'CUMHURİYETİMİZİ DEMOKRASİ İLE TAÇLANDIRACAĞIZ'

Yazdır
Paylaş
Cumhuriyet Halk Partisi Sinop İl Başkanı Av. İnan Savaş Yüksel; “Kararlıyız, başaracağız. Cumhuriyetimizi, ne pahasına olursa olsun, demokrasi ile taçlandıracağız. Yegâne amacımız, sizin ve silah arkadaşlarınızın kurduğu güzel Cumhuriyetimizi demokrasi ile taçlandırarak, hiçbir çocuğun yatağa aç girmeyeceği bir Türkiye’yi inşa etmektir”
'CUMHURİYETİMİZİ DEMOKRASİ İLE TAÇLANDIRACAĞIZ'
Cumhuriyet Halk Partisi’nin kuruluşunun 98. yıl dönümü, tüm Türkiye’de olduğu gibi Sinop’ta da törenlerle kutlandı. İskele Caddesi’nde bulunan Atatürk Anıtı’na çelenk sunma töreni ile başlayan programda konuşma gerçekleştiren CHP Sinop İl Başkanı Av. İnan Savaş Yüksel; ““Temellerini 4 Eylül 1919’da Sivas Kongresinde attığınız, 9 Eylül 1923’te de kurduğunuz Cumhuriyet Halk Partisi’nin, bugünkü mirasçıları olarak huzurunuzdayız” dedi.

TÜRKİYE CUMHURİYETİ’NİN YÜZÜNCÜ YAŞINA ULAŞMAK ÜZEREYİZ

“Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti’nin emperyalizm karşısındaki kararlığını, Kuvayı Milliye’nin işgal orduları karşısındaki azmini, 98’nci kuruluş yıldönümümüzde de yüreğimizde taşıyoruz” diyen Yüksel, konuşmasına şu şekilde devam etti; “Türkiye Cumhuriyeti’nin yüzüncü yaşına ulaşmak üzereyiz. Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919 ’da Samsun’a ayak basarak Milli Mücadele’yi başlatmasının yüzüncü yılını geride bıraktık. 2020 yılında, TBMM‘nin açılışının yüzüncü yılını kutlamıştık. TBMM’nin kuruluşundaki temel ilke, milli irade ve milletin hakimiyetine sarsılmaz bir inançla bağlı olmasıdır. Dolayısıyla 23 Nisan 2020 ’de kutladığımız, sadece TBMM’nin açılışının yüzüncü yılı değildir. 23 Nisan 2020 hepimiz için, “Hâkimiyet kayıtsız şartsız milletindir” ilkesine bağlı demokrasimizin, Mustafa Kemal’in liderliğinde Anadolu ’ya kök salışının da yüzüncü yılıdır.

İLK BÜYÜK ZAFERİMİZİN DE YÜZÜNCÜ YILIDIR

İçinde bulunduğumuz yıl da “Türkiye Büyük Millet Meclisi Ordularının” ilk büyük zaferi Sakarya Meydan Muharebesi’nin yüzüncü yılıdır. Sakarya Meydan Muharebesi, “sadece düşmanın değil, milletin makus talihinin de yenildiği” büyük zaferin adıdır. Sakarya Meydan Muharebesi sonrasında TBMM’de yaptığı konuşmasına “Bütün cihanın bilmesi lazımdır ki, Türk halkı, Türkiye Büyük Millet Meclisi ve onun hükümeti uşak muamelesine tahammül edemez” diye başlayan Mustafa Kemal Atatürk;  “..İtilaf devletleri dahi varlığımızı ve milli bağımsızlığımızı tanıdıkları takdirde onlarla da aramızda hiçbir ihtilaf sebebi kalmayacaktır, derhal barış sağlanabilir. Biz savaş değil, barış istiyoruz. Sulh yapmaya hazırız ve bence buna mani hiçbir sebep yoktur” diyerek zafer kazanmış bir kumandanın değil, barış isteyen bir devlet adamının duygularıyla ve özlemiyle konuşmasına devam etmiş; kendisini ve milletini barışsever olarak nitelendirmiştir.

Bu çerçevede, “23 Ağustos - 13 Eylül 2021” tarihleri sadece Sakarya Meydan Muharebesi’nde kazanılmış bir büyük zaferin yıldönümü değildir. Mustafa Kemal Atatürk’ün, dünyada benzeri görülmemiş askeri bir zaferden kalıcı bir barış çıkarma mücadelesinin, “Yurtta barış, dünyada barış” ilkesinin Dünya Siyaset Tarihine altın harflerle kazınmasının da yüzüncü yılıdır.

BARIŞI DAHA ÇOK İSTEDİĞİMİZ BİR YIL OLSUN

Sakarya Meydan Muharebesi’nin yüzüncü yılı barışı daha çok konuştuğumuz, barışı daha çok istediğimiz bir yıl olsun. Bugün bizlere düşen de 98 yıl önce kurulan cumhuriyeti, demokrasi ile taçlandırarak ülkemizi kalkındırmanın yanı sıra, mazlum halklara da umut ışığı olmaktır. Suriye'de, Irak'ta, Afganistan'da yaşanan gelişmeler, İslam coğrafyasında bitmek bilmeyen kardeş kavgası, bu zorunluluğun en açık kanıtıdır. Bölgemizin huzura kavuşması, Türkiye Cumhuriyeti'nin 'demokratik, laik, sosyal hukuk devleti' ilkesine sıkı sıkıya bağlı olmasından geçmektedir.

Demokrasi mücadelesi zor bir yolculuk olsa da hiç kimsenin umutsuzluğa kapılma hakkı yoktur. Gazi Mustafa Kemal Atatürk mücadele rotasını 'Zafer, 'zafer benimdir' diyebilenindir. Başarı ise 'başaracağım' diye başlayarak sonunda 'başardım' diyebilenindir' sözüyle çizmişti.

CUMHURİYETİMİZİ, NE PAHASINA OLURSA OLSUN, DEMOKRASİ İLE TAÇLANDIRACAĞIZ

Kararlıyız, başaracağız. Cumhuriyetimizi, ne pahasına olursa olsun, demokrasi ile taçlandıracağız. Yegâne amacımız, sizin ve silah arkadaşlarınızın kurduğu güzel Cumhuriyetimizi demokrasi ile taçlandırarak, hiçbir çocuğun yatağa aç girmeyeceği bir Türkiye’yi inşa etmektir. İlke ve Devrimleriniz ile Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu tarafından ilan edilen 2. Yüzyıla Çağrı Beyannamemizin ışığında kuracağımız halkın iktidarında, ülkemizi, işaret ettiğiniz muasır medeniyetler seviyesinin de ötesine taşıyacağımıza söz veriyoruz.

ESKİ BAŞKAN ERGÜL UNUTULMADI

Mücadelemiz; hâkimiyet kayıtsız şartsız milletin olana, Cumhuriyetimiz Demokrasi ile taçlanana, muasır medeniyetler seviyesine çıkana dek sürecektir. Aziz Atam; Mazlum milletlere umut ışığı olan Anadolu Devrimi’nin mimarları olarak size ve silah arkadaşlarınıza, hayatını kaybetmiş tüm Cumhuriyet Halk Partililere, demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirmiş yurttaşlarımıza şükranlarımızı sunuyor, aziz şehitlerimizi, geçtiğimiz günlerde sel felaketinde yitirdiğimiz yurttaşlarımızı, yine geçtiğimiz günlerde kaybettiğimiz Partimizin unutulmaz İl Başkanlarından Av. Ali Galip Ergül‘ü rahmetle anıyoruz.”

Düzenlenen törene İl Başkanı Av. İnan Savaş Yüksel, Belediye Başkanı Barış Ayhan, Merkez İlçe Başkanı Tolga Kara, Kadın Kolları Başkanı Necla Topal, İl Genel Meclisi üyeleri, Belediye Meclisi üyeleri ve partililer katıldı.

 

 

 

 

HABER ETİKET :
HABER ETİKET :
[152 Gösterim]
[Tarih (yy/aa/gg) : 2021-09-10]
Adınız :
E-Mail Adresiniz :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
   
GÜNÜN DİĞER HABERLERİ
E-GAZETE