DOĞALGAZIN TAKVİMİ

Yazdır
Paylaş
Doğalgaz çalışmalarının yüzde 40’a yakın bölümünün tamamlandığı Sinop’ta çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Akmercan Sinop Doğalgaz Dağıtım San. ve Tic. A.Ş. Bölge Müdürü Necmettin Erikci, Kasım ayında Sinop’un bir kısmının doğalgaz kullanmaya başlayabileceğini söyledi.
DOĞALGAZIN TAKVİMİ
Sinop’un doğalgaz dağıtımını üstlenen Akmercan Sinop Doğalgaz Dağıtım San. ve Tic. A.Ş. Bölge Müdürü Necmettin Erikci,  önümüzdeki Kasım ayı içerisinde Sinop’un bir bölümüne doğalgaz verileceğini söyledi. Çalışmaların aralıksız sürdüğünü belirten Erikci; “2015 yılı Nisan ayında başladığımız alt yapı çalışmalarının bir kısmını Kasım ayının ortalarında veya sonuna doğru gaz arzı sağlayarak inşallah tamamlamış olacağız. 2016 yılında çalışılan bölgeler ile ilgili ise 3 ay içerisinde yapılacak altyapı inşaat faaliyetinin neticesinde gaz akışını sağlayabileceğiz. Bu çalışmalarla birlikte Sinop’un doğalgaz kullanıcı potansiyelinin yaklaşık yüzde 40’ına ulaşılmış olacak. Yani potansiyelinin yüzde 40’ı doğalgaz kullanabilir hale gelecek.” dedi.

“GELİNCİK MAHALLESİ İLE BİRLİKTE DOĞALGAZ KULLANIMI BAŞLIYOR”

Kasım ayı içerisinde hangi bölgelerin doğalgazı kullanabileceği ile ilgili olarak Erikci, şu bilgileri verdi; “Kasım’da gaz verilecek bölge, 2015 yılında çalıştığımız Gelincik Mahallesi’nin Orman Müdürlüğü tarafında kalan kısmı ile Korucuk Mahallesinin bir kısmı, o bölgenin imalat ve test işlemlerini zaten tamamlamıştık. Yani Gelincik Mahallesi ve Korucuk Mahallesinin bir kısmında, kapısının önünde doğalgaz servis kutusu olan binalar doğalgaz kullanabilecekler. Kaleyazısı, Meydankapı ve Camiikebir gibi diğer mahalle ve sokaklarda gerçekleştirilen çalışmaları ise yaklaşık 3 ay içerisinde tamamlamayı planlıyoruz. Ancak Gelincik Mahallesinin Stat tarafında olan kısmına biraz daha erken 1-2 ay içerisinde gaz verebilecek duruma geleceğimizi düşünüyoruz. Özetlersek Mart ayına kadar 2015 ve 2016 yılında çalışma yaptığımız tüm mahalle ve sokaklara doğalgazı vermeyi planlıyoruz.”

Merak edilen bir diğer konu Sinop’un en büyük ve kalabalık bölgesi olan Ada Mahallesinde ne zaman doğalgaz çalışmasının yapılacağı ile ilgili olarak ise Erikci; “2015 ve 2016 yıllarında çalışılan bölgelere henüz gaz arzının sağlanmadığı, ancak gaz arzı sağlanması ile birlikte 2017 ve 2018 yıllarında Ada Mahallesi ve diğer mahallelerde çalışmaların başlanmasının planlandığını” söyledi.

“İLK ADIM ABONELİK”

Abonelik başvurularının gaz arzı ile beraber başlayacağını belirten Akmercan Sinop Doğalgaz Dağıtım Sanayi ve Ticaret A.Ş. Bölge Müdürü Necmettin Erikci, “Doğalgaz tesisatlarını yapacak firmalar da yavaş yavaş Sinop’ta yetki almaya başladı. Şu ana kadar 1 tane firma yetki aldı ama bu sayı artacaktır. Bize başvuruların sayısı artmaya başladı. Bu sayının bir süre sonra 8-10’a veya daha fazlaya çıkacağını düşünüyoruz.  Vatandaşlardan özellikle istirhamımız mutlaka bizden yetki alan firmalarla görüşüp anlaşmaları ve iş yaptırtmaları. İç Tesisat Sertifikası almayan firmalar proje onaylatıp tesisat kontrolünü yaptırabilecek yetkiye sahip değiller. Mutlaka yetkili firmalarla çalışmalarını istiyoruz. Kendilerinin mağdur olmaması için bu önemli. Doğalgaz kullanmak isteyen vatandaşlarımız ilk olarak abone olacaklar. Abonelik kabul işlemlerini de gaz arzı ile başlatacağız. Kapılarının önlerinde doğalgaz kutusu olan ve gaz arzı sağlanan vatandaşlarımız abone olabilecek. Abonelik işleminden sonra anlaşmış olduğu tesisatçı firma, abonelik numarası ile birlikte bize binanın ve/veya dairesinin projesini onaylatacak, ardından tesisatını yapacak. Akabinde biz de gerekli teknik kontrol ve testleri yaparak vatandaşın gaz kullanmasını

HABER ETİKET :
HABER ETİKET :
[906 Gösterim]
[Tarih (yy/aa/gg) : 2016-10-19]
Adınız :
E-Mail Adresiniz :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
   
GÜNÜN DİĞER HABERLERİ
E-GAZETE