DENİZE ÇÖP DÖKMEYİZ!

Yazdır
Paylaş
Sinop Belediye Başkanı Baki Ergül, belediye tarafından denize çöp döküldüğü iddialarına ilişkin açıklamalarda bulundu. Başkan Ergül, “O haberler hiçbir şekilde gerçeği yansıtmıyor, böyle bir şey mümkün olamaz” dedi.
DENİZE ÇÖP DÖKMEYİZ!
Sinop Belediye Başkanı Baki Ergül, geçtiğimiz hafta bazı basın yayın organlarında ‘Sinop’ta Çevre Katliamı’ adı altında yapılan haberlere, düzenlediği basın toplantısında cevap verdi.

Ergül, belediye binasında düzenlediği basın toplantısında, bazı basın yayın organlarında, belediyeleri tarafından eski çöp depolama alanına tekrar çöp döküldüğü ve bu çöplerin de denize ulaştığına dair haberlerin yer aldığını söyledi. Bu tür haberlerin kasıtlı yapıldığını ve aktarılanların gerçeği yansıtmadığını belirten başkan Ergül, sahil hattında yer alan Sinop kent merkezi ile Erfelek, Gerze, Ayancık, Türkeli ve Dikmen ilçelerinin tüm çöplerinin Katı Atık Düzenleme, Depolama ve Geri Dönüşüm Tesisi'ne gönderildiğini ifade etti.

“AMACIMIZ BÜTÜN SAHİLİ TEMİZ TUTMAK”
Başkan Ergül, sahil kesimindeki ilçelerin temiz tutmak için birlik kurduklarını belirterek; “Biz Sinop Belediyesi olarak sadece Sinop’u değil, bütün sahil kesimini temiz tutalım diye Türkeli, Ayancık, Sinop, Erfelek, Gerze ve Dikmen ilçeleri olarak, Sahil Belediyeler Birliği adı altında birlik kurmuşuz. Bütün sahildeki belediyelerin çöplerini toplamışız bu birlik vasıtasıyla Sinop’taki düzenli depolama tesisine bu çöpleri getiriyoruz. Bunu 2012’den beri yapıyoruz. Buradaki 6 belediyenin birlikte olmasının amacı da bütün sahili temiz tutmak” dedi.

“ARA İSTASYON OLARAK ESKİ ÇÖPLÜK ALANINI KULLANDIĞIMIZ OLUYOR”
Ergül, zaman zaman çöplerin tesise götürülmeden önce belirli noktalarda biriktirildiğini belirterek, “Bu belediyelerin aktarma istasyonları var. Örneğin Gerze ile Dikmen’in ki Gerze’deki istasyonda aktarma yapılır. Önce aktarma istasyonuna gelir. Orada ön ayıklama yapıldıktan sonra araçlara yüklenip Meşe Dağı’ndaki çöplüğe gelir. Ayancık ve Türkeli’nin ki de Ayancık’taki aktarma istasyonuna gelir orda temizlendikten sonra Meşe Dağı’na gelir. Ve her belediye buraya gelirken çöpünü tartar parasını yatırır. Bizim de bir aktarma istasyonumuz var. Biz de ara istasyon olarak eski çöplük alanını kullandığımız oluyor. Özellikle yazın yoğun olduğu dönemlerde burayı kullandığımız oluyor. Çöp taksiler dolunca buradan Meşe Dağı’na 12 kilometre gitmesin diye orayı kullanıyoruz. Sonra büyük araba bu çöp taksilerin çöpünü alıp Meşe Dağı’na götürüyor. Bundan tasarruf yapmakta bizim görevimiz ayrıca. Biz haftada 100 bin lira akaryakıt parası ödüyoruz. Az bir para değil. Orası bizim depo yerimiz. Bir yerde hafriyat çıktığı zaman biz burayı kullanıyoruz. Daha sonra onları başka yerde kullanıyoruz. Haberi yapan arkadaşlar bize sorsalar söylerdik. Sinop Belediyesi asla ama asla denize çöp dökmez. Böyle bir şey söz konusu bile olamaz. Her şeyi geçtik, Katı Atık Düzenleme, Depolama ve Geri Dönüşüm Tesisi olan bir belediye neden denize çöp döksün?" diye konuştu.

HABER ETİKET :
HABER ETİKET :
[715 Gösterim]
[Tarih (yy/aa/gg) : 2017-11-07]
Adınız :
E-Mail Adresiniz :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
   
GÜNÜN DİĞER HABERLERİ
İHALE İLANI
E-GAZETE