Ellerde Türk bayrakları, dillerde demokrasi sloganları!

Yazdır
Paylaş
Tüm yurtta olduğu gibi Sinop’ta da vatandaşlar geceden sabaha kadar ellerinde bayraklar, dillerinde sloganlarla nöbetlerini sürdürüyor. Her gece farklı bir kurumun üstlendiği ‘Demokrasi Nöbetine’ 7’den 70’e her kesimden vatandaşın katılım gösteriyor.
Ellerde Türk bayrakları, dillerde demokrasi sloganları!
Askeriye içinde örgütlenen bir grup tarafından 15 Temmuz’da gerçekleştirilen darbe girişimine karşı başlayan demokrasi nöbetlerinde 14. gün geride kaldı. Darbe girişimine karşı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısı üzerine sokaklara çıkan vatandaşın demokrasi nöbeti de 14 gündür devam ediyor. Sinop’ta vatandaşların nöbet alanı olan Hükümet Konağı Meydanı bir an olsun boş kalmıyor. Nöbete genci yaşlısı birçok kişinin katıldığı gözlenirken, hep bir ağızdan yapılan dualar da dikkat çekiyor. Önceki gün Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği’nin organizasyonunda gerçekleşen nöbete katılan Sinop Valisi Kemal Cirit, burada yaptığı konuşmada, demokrasiye sahip çıkmanın mutluluğunu hep birlikte yaşadıklarını söyledi. Vali Cirit; “Cumhurbaşkanımız ne zaman buna son verin derse o zaman kadar bu nöbetlere yılmadan usanmadan devam edeceğiz.. Çünkü demokrasimize kast edenler sizin iradenize kast ettiler. Size saldırdılar, demokrasiye saldırdılar, kurumlarımıza saldırdılar. Belki asker elbisesi giydiler ama askere saldırdılar, polise saldırdılar.” dedi.

Generallerin yüzde 45’inin ordudan atıldığını hatırlatan Vali Cirit, “Bu vatan bunları general yaparken, sizler bunları general yaparken bu şekilde bir finalle sonuçlanın diye yapmadınız. Bu vatana hizmet edin diye yaptınız. Dolayısıyla eğer vatanın karşısına kim olursa, hangi pozisyonda olursa olsun; işte bu meydanlarda olduğu gibi siz milletimizi bulacaktır. Sizleri tebrik ediyorum. Bu kutlu yürüyüşünüzü gönülden destekliyorum ve sizlerle devam edeceğimizi ifade ediyorum” şeklinde konuştu.

Vali Cirit’in konuşmasının ardından ‘Demokrasi Nöbeti’  Kuran-ı Kerim Tilaveti ve  Sinop İl Müftülüğü Tasavvuf Musiki Korosu’nun seslendirdiği ilahiler ile devam etti.  Alanda çalınan ‘Ölürüm Türkiyem’ türküsü 7’den 70’e herkesi coşturdu. 84 yaşındaki Hakkı dede  bir elinde Türk bayrağı diğer elinde bastonuyla bu coşkuya ortak olan vatan bekçilerinden sadece biriydi. 36 ay askerlik yaptığı belirten Hakkı dede, vatan söz konusu olunca yine o günkü gibi göreve hazır olduğunu söyledi.

Sinoplular ikinci bir emire kadar ‘Demokrasi Nöbeti’ni sürdürmekte kararlı olduklarını dile getirdiler.

 

 

HABER ETİKET :
HABER ETİKET :
[1088 Gösterim]
[Tarih (yy/aa/gg) : 2016-07-29]
Adınız :
E-Mail Adresiniz :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
   
GÜNÜN DİĞER HABERLERİ
E-GAZETE