DOĞA SEVERLER SİNOP'TA BULUŞTU

Yazdır
Paylaş
Türkiye Dağcılık Federasyonu tarafından düzenlenen etkinlik çerçevesinde dağcılar, Sinop'un Erfelek ilçesinde bulunan, irili ufaklı 28 şelaleden oluşan bölgede tırmanış gerçekleştirdi. Etkinliğe 15 ilden katılan yaklaşık 200 sporcudan bazıları, bir kilometrelik zorlu parkuru güçlükle tamamladı.
DOĞA SEVERLER SİNOP'TA BULUŞTU
Sinop’ta bu yıl dördüncüsü gerçekleştirilen “Ulusal Dağcılık ve Erfelek-Tatlıca Şelaleleri Tırmanış Şenliği” 2 gün sürdü. Sinop Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü, Sinop Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü işbirliği ile 4. kez gerçekleştirilen etkinliğe yaklaşık 15 ilden çok sayıda dağcı katıldı. Etkinliğin açılışı Cumartesi Günü valilik önünde yapılan açılış konuşmasıyla başladı. Konuşmanın ardından İskele Meydanı'na yürüyüş gerçekleştirilerek burada hatıra fotoğrafı çektirildi.
 
Konu ile ilgili olarak Sinop Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü İl Temsilcisi Ersan Çetin yaptığı açıklamada, "Sinop'taki dağcılık kulüplerinin katkılarıyla ve en önemlisi de valiliğimizin desteğiyle bu yıl 4. gerçekleştiriyoruz. Geçen yıl ara vermiştik. Bu şenliğimiz ulusal bir şenlik. Türkiye'nin 10-15 tane farklı olan illerinden gelen arkadaşlarımız var. Tabi bunların hepsi doğa sevgisiyle dağ sevgisiyle bütünleşmiş insanlar” dedi.
 
Çetin; “Özellikle bu tarihi de seçiyoruz ki Erfelek'in ve şelalenin bütün güzelliği tam bu zamanlarda. Dün gittik kontrol için, inanın çok güzel bir manzara var. İsterim ki daha fazla ilden arkadaşlarımızda katılsın gelsin, hep birlikte bu güzellikleri paylaşalım" diye konuştu.
Açılış merasiminin ardından grup Sinop'un tarihi ve turistlik yerlerini gezdi. Hamsilos ve İnceburun koylarını gezen katılımcılar, buralarda bir süre doğayı fotoğrafladı. Daha sonra Erfelek ilçesine geçerek kaymakamlık, belediye ve ilçe jandarma komutanlığını ziyaret etti. Yetkililerle bir süre sohbet eden sporculara burada kestane ikram edildi.
 
DAĞCILAR ERFELEK TATLICA ŞELALELERİ'NDE TIRMANIŞ YAPTI
Dün gerçekleşen tırmanış etkinliği için sporcular sabahın erken saatlerinde Erfelek İlçesine hareket etti.
İki ormanın birleştiği derin vadide akan irili ufaklı 28 şelaleden oluşan bölgede yapılan tırmanışta, bazı sporcular bir kilometrelik parkuru güçlükle tamamladı.
 
Şelalenin doğal yapısıyla oluşan parkurda zorlanan bazı sporcular ise tırmanış için Doğa ve Milli Parklar 10. Bölge Müdürlüğünce yaptırılan parkuru tercih etti.
Sinop Ormanspor Gençlik ve Dağcılık Spor Kulübü Temsilcisi Ali Rıza Çaylı, yaptığı açıklamada, tırmanışa Türkiye'nin 15 ilinden sporcuların katıldığını söyledi.
 
Erfelek Tatlıca Şelaleleri'nin tırmanış için oldukça uygun bir yapısı bulunduğunu anlatan Çaylı, "Sporcularımız zaman zaman zorlansalar da güzel bir tırmanış oldu. En önemlisi kazasız, belasız şekilde tırmanışımızı tamamladık. Sanıyorum diğer illerden gelen sporcu arkadaşlarımız parkuru çok beğendi. İnşallah seneye çok daha fazla sporcuyla tırmanışımızı gerçekleştiririz." diye konuştu.
Antalya'dan gelen sporculardan Safiye Gürses ise tırmanış boyunca çok keyif aldıklarını dile getirdi.
Parkuru çok beğendiklerini vurgulayan Gürses, şunları kaydetti: "Tırmanışa katılmak üzere iki arkadaş Antalya'dan geldik. Parkuru çok beğendik. İyi ki katılmışız. Parkuru çıkarken fazla zorlanmadım. Aslında dağcılık yapan birinin pek zorlanacağı bir parkur da değil. O anlamda muhteşemdi. Her şey çok güzeldi. Seneye fırsatımız olursa yine katılmak istiyoruz."
 
Tırmanışa katılan Gülbahar Öz de orta derece zorluğa sahip bir parkur olmasına karşın keyifle tırmanış yaptıklarını ifade etti.
 
Etkinliği hayata geçirenlere teşekkür eden Öz, "Böyle bir deneyimi yaşamak çok güzeldi. Etkinlik her yönüyle kusursuzdu." dedi.
HABER ETİKET :
HABER ETİKET :
[606 Gösterim]
[Tarih (yy/aa/gg) : 2016-11-14]
Adınız :
E-Mail Adresiniz :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
   
GÜNÜN DİĞER HABERLERİ
E-GAZETE