DARBECİLER EN AĞIR ŞEKİLDE YARGILANMALIDIR!

Yazdır
Paylaş
CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, darbeye bulaşanların hukuk önünde hesap vermeleri gerektiğini belirterek, “Biz darbecilerle hesaplaşma konusunda hükümete açık çek verdik” dedi.
DARBECİLER EN AĞIR ŞEKİLDE YARGILANMALIDIR!
CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili olarak, “Bu darbe sadece Recep Tayyip Erdoğan’a,  Adalet ve Kalkınma Partisi’ne, hükümete yapılmış bir girişim değil. Bu darbe parlamenter demokratik sisteme, parlamentoya, demokrasimize yapılmıştır. Böyle bakarsa AKP buradan daha olumlu sonuçlara ve süreçlere meseleyi eritebiliriz. Aksi durumda bir panik içinde, bir kuşku - bir şüphe ortamı içinde, bir kin ve intikam projeksiyonuyla bunun yürümesi bir sürü maddi hayatı beraberinde getirecek. Yani gerçekten darbeye bulaşan, darbecilerle işbirliği-güç birliği yapan herkesin en acımasız şekilde yargılanması hukuk önünde hesap vermesi bizim temel anlayışımız” dedi

“Başbakan 'kurunun yanında yaşın yanmaması için ne gerekiyorsa yapacağız' diyor ama uygulama öyle değil” diyen Altay, “Ama uygulama öyle değil. Bu gibi hallerde kraldan çok kralcılar çok olur. Yani ihbarlar, muhbirler, devlette yükselmek için gambazlama psikolojisine giren yüzlerce insan olacaktır. Devlet yetkililerinin bu konuda maksimum hassasiyeti göstermesi lazım. Biz darbecilerle hesaplaşma konusunda hükümete açık çek verdik. En başında verdik, halen aynı noktadayız.” diye konuştu.

Darbe girişiminin ardından OHAL'in ilan edilmesiyle birlikte çıkarılmaya başlayan kanun hükmünde kararnamelere ilişkin olarak Altay, “KHK’lar la ilgili sorunlar var. Yani devletin bir iki kişinin  aldığı kararlarla yeniden dizaynı belki yasal olarak mümkün, anayasal olarak mümkün. Ancak sonuçları bakımından bugün yaşadığımızın daha beterini Türkiye’nin başına gelmesine yol açacak unsurların da içinde barındırdığı çok açıktır. Biz, darbeyle mücadele konusunda bütün siyasi hesaplarımızı bir kenara koyduk. Bizim bir tek hesabımız var, Türkiye ve aziz vatandaşlarımızın refahı, huzuru ve mutluluğu” dedi.

HABER ETİKET :
HABER ETİKET :
[26 Gösterim]
[Tarih (yy/aa/gg) : 2016-08-05]
Adınız :
E-Mail Adresiniz :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
   
GÜNÜN DİĞER HABERLERİ
E-GAZETE