Doğanın dengesi hayvanlarla korunur

Yazdır
Paylaş
4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü dolayısıyla Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü Sinop Şubesi tarafından gerçekleştirilen program ile hayvanların doğamız ve dünyamız açısından önemine değinildi. Gerçekleştirilen programda Müdürlüğün bölgede doğadaki hayvanlar ile ilgili yapmış olduğu çalışmalar aktarıldı.
Doğanın dengesi hayvanlarla korunur
Sinop’ta 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü kapsamında program düzenlendi. Program çerçevesinde Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü Sinop Şube Müdürlüğü’nün ilimiz ve bölgede gerçekleştirdiği çalışmalar ile ilgili olarak verilen bilgilerde 2017 yılı içerisinde Belediyelere ve Sivil Toplum Örgütlerine 9 adet Köpek Kulübesi, 20 adet Kedi Evi, 60 adet Kuş Yuvası dağıtımı yapıldığının altı çizildi.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü Sinop Şube Müdürü Nurullah Gürkan’ın verdiği bilgilerde, hayvanların rahat yaşamalarını, hayvanlara iyi ve uygun muamele edilmesini temin etmek, hayvanların en iyi şekilde korunmaları ile her türlü mağduriyetlerinin önlenmesini sağlamak maksadıyla gerekli çalışmaların devam ettiği aktarıldı.

2017 YILI FAALİYETLERİ..

Müdürlük bünyesinde yapılan çalışmalar kapsamında 2017 yılı içerisinde; Belediyelere ve Sivil Toplum Örgütlerine 9 adet Köpek Kulübesi, 20 adet Kedi Evi, 60 adet Kuş Yuvası dağıtımının yapıldığını kaydeden Gürkan; ayrıca "Sokak Hayvanları Rehabilitasyonu Projesi" kapsamında, hayvanların kayıt altına alınması ve izlenmesi maksadıyla 1800 adet mikroçip ve enjektörü, 1500 adet kulak küpesi, 1 adet mikroçip okuyucu ve 2 adet kulak küpesi pensi hayvan bakım evlerine ücretsiz olarak dağıtımının gerçekleştirildiğini söyledi.

“BELEDİYELERE MALİ DESTEK SAĞLANMAKTA”

Bakanlık tarafından, Hayvanları Koruma Kanunu kapsamında yapılan çalışmaların izlenmesi ve sokak hayvanlarının kayıt altına alınması amacıyla Hayvanları Koruma Bilgi Sistemi (HAYBİS) veri tabanının oluşturulduğunu söyleyen Nurullah Gürkan, Müdürlüğün çalışmaları ile ilgili verdiği bilgilerde şu ifadelere yer verdi; “Kısırlaştırılan, mikroçip ve kulak küpesi takılan, HAYBİS' e bilgileri ve fotoğrafları kaydedilen sokak hayvanları için belediyelere, 1 Mayıs 2017 tarihinden itibaren mali destek sağlanmaktadır.”

“Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğümüz tarafından hayvan haklarının korunmasında "Koru ve Yaşar temel ilkesi ile yürütülen çalışmalar kapsamında Sinop İlinde 2017 yılının ilk 9 aylık döneminde; 629 adet aşılama, 315 adet kısırlaştırılma, 314 adet işaretlenme ve 427 adet sahiplendirme işleme gerçekleştirilmiştir.”

"BİR KAP SU DA SEN VER"

“Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğümüzce ülke genelinde, sokakta yaşayan hayvanların aç ve susuz kalmalarını önlemek için "Bir kap su da sen ver" kampanyası başlatılmıştır. Bu kapsamda 300 adet su ve mama kabı ücretsiz olarak STK'lar aracılığı ile dağıtılmıştır.”

“4 Ekim Hayvanları Koruma Günü dolayısıyla Sinop Hayvanları Koruma ve Yaşatma Derneği ile Sinop Belediyesine 2 adet Kedi Evi ve 100 adet Su ve Mama Kabı teslim edilmiştir. Özellikle kedi ve köpekler gibi sahipsiz hayvanların kendi mekanlarında, bulundukları bölge ve mahallelerde yaşamaları sorumluluğunu üstlenecek olan gönüllülerin Yerel Hayvan Koruma Görevlisi olmak için yaptıkları başvurular bu anlamlı günde Sinop Şube Müdürlüğümüzce kabul edilmiştir.”

“SORUMLU DAVRANMAYA DAVET EDİYORUZ”

Orman ve Su İşleri Bakanlığımız, 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü'nde de; Hayvan haklarının korunması konusunda sivil toplum kuruluşları ve belediyelerle birlikte özveri ile çalışmaya, bu konuda yapılan faaliyet ve başarılı işlerin artarak sürdürülmesi için destek vermeye devam ediyor. Sadece Dünya Hayvanları Koruma Haftasında değil her zaman, doğayı bizimle paylaşan sevimli dostların yaşama haklarının güvence altına alınması ve mutluluklarının devamının sağlanması hususunda herkesi görevlerini samimiyetle yerine getirmeye ve sorumlu davranmaya davet ediyoruz.  Onların mutluluğunun dünyamıza ve de bizim mutluluğumuza katkı sağlayacağını asla unutmayalım. Doğanın dengesi hayvanlarla korunur.

 

Doğa, hayvanlarla daha güzel...

Orman Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Sinop 10.Bölge Müdürü Hasan Başyiğit; Hayvan haklarının korunması, hayvanlara iyi muamele edilmesinin temi edilmesi ve hayvanların her türlü mağduriyetinin önlenmesini maksadıyla çalışmalara devam ediyoruz.”

4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü dolayısıyla gerçekleştirilen programda konuşan Orman Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Sinop 10.Bölge Müdürü Hasan Başyiğit, Müdürlüğün bölgedeki çalışmaları hakkında basın mensuplarına bilgiler verdi.

Bakanlığın, hayvan bakımevi yapımı maksadıyla maddi destek sağlamakta olduğunun altını çizen Başyiğit; “Hayvanları Koruma Bilgi Sistemi (HAYBİS) ile bütün hayvanların kayıt altına alınmasını hedefliyoruz. Bu kapsamda belediyelere kısırlaştırılan ve HAYBİS'e kaydedilen sahipsiz hayvanlar için ödenek aktarılmaktadır. Bakımevi bulunan belediyelere mikroçip, kulaklık gibi ürünleri ücretsiz olarak dağıtıyoruz” ifadelerini kullandı.

“Hayvan sevgisinin aşılanması ve farkındalığın arttırılması maksadıyla basılı materyal, mama ve su kabı dağıtımına devam ediyoruz” diyen Başyiğit, şu açıklamalara yer verdi; “Sahipsiz hayvanların kış aylarının olumsuz şartlarından korunabilmeleri maksadıyla kedi evi, köpek kulübesi ve kuş evleri dağıtımı gerçekleştirdik. Doğaya hayvan yetiştirip salım yapıyoruz. Sinop'ta 8 bin 690 adet keklik ve sülün salımı yapılmıştır.

Sinop, Boyabat karayolundaki tünelin üzerinde yaban hayvanlarının geçişini kolaylaştırmak için ekolojik köprü düzenlemesi yaptık. Geçen yıl kış sezonunda yaban hayvanlarının beslenebilmeleri için tabiata 850 kilogram yem bırakılmıştır.

Hayvan haklarının korunması konusunda sivil toplum kuruluşları ve belediyelerle birlikte özveri ile çalışmaya ve bu konuda yapılan faaliyetlerin artarak sürdürülmesi için gerekli desteği vermeye devam ediyoruz. Gayemiz el ele vererek hayvanların hayat hakkına sahip çıkmak ve onların hayat şartlarını daha da iyileştirmektir. 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü münasebetiyle, hayvanların korunması hususunda bütün vatandaşlarımızdan azami hassasiyet göstermelerini rica ediyorum.” 

HABER ETİKET :
HABER ETİKET :
[419 Gösterim]
[Tarih (yy/aa/gg) : 2017-10-05]
Adınız :
E-Mail Adresiniz :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
   
GÜNÜN DİĞER HABERLERİ
E-GAZETE