DOĞALGAZA RAĞBET ARTIYOR

Yazdır
Paylaş
Sinop Doğalgaz altyapı işletmesini üstlenen Akmercan Sinop Doğalgaz Dağıtım Sanayi ve Ticaret A.Ş. Bölge Müdürü Necmettin Erikci, doğalgaz aboneliğine Sinop halkının yoğun ilgi gösterdiğini söyledi. Erikci, “Şuan itibari ile yaklaşık 2 bin 500 tane doğalgaz abonemiz var” dedi.
DOĞALGAZA RAĞBET ARTIYOR
Sinop Doğalgaz altyapı işletmesini üstlenen Akmercan Sinop Doğalgaz Dağıtım Sanayi ve Ticaret A.Ş. Bölge Müdürü Necmettin Erikci, Sinop’ta üç farklı noktada çalışmaların sürdüğünü söyledi. 2015 den bu yana Sinop’ta doğalgaz dağıtım işinin devam ettiğini hatırlatan Erikci, 2016 yılının Kasım ayında Sinop’a ilk gaz arzının sağlandığını söyledi. İlk olarak Gelincik Mahallesi’nde doğalgaz kullanılmaya başlandığını ifade eden Erikci, “Şimdi ise Gelincik, Camikebir Kaleyazısı ve Meydankapı mahallelerinde binasının önünden doğalgaz hattı geçen, doğalgaz kutusu konulan yerlerde gaz kullanılmaya başlandı. Şuan itibari ile yaklaşık 2 bin 500 tane doğalgaz abonemiz var. 600 binadan 2 bin 500 doğalgaz abonemiz var. Doğalgaza talep her geçen gün artıyor” diye konuştu.

AYNI ANDA DOĞALGAZ KULLANACAKLAR

Çalışmaların Ada ve Zeytinlik Mahallelerindeki çeşitli noktalarda sürdüğünü belirten Erikci, “Malum Sinop’un fiziki şartları uygun olmadığı ve turizm sezonuna olduğu için yaz döneminde çalışma yapılamadı. Kurban Bayramı’ndan sonra tekrar çalışmalar başladık.  2017 yılında İncededayı, Kefevi, Ada ve Zeytinlik Mahallerinin bir kısmında çalışma yapacaktık .Tabi vatandaşlarımız neden önce İncedayı ve Kefevi Mahallelerinde çalışma yapılmadan direk Zeytinlik ve Ada Mahallesinden başladığımızı merak ediyorlar. Aslında bunun teknik olarak bir farkı yok. Çünkü bizim bütün o 2017’de yapmayı planladığımız yerler tamamlanacak, test ve kontrol işlemleri bittikten sonra gaz arzı sağlanacak. Yani Ada ve Zeytinlik mahallelerinde başlamakla Kefevi ile İncedayı mahallelerinden başlamanın bir farkı yok . Aynı zamanda doğalgaz arzı sağlanacak ve aynı zamanda doğalgaz kullanmaya başlayacaklar. Kasım ayının sonlarına doğru veya Aralık ayının ortasında belki yine İncedayı, Kefevi’nin büyük bir kısmı Ada ve Zeytinlik’in bir kısmına doğalgaz arzı sağlamayı planlıyoruz” açıklamasında bulundu.

2018 YILI ÇALIŞMALARI

Gelecek yıl yapılması planlanan çalışmalara da değinen Erikci, “Normal şartlarda 2018 yılının yatırım dönemi Mart ve Nisan ayında start alıyordu. Malum yaz döneminde burada çalışma yapamadığımız için yönetimimiz onaylarsa 2017 yatırımı biter bitmez 2018’e devam etmeyi planlıyoruz. Yani Aralık-Ocak-Şubat ve Mart aylarında da çalışma devam edecek. Tam netleşmemekle birlikte bu dönemde Yeni Mahalle, Kefevi Mahallesi’nin kalan kısmı ve Ada ve Zeytinlik Mahalleleri’nin kalan kısmında çalışmalar devam edecek. 2018 Haziran ayında Gelincik, Camikebir, Kaleyazısı, Meydankapı, İncedayı, Kefevi’nin tamamı, Ada ve Zeytinlik’in bir kısmı doğalgaz kullanmaya başlayacak. Sinop’un tamamının ise doğalgaz kullanması bir aksilik olmazsa 2019 yılının sonuna doğru bitecek. Planımız bu yönde” dedi.

KAYALIK BÖLGELER İŞİMİZİ ZORLAŞTIRIYOR

Şuanda 3 ekiple ayrı ayrı yerlerde çalışmaların sürdüğünü belirten Akmercan Sinop Doğalgaz Dağıtım Sanayi ve Ticaret A.Ş. Bölge Müdürü Necmettin Erikci, “Bazı noktalarda çalışmalara yavaş ilerliyor. Çünkü kayalık bölgeler var. O da çalışmalarımızı zorlaştırıyor. Hızlı ilerleyemiyoruz. Normalde yarım günde geçtiğimiz yeri kayalık olduğu için 10 günde ancak geçebiliyoruz” dedi.

GERZE’DEKİ ÇALIŞMALAR….

Gerze ilçesinde yapılan çalışmalardan da bahseden Erikci, “Gerze’de yaklaşık 150 binanın doğalgaz kullanılacağı şekilde çalışma yapıldı. Yaklaşık 100 tane daire doğalgaz kullanabilecek durumda. Orada henüz gaz arzı sağlanmadı. Çünkü Türkmenoğlu Köyündeki basınç düşürme istasyonunun inşaatı devam ediyor. Birkaç ay o çalışmanın tamamlanmasıyla birlikte bahsettiğimiz 100 tane daire için doğalgaz arzı sağlanacak. Orada çalışma yaptığımız yer Atatürk Mahallesi idi. 2018 yılında ise netleşmemekle beraber 19 Mayıs Mahallesinde çalışma yapmayı planlıyoruz” bilgilerine yer verdi.

Doğalgaz aboneliğine Sinop halkının yoğun ilgi gösterdiğini ifade eden Erikci, “İnsanların doğalgaza talebi aslında benim düşündüğümden daha iyi. 2017 yılındaki hedefimiz bir ay önce tamamlandı. O anlamda biz memnunuz. Ama bunu bekliyorduk” şeklinde konuştu.

Evlerine doğalgaz hattı döşetecek vatandaşlara da uyarılarda bulunana Erikci, “ Şuanda Sinop’ta 16 tane yetkili iç teçhizat firması var. Onlar da yoğun bir şekilde çalışıyorlar. Buradan tabi vatandaşlara şunu iletmek istiyorum. Mutlaka Akmercan Sinop Doğalgaz’dan yetki almış sertifikalı firmalara iş yaptırsınlar. Bu yetkili firma listesine internet sitemizden veya bizim büromuzu arayarak ulaşabilirler” dedi.

HABER ETİKET :
HABER ETİKET :
[652 Gösterim]
[Tarih (yy/aa/gg) : 2017-10-09]
Adınız :
E-Mail Adresiniz :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
   
GÜNÜN DİĞER HABERLERİ
E-GAZETE