EMITT FUARI BAŞLADI

Yazdır
Paylaş
EMİTT 2018 Turizm Fuarı'nda Sinop’un tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerinin yanı sıra yöresel ürünleri de sergilenecek.
EMITT FUARI BAŞLADI
EMİTT 2018 Turizm Fuarı, Kültür ve Turizm Bakanlığı sponsorluğunda 25-28 Ocak 2017 tarihleri arasında tur operatörleri, oteller, seyahat acenteleri, turistik tesisler ve sivil toplum kuruluşlarının katılımıyla İstanbul Beylikdüzü TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleşecek.


Sinop’un tanıtımının yapılacağı EMİTT 2018 Fuarı; Sinop Valiliği’nin öncülüğünde Sinop Belediye Başkanlığı, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Ticaret ve Sanayi odası ile sektör temsilcileri katılımıyla gerçekleşecek. Turizm sektörünün uluslararası buluşma noktası EMITT Turizm Fuarı’nda, Sinop’un tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerinin yanı sıra yöresel ürünleri de sergilenecek.

 

Dünyanın beş büyük turizm fuarı arasında yer alan Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı (EMITT), TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi'nde 22. kez kapılarını açtı.

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, İstanbul Valisi Vasip Şahin'in katılımıyla dün  açılışı yapılan EMITT Turizm Fuarı'na yurt içi ve yurt dışı olmak üzere çok sayıda katılımcıyı ağırlıyor. Dünyanın ve Türkiye'nin dört bir yanından tatil rotalarını aynı platformda bir araya getiren, kültür ve turizm merkezlerinin tanıtıldığı 'EMITT Turizm Fuarı'nda, 10 salonda 85 ülkeden bin 65 katılımcı yer alıyor. 

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilen 22. Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı'nın (EMITT) TÜYAP Palas Otel'deki açılışında, organizasyonun, 80 ülkeden 5 bine yakın kurum ve kuruluşun katılacağı önemli bir fuar olacağını söyledi.

Kurtulmuş, dünyanın 5 büyük fuarından biri olma özelliğine sahip EMITT'in, Türkiye'nin de en önemli turizm fuarı olduğunu belirtti.

Türkiye'nin bu fuar vasıtasıyla özellikle önümüzdeki yıllarda turizm sektöründe, dünya turizm pastasından alacağı payı arttırma noktasındaki iddiasını da ortaya koyacağını ifade eden Kurtulmuş, "Hem ürünleri dünyaya pazarlama fırsatı bulunacak hem de yeni pazarlara açılma, yeni kapıları açabilme becerisini bu fuar vasıtasıyla da gösterecek." dedi.

Kurtulmuş, fuar vasıtasıyla sadece bir takım ürünlerin, bir takım destinasyonların sergilenmeyeceğini, aynı şekilde uluslararası camiada bilgi, beceri sahibi olan çeşitli profesyoneller vasıtasıyla etkinlik boyunca yapılacak paneller ve konferanslarla, bilgi ve tecrübe paylaşımının da gerçekleşmesinin sağlanacağını anlattı.

"Türkiye, 2017'de 32,4 milyon turisti ağırladı"

Türkiye'nin son 2 yılda turizm alanında tam manasıyla kriz denilebilecek bir dönemi yaşadığını belirten Kurtulmuş, sözlerine şöyle devam etti:

"Herhalde kolay kolay bir ülkenin başına gelmesi mümkün olmayan çok sayıda siyasi olay, ekonomiyi ve turizmi etkileme potansiyeline sahip olaylar üst üste geldi. Türkiye'nin son birkaç yıldır terör örgütleri vasıtasıyla sürekli tehdit edilen bir ülke haline gelmesi, bir takım saldırılarla karşı karşıya gelmesi, ayrıca Rusya ile yaşanan uçak krizi, Avrupa'daki seçimler dolayısıyla yükselen aşırı sağcı, ırkçı eğilimlerin, yabancı karşıtı ve Türkiye karşıtı söylemlerin, Türkiye'nin 15 Temmuz'da yaşadığı bu toprakların gördüğü en büyük ihanet olan 15 Temmuz darbe teşebbüsü, onun ortaya çıkarmış olduğu bir takım türbülanslar... Bunları üst üste koyduğunuz zaman Türkiye gerçekten zor bir dönem geçirdi. Türkiye turizmi de son derece zor, riskli 2015-2016 yıllarını geride bıraktı.

Türkiye'nin turizm sektörü ne kadar krizlere dayanıklı olduğunu bu süre içinde gösterdi. Büyük bir motivasyonla, bu sektördeki bütün ilgili arkadaşlarımız, bütün kurum ve kuruluşlarımız, el birliğiyle turizm sektöründe yaşanan bu krizin kısa sürede bertaraf edilmesini sağladı. 2017 yılı Türk turizmi için iftihar edeceğimiz bir yıl olmuştur. 2017 yılında bu olumsuz faktörlerin etkisine rağmen, 32,4 milyon turisti ağırlamış, turizm geliri de 26 milyar dolar seviyesine yaklaşmıştır."

"2023 hayal değil"

Kurtulmuş, Türkiye'nin 2023 yılında 50 milyon turist sayısına ulaşacağını ve 50 milyar dolar turizm gelirini elde etmiş olacağını söyledi.

Bunun için sektör temsilcilerinin, turizm alanındaki becerileri artırmak için fedakarca çalışmalarını sürdürmelerini temenni ettiklerini belirten Kurtulmuş, EMITT ve benzeri fuarların sektördeki becerilerin arttırılması, daha ileri gidilebilmesi, bilgi paylaşımının gerçekleşmesi bakımından son derece önemli olduğunu vurguladı.

Takım oyunu oynayarak yüksek bir motivasyonla çalışmaları gerçekleştireceklerini belirten Kurtulmuş, "Bunu gerçekleştirirsek 2023 hedefleri hayal değildir. 2018, bizim için çok güzel bir yıl olacak. Şimdiden rezervasyon sayısında yüzde 70'e kadar artan rezervasyonlar var. Bu yıl içinde rezervasyon artışlarıyla, turizmde çok daha güzel bir yılı idrak edeceğiz." dedi.

Kurtulmuş, Türkiye'nin dünyada hemen hemen hiçbir ülkenin sahip olmadığı, turizm alanında ileri gidebilmek için önemli mukayeseli üstünlüklere sahip bir ülke olduğunu vurguladı.

Bu coğrafyada Troia'dan Osmanlı medeniyetine kadar 24 büyük uygarlığın gelip geçtiğini, her birisinin izleri, her birisinin bıraktığı mirasın bugün bile canlı olduğunu ve insanlığın hizmetine sunulduğunu anlatan Kurtulmuş, bu topraklarda inanç turizminden, dağ turizmine, kongre turizminden, yaz turizmine, gastronomiye kadar farklı alanlarda faaliyet gösterebilecek bir potansiyelin bulunduğunu söyledi.

"Turizm profesyonellerinin, Troia meselesine odaklanmasını tavsiye ediyorum"

Bakan Kurtulmuş, 2018 yılının Troia Yılı ilan edildiğini hatırlatarak, "Turizm sektörü profesyonellerinin Troia meselesine odaklanmasını tavsiye ediyorum. Troia, onun üzerinden Türkiye'yi özellikle Avrupa'ya tanıtabileceğimiz önemli bir değer, önemli bir potansiyelimizdir. Yunanistan'da olduğundan daha fazla Helenistik döneme ait eserlerine, Roma'da olduğundan belki daha fazla Roma dönemine ait eserlere sahip bir ülkeyiz. Bu tarihi kültürel derinliğimiz, çeşitliliğimiz, dünyada hiçbir başka ülke ile mukayese edilemeyecek turizm alanındaki en büyük zenginliğimizdir." diye konuştu.

İstanbul'un yeni yatırım projelerle dünyanın önemli bir merkezi haline geldiğini anlatan Kurtulmuş, Türkiye'nin, dünya nüfusunun yarısına yakınını 3-4 saatte İstanbul'da ağırlayabilecek kadar coğrafi yakınlığa sahip olduğunu ifade etti.

Turizmcilere üç müjde

Hükümet olarak turizm sektörünün önünü açmaya devam edeceklerini belirten Bakan Kurtulmuş, birkaç müjde vermek istediğini dile getirerek, şunları söyledi:

"Sektörün özellikle turizm yatırımcılarının yıllardır şikayet ettiği 'yatırımlarımız eskidi, bunları yenilemek istiyoruz ama şu tahsisleri yenilememiz lazım' serzenişleriydi. Bunu turizm şurasında değerlendirdik. Hükümet olarak karar verdik. Tahsisleri 49 yıllığına yeniliyoruz. Bu da hayırlı uğurlu olsun, sektöre can katacaktır. Önümüzdeki günlerde bununla ilgili yönetmelik çıkıyor. Rahmetli Özal döneminde, bu tahsisler yapıldığında 'uzun yıllar var' zannettiler, tahsislerin sonuna gelindi. Biz de sektör yatırımcılarından, tabii bunu yabancı yatırımcılara da açmanız mümkün, bu yatırımları en kısa süre içinde gerçekleştirmenizi ümit ediyoruz.

Geçen pazar günü gerçekleştirilen Ekonomik Kurul Toplantısı'nda sektörün beklediği iki önemli alandaki desteklerimizi netleştirdik. Bunlardan birisi tur operatörlerine, seyahat acentelerine sağladığımız uçak, uçuş destekleri. 2018 yılında uçuş desteklerini kademelendirerek, yani pik sezonda gelenlere daha az, ölü sezonda gelenlere daha çok vermek üzere 1500 dolardan, 9 bin dolara kadar çıkardık. Böyle bir kademelendirme içinde uçuş desteklerimizi 2018 yılında da vermeye devam edeceğiz."

Kruvaziyer turizminde de desteklerin olacağını aktaran Kurtulmuş, "Hem kruvaziyer limanları bakımından sayıyı arttırdık. Hem de orada da bir kademelendirme yaparak, kişi başına 25 dolardan, 45 dolara kadar kruvaziyer desteklerini çıkardı." dedi.

Konuşmasının ardından Bakan Kurtulmuş'a ITE Turkey Turizm, Seyahat, Moda Grup Direktörü Hacer Aydın, ITE Grup Bölge Direktörü Vincent Brain, Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği Başkanı Oya Narin, Türkiye Otelciler Federasyonu Başkanı Osman Ayık üzerinde zeytin dalı bulunan tablo hediye etti.

Bakan Kurtulmuş, daha sonra fuar alanını gezmek için TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi'ne geçti.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Türk Hava Yolları'nın kurumsal sponsorluğunda, KOSGEB'in desteğiyle ve Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) ve Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği'nin (TTYD) iş ortaklığında düzenlenen EMITT'in ilk iki gününde turizm profesyonellerine, üçüncü ve dördüncü gününde ise tatilcilere yönelik programlar gerçekleştirilecek.

Türkiye'nin ve dünyanın dört bir yanından tatil rotalarını aynı platformda bir araya getiren EMITT, bu yıl 60 bin metrekarelik 10 salonda 85 ülkeden 1065 katılımcıyı ağırlıyor.

Fuar boyunca devam eden "Türkiye'de Seyahat Acenteciliğinin Geleceği", "Dünyada Yeni Trend: Gastronomi Turizmi" ve "Gelişmekte olan Pazarlarda Online Satış" başlıklı panellerle sektöre bilgi akışı sağlanacak.

50 BİN KİŞİNİN ZİYARET ETMESİ BEKLENİYOR

ITE Turkey tarafından organize edilen EMITT'i bu sene, 50 binden fazla kişinin ziyaret etmesi bekleniyor.

Tatile çıkmayı planlayanlar da fuarda seçtikleri tatil destinasyonlarını inceleyebilecek ve bütçelerine uygun tatil rotalarına, cazip fiyatlarda "erken rezervasyon" kampanyaları ile ulaşma imkanına sahip olabilecek.

Bu yıl yoğun bir ilgi gören EMITT'e 106 ülkeden 2 bin 686 davetli tur operatörü başvuru yaptı. Tur operatörlerinden gelen bu yoğun ilgiyi büyük bir titizlikle ele alan EMITT yetkilileri, fuar katılımcılarına ve ülke turizmine katkı sağlayacak 600 davetli tur operatörünün başvurusunu onaylayarak fuar katılımcılarını da özel olarak oluşturulan randevu sistemine dahil etti.

EMITT, ülke tanıtımına, turizm sektörünün gelişmesine ve ivme kazanmasına fayda sağlarken Türkiye'de tatil anlayışının, erken rezervasyon avantajlarının benimsenmesinde de etkin rol oynuyor. Hem katılımcılar hem de tüketiciler için sektörel bir okul niteliği taşıyan EMITT, bu sene de tüm katılımcılar için değer yaratacak, birbirinden faydalı içerik ve iş birlikleri ile sektöre öncülük ediyor.

TURİZM SEKTÖRÜNÜN GELİŞİMİNE YÖNELİK ZENGİN İÇERİK

EMITT Fuarı her yıl olduğu gibi turizm sektörünün gelişimine yönelik zengin bir içerikte hazırlandı.

Fuar kapsamında düzenlenecek ilk gün paneli "Türkiye'de Seyahat Acenteciliğinin Geleceği" başlığıyla bugün gerçekleşecek. Eski Turizm Bakanı Bahattin Yücel'in moderatörlüğünde gerçekleştirilecek panele, Detur Grup Yönetim Başkanı Firuz Bağlıkaya, SITE Türkiye Başkanı Kerem Sipahiler ve Posta Gazetesi Köşe Yazarı Yazgülü Aldoğan katılacak.

Fuarın ikinci gününde ise "Dünyada Yeni Trend; Gastronomi Turizmi" paneli Gastronomi Turizmi Derneği Başkanı Gürkan Boztepe moderatörlüğünde gerçekleşecek. Panelin konuşmacıları arasında Eski Turizm Bakanı Bülent Akarcalı, Karaköy Güllüoğlu Yönetim Kurulu Başkanı Nadir Güllü, Türkiye Otelciler Federasyonu Genel Koordinatörü Necip Boz, Feriye Restoran Şefi Aydın Demir ve Haber Türk Genel Müdür Yardımcısı Erkan Ataman yer alacak.

İkinci günün öğleden sonraki programları arasında "Şehrin Pazarlamasında Gastronomik Marka Kentler Yaratılması" ve "Yerel Kalkınma ve Turizm" panelleri yer alıyor. Fuarın son gün panelleri arasında ise Gelişmekte olan Pazarlarda Online Satış ve Gastronomide Farkındalık konuları masaya yatırılacak.

Katılımcılar tarafından hazırlanan çeşitli sahne gösterileri ve stant etkinliklerinin renkli görüntülere sahne olacağı EMITT, 28 Ocak Pazar akşamı sona erecek.

 

HABER ETİKET :
HABER ETİKET :
[491 Gösterim]
[Tarih (yy/aa/gg) : 2018-01-26]
Adınız :
E-Mail Adresiniz :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
   
GÜNÜN DİĞER HABERLERİ
İhale ilanı
E-GAZETE