DÜNYA 'MİLLET' GÖRDÜ

Yazdır
Paylaş
Sinop Valisi Hasan İpek, Türk halkının 15 Temmuz gecesi ülkenin her bir karış toprağında tanklara, bombalara, kurşunlara göğsünü siper ettiğini dile getirdi. Vali İpek, “Vatan söz konusu olunca gerisinin teferruat olduğunu bu millet tüm dünyaya gösterdi” dedi.
DÜNYA 'MİLLET' GÖRDÜ
Sinop’ta 15 Temmuz hain darbe girişiminin yıl dönümünde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çağrısıyla binlerce vatandaşın Hükümet Konağı Meydanı'nda tuttuğu Demokrasi Nöbeti Pazar günü gece yarısından sonra sona erdi. Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programda, 15 Temmuz hain darbe girişimini anlatan görüntüler izlendi.

Ellerindeki Türk bayraklarıyla meydanı dolduran vatandaşlara alanda çeşitli kurumlarca açılan stantlarda simit ve ayran ikramında bulunuldu.

Vali Hasan İpek, burada yaptığı konuşmada, “Binlerce yıllık tarihinde sayısız savaşları, felaketleri ve zor dönemleri geride bırakan milletimiz, 15 Temmuz, 2016 akşamı devlet içine sızmış, kendisine emanet edilen devletin silahlarını kendi vatandaşlarına kullanmaktan çekinmeyen, ülkemizi parçalamak ve milli iradeyi yok etmek isteyen hainlere karşı vatanseverliği ve kahramanlığı ile tarihe altın harflerle yazılmış şanlı bir demokrasi zaferi kazanmıştır” dedi.

Vali  İpek , FETÖ'nün 15 Temmuz'da gerçekleştirmeye çalıştığı darbe girişiminin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde tüm Türk halkının kahramanca duruşuyla engellendiğini söyledi.

Bayrakları bayrak yapanın üstündeki kan olduğunu vurgulayan İpek, Türk halkının 15 Temmuz gecesi ülkenin her bir karış toprağında tanklara, bombalara, kurşunlara göğsünü siper ettiğini dile getirdi.

Vali İpek, “Rengini şehitlerimizin kanından alan ay-yıldızlı al bayrağımızın, ‘’bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır toprak eğer uğrunda ölen varsa vatandır’’, gölgesi altında sonsuza kadar hür ve bağımsız yaşamaya ant içmiş aziz milletimiz, 15 temmuz gecesi yurdun dört bir köşesinde meydanlarda tanklara, bombalara, kurşunlara göğsünü siper etmiş,  tek bir vücut halinde demokrasine sahip çıkmış, bu millete ve bu ülkeye ait olmayanlara karşı meydan okumuştur. Bu mücadele    hain  terör örgütü sonlandırılıncaya kadar  kararlılıkla  devam ettirilecektir. bunu tüm Türkiye’nin ve tüm dünyanın bilmesini Sinop’tan haykırmak istiyorum. Vatan söz konusu olunca gerisinin teferruat olduğunu bu millet tüm dünyaya gösterdi ve bu eli öpülesi milletin karşısında saygı duyulası milletin büyüklüğünü canlı olarak görmek bana nasip oldu ve sizlere nasip oldu. Ülkemiz söz konusu olduğunda damarlarımızdaki asil kanın ne anlama geldiğini 15 Temmuz gecesi ve 16 Temmuz günü yaşadık.  Milletimizin dönüm noktalarından biri olarak tarihe geçen 15 temmuz direnişinde ne yazık ki sivil, asker ve polis 250 vatandaşımız Şehit olmuş, 2196 vatandaşımız ise yaralanmıştır” diye konuştu.

Vali İpek, son olarak, “ İlimizden de Ayancık’lı 1995 doğumlu TOBB  Üniversitesi Hukuk Fakültesi  2.sınıfında okurken, darbe girişimi akşamı,  Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde darbecilere karşı  direniş  esnasında, elinde silahı yokken skorsky helikopterden hainlerin ateş etmesi sonucu; Ömer Can Açıkgöz kardeşimiz şehit olmuştur. Ömer Can Açıkgöz kardeşimiz başta olmak üzere tüm   15 Temmuz şehitlerimizi rahmet, gazilerimizi de minnet ve şükranla anıyorum. Bu duygu ve düşüncelerle, ülkemizin ve milletimizin bölünmez bütünlüğü için canlarını seve seve veren 250 şehidimizi  rahmet, 2169 kahraman gazilerimizi minnet ve şükranla anıyorum. 15 temmuz şehitleri anma, Demokrasi ve Milli Birlik günü kutlama programlarına katılarak destek veren tüm Sinoplu vatandaşlarıma teşekkür ediyor, şükranlarımı sunuyorum’’ ifadelerine yer verdi.

Program, İl Müftüsü Ali Hayri Çelik tarafından tüm şehitler ruhlarına  ithafen yapılan dua ve ardından okunan  İstiklal Marşı  ile  son buldu.

Programa Vali Hasan İpek ve eşi Gülten İpek’in yanı sıra, Cumhuriyet Başsavcısı Duygu Bayar, Sinop Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nihat Dalgın, Vali Yardımcıları İzzet Ercan, Mehmet Tanışır, Savaş Ünlü ve Adem Ergül, İl Jandarma Komutanı Şefaattin Serten, İl Emniyet Müdürü Ercan Dağdeviren, 22. Dönem AK Parti Sinop Milletvekili Cahit Can, Kurum Müdürleri, AK Parti Sinop İl Başkanı Ali Çöpçü, Siyasi Parti Temsilcileri, Sivil Toplum Kuruluşları,  Şehit ve Gazi Aileleri, Gaziler, ve çok sayıda vatandaş katıldı.

 

HABER ETİKET :
HABER ETİKET :
[538 Gösterim]
[Tarih (yy/aa/gg) : 2017-07-18]
Adınız :
E-Mail Adresiniz :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
   
GÜNÜN DİĞER HABERLERİ
E-GAZETE