ÇOK YAŞA CUMHURİYET

Yazdır
Paylaş
Sinop’ta 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 94. yıldönümü coşkuyla kutlandı. Kutlamalara iki öküzün çektiği kağnı arabasıyla katılan Sinoplu esnaf Gökhan Canel damga vurdu.
ÇOK YAŞA CUMHURİYET
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 94. yıldönümü yurt genelinde olduğu gibi Sinop’ta da coşkuyla kutlandı. Ellerinde bayraklarıyla meydanlara akın eden vatandaşlar cumhuriyete sahip çıktı. Sinop’taki kutlamaların adresi ise İskele Meydanıydı. Törende konuşan Sinop Valisi Hasan İpek, "Genciyle, yaşlısıyla, kadınıyla, erkeğiyle, tek vücut, tek yürek olan Türk Milleti, tüm imkânsızlıklara rağmen destansı bir mücadele ile vatan topraklarını düşmanlardan temizlemiş ve özgürlüğüne kavuşmuştur.  Verilen bu büyük mücadelenin ardından Türk Milletinin karakteri ve geleneklerine en uygun yönetim biçimi olan Cumhuriyet yeni bir Türk Devletinin yönetim biçimi olarak ilan edilmiştir. Tam bağımsızlık ve milli egemenliğe dayanan Cumhuriyet rejimi; demokrasinin, özgürlüklerin ve eşitliğin teminatıdır. Cumhuriyet, rejiminde halktan daha büyük bir güç yoktur. Cumhuriyet Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk tarafından bizlere bırakılan en kıymetli ve en büyük mirastır” dedi.

Türkiye’nin büyük atılımlar gerçekleştirdiğini belirten Vali İpek, “Ülkemiz dünya politikasında ve ekonomisinde söz sahibi olan sürekli büyüyen ve gelişen bir ülke konumundadır. Geçmişte olduğu gibi bugünde ülkemizin gelişmesinden, güçlenmesinden rahatsız olan, ülkemizi bölmek ve yok etmek isteyen güç ve şer odakları hain eylemler gerçekleştirmektedirler. Bunların en büyüklerinden bir tanesi 15 Temmuz hain darbe girişimidir. Devletimizin içerisine sızmış FETÖ silahlı terör örgütü Bizim tanklarımızla, Bizim uçaklarımızla, Bizim 250 vatandaşımızı şehit etmiş ve  2193 vatandaşımızı yaralayarak gazi olmasına neden olmuştur. Başta, Sinoplu 15 Temmuz şehidimiz Ömer Can Açıkgöz olmak üzere tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet, kederli ailelerine Sinop Valisi olarak başsağlığı diliyorum. Gazilerimize de minnetimle birlikte geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum” diye konuştu.

“ÜLKE BÜTÜNLÜĞÜMÜZÜ SONUNA KADAR KORUYACAĞIZ”

“Ayrıca; PKK, PYD, YPG gibi ırkçı, faşist ve milletimizin düşmanı hainler, dış güçlerin desteği ile bölücü terör faaliyetlerine devam etmektedirler” diyen Vali İpek, “Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak hiçbir hain terörist kalmayıncaya kadar mücadelemiz devam edecektir. Bu mücadelemiz sadece sınırlarımız içinde değil sınırlarımız ötesinde de kararlılıkla sürdürülmektedir. Kutsal ve adını barıştan alan dinimizi kullanarak terör eylemi gerçekleştiren DEAŞ terör örgütü de masum halkımızı hedef almaktadır. Bu hain terör örgütü ile de yurt içinde olduğu gibi yurt dışında da başarılı mücadelemiz devam edecektir. Bu güç ve şer odaklarının hain emellerine ulaşamamaları için Cumhuriyetimizin kuruluşunda olduğu gibi tek millet, tek devlet, tek vatan, tek bayrak ülkümüzle milli birlik ve beraberliğimizi, ülke bütünlüğümüzü sonuna kadar koruyacağız” şeklinde konuştu.
 

Vali Hasan İpek’in konuşmasının ardından öğrenciler tarafından  günün anlam ve önemini belirten şiirler okundu.
 
Sinop İMKB  Şehit Ertan Yılmaztürk Güzel Sanatlar Lisesi Bandosu eşliğinde geçit töreni yapıldı. 
 
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nın 94. Yılı kutlamaları kapsamında düzenlenen geçit törenini izleyen İl Protokolü ve Sinop halkı; geçide katılan askerleri, emniyet mensuplarını, gazileri, sivil toplum kuruluşlarını ve öğrencileri ayakta alkışladı. Geçit töreninin tamamlanmasıyla İskele Meydanındaki tören sona erdi.
 
 

 TÖRENE DAMGA VURDU

 

Sinop’ta manav esnafı Gökhan Canel, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’na renk kattı.

Her sene motosikletini çeşitli sebze ve meyvelerle süsleyerek törene katılan Sinoplu esnaf Gökhan Canel,  bu sene farklı bir yöntem seçti. Tören alanına iki öküzün çektiği kağnıyla gelen esnaf Canel, tören geçişine de katıldı. Kağnısıyla, tören geçişi yapan diğer araçların arasına katılan Canel, protokol üyelerini ve vatandaşları selamladı. Vatandaşlar esnafı uzun süre alkışladı.

Yaklaşık iki aydır tören için hazırlandığını belirten Gökhan Canel, “Her zaman motosikletle çıkıyordum. Bu sene de 5-6 saatlik yerden gittim hayvan getirdim. Eski şeyi canlandırmak için. Bu vatan, bu millet için yakışır yani. Cumhuriyet benim açımdan çok değerli. Köylerimizde halen kağnı kullananlar var. Ben bu kültürümüzün unutulmamasını istiyorum. Onun için böyle farklı bir etkinlik yapmayı istedim." diye konuştu.

Bu arada törene katılan vatandaşlar kağnıya yoğun ilgi gösterdi. Çok sayıda vatandaş kağnının önünde fotoğraf çektirdi.

 

 

 

 

 

 

 “

HABER ETİKET :
HABER ETİKET :
[1011 Gösterim]
[Tarih (yy/aa/gg) : 2017-10-30]
Adınız :
E-Mail Adresiniz :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
   
GÜNÜN DİĞER HABERLERİ
İhale ilanı
İhale ilanı
E-GAZETE