DAHA ÇOK PAY ALMAMIZ LAZIM

Yazdır
Paylaş
Sinop Valisi Hasan İpek; “Sinop olarak bizim KÖYDES'lerden veya İl Özel İdaresi’ne gelen paylardan çok ciddi oranda daha fazla pay ve para almamız gerekiyor" dedi.
DAHA ÇOK PAY ALMAMIZ LAZIM
Sinop Valisi Hasan İpek, İl Özel İdaresi Ekim ayı toplantısına katıldı. Toplantıda meclis üyeleriyle tanışan Vali İpek, burada yaptığı konuşmada, Köylere Hizmet Götürme Birliği (KÖYDES) projesinin köylerin kalkındırılması açısından çok önemli olduğunu söyledi. Vali İpek, “Sinop, Türkiye’de mutluluk ve huzurun timsali bir ilimizdir. Böyle bir ilde en geniş alana hükmeden İl Genel Meclisi'nin bu mutlulukta çok büyük bir katkısı olduğundan yüzde 100 emin olarak sizleri yaptığınız ve yapacağınız çalışmalar konusunda şimdiden tebrik ediyorum. İl Genel Meclisleri, özellikle kırsal alanda basının ve insanların az gördüğü yerlerde ve insanların çoğu zaman bir cenazesi dışında ulaşmadığı yerlerde gerçekten çok önemli hizmetler vermektedir. İlimizde de memnuniyetle öğrendim ki bir beş yıllık plan içerisinde tüm köylerimizin asfaltının yapılması, ihtiyaç olan yerlerde yolların asfalta kavuşması için çalışmalar yapıyorsunuz ve kaynak yetersizliği sebebiyle de yaptığınız çalışmalarda da zorlanabiliyorsunuz. İnşallah bunu daha kısa zamana çekerek, kaynakları artırarak asfalt çalışmalarınızı, tüm köylere ulaşılma çabalarınızın gerçekleşmesi için bizde üzerimize düşen görevi yapacağımızdan emin olmanızı istiyorum” dedi.

Büyükşehirle, Sinop'un da içinde bulunduğu küçük şehirler arasında merkezi kaynaktan aktarılan ödenekler arasında büyük farklar bulunduğunu ifade eden Vali İpek; “İl Genel Meclisleri aldığı kararları İl Özel İdarelere uygular ve kaynakları genelde merkezi bütçeden gelen kaynaklardır. Ancak burada ben bir eksiklik olduğunu düşünmekteyim. Bu eksiklikte şu: 'Büyük şehirlerde kişi başına gelen merkezi kaynaklar, büyükşehir olmayan illerde kişi başına gelen kaynakların eşit olmadığını görmekteyim. Gelişmemiş olduğu için büyükşehir olmayan Türkiye'deki birçok il içinde olumsuz bir yapı oluşturmaktadır. Özet olarak Samsun büyükşehir, Samsun'un köyünde oturan bir kişi için gelen parayla Sinop'un, Kastamonu'nun, Karabük'ün köylerinde oturan bir kişi için gelen para aynı değil. Bu aslında çok dikkat çeken bir konu da değil ama benim epey bir zamandan beri dikkatimi çeken bir konudur. Bu düşüncemi de sizlerle paylaşmak istedim" diye konuştu.

"CİDDİ BİR ADALETSİZLİK VAR"

"Şimdi Türkiye'de büyükşehirler başarılı görülüyor. Ama büyükşehirlerle İl Genel Meclislerin arasındaki bu merkezi kaynaklardan istifade de ciddi bir adaletsizlik oluşturuyor” diyen Vali İpek, “Bu adaletsizliği de gidermek zaman içerisinde mutlaka mümkün olacak diye düşünüyorum. Son yıllarda İl Genel Meclislerimize gelen paylar gerçekten çok ciddi rakamlarla arttı. Ayrıca ekstra kaynaklarla İl Genel Meclislerimiz, İl Özel İdarelerimiz destekleniyor. Yine son zamanlarda hükümetlerimiz tarafından KÖYDES diye bir proje uygulanıyor. KÖYDES projesi bu aradaki farkı kapatmaya yarıyor. O illere çok ciddi kaynaklar sağlanıyor. Sinop ilimizde de mesela ayırabileceğimiz bütçenin iki katından fazlasını KÖYDES projeleri kapsamında merkezi hükümetten alıp doğrudan köylere yatırım yapma imkanımız oluyor. Böylelikle açığı bir nebze kapatıyoruz. Sinop olarak bizim KÖYDES'lerden veya İl Özel İdaresine gelen paylardan çok ciddi oranda daha fazla paya ve paraya ihtiyaç duyuyoruz. Türkiye'nin diğer illerine Türkiye de ki kalkınmaya, şehirlerdeki kalkınmaya köylerimizi de kavuşturabilelim”  ifadelerine yer verdi.

Vali İpek’in konuşmalarının ardından toplantı basına kapalı olarak devam etti.

HABER ETİKET :
HABER ETİKET :
[817 Gösterim]
[Tarih (yy/aa/gg) : 2016-10-08]
Adınız :
E-Mail Adresiniz :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
   
GÜNÜN DİĞER HABERLERİ
E-GAZETE