktidarının muhaliflerine bir sopa olarak kullandığı OHAL giderek bu faşizan sınırlarını bile aşmış; sağcı-solcu, muhafazakâr-sosyal demokrat, kimseyi ayırmadan tüm toplumu baskı altına alan otoriter bir rejime dönüşmüştür. OHAL ile ülkemizde hiç kimsenin can ve mal güvenliği kalmamıştır” ifadelerini kullandı.

OHAL REJİMİNE DERHAL SON VERİLMELİDİR

"İlan ederken bir buçuk ay bile sürmeyecek ve milleti etkilemeyecek dedikleri OHAL bardağı çoktan taşırmıştır" diyen Ayhan, “Sabır testisi kırılmış, toplumun büyük çoğunluğu OHAL rejimine artık yeter demeye başlamıştır.  Bugün iktidar partisi ve yeni ortakları, Türkiye’yi uçuruma adım adım yaklaştıran OHAL’i bir kez daha uzatmanın peşindedir. Postallı darbelerle mücadele etme vaadiyle gelenler, gelinen noktada takım elbiseli darbeciler haline gelmiştir. Bizim talebimiz kesindir; Halkın iradesine karşı işlenen bir suç haline gelen OHAL rejimine derhal son verilmelidir” şeklinde konuştu.

SİNDİRME POLİTİKALARI SON BULMALIDIR

OHAL değil demokrasi istediklerini ifade eden Barış Ayhan, “Hukukun askıya alındığı, parlamentonun yok sayıldığı, milli iradenin tanınmadığı, milletvekillerinin rehin alındığı faşizm düzeni ortadan kalkmalıdır. Sendikalar, meslek odaları ve birlikleri ile sivil toplum örgütlerine yönelik iktidar gücü ile uygulanan sindirme politikaları son bulmalıdır. Sivil darbe ile tek koltukta birleştirilen yasama, yürütme ve yargı erkleri, yeniden, çağdaş demokrasilerde olduğu gibi kendi koltuklarına geçmelidir. Sadece bu meydandan değil, Türkiye’nin 81 ilindeki meydanlardan Ankara’daki Saraylıları uyarıyoruz” sözlerini kaydetti.

"OHAL rejimine" son verilmesi istenen bildirinin okunmasının ardından, protesto eylemine katılanlar bir saatlik oturma eylemi yaptı.

 

 

HABER ETİKET :
HABER ETİKET :
[711 Gösterim]
[Tarih (yy/aa/gg) : 2018-04-17]
Adınız :
E-Mail Adresiniz :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
   
GÜNÜN DİĞER HABERLERİ
İhale ilanı
E-GAZETE