EMITT FUARI KAPILARINI AÇTI

Yazdır
Paylaş
Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı (EMITT ) 21. kez İstanbul Tüyap Fuar ve Kongre Merkezinde açıldı. Dünyanın en büyük 5. fuarında ilimizin tarihi, turistik ve kültürel değerleri tanıtılıyor.
EMITT FUARI KAPILARINI AÇTI
EMITT 21. kez kapılarını açtı. TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi'nde açılan fuar, turizm sektörünü aynı platformda bir araya getiriyor. Dünyanın en büyük 5 fuarı arasında gösterilen EMITT, 80 ülkeden 5 bin firma ve markayı aynı adreste buluşturdu. 26-29 Ocak 2017 tarihleri arasında açık kalacak fuarı, 60 bin kişinin ziyaret etmesi bekleniyor. Fuar, turizm sektörü profesyonellerinin bir araya geldikleri ticari bir platform olmasının yanı sıra tatil tutkunları için de önemli bir adres niteliğini taşıyor.

İlimizin de tanıtılacağı EMİTT 2017 Fuarına Sinop Valiliği’nin öncülüğünde, Sinop Belediye Başkanlığı, Sinop Üniversitesi Rektörlüğü, İlçe Belediye Başkanlıkları, Kamu Kurum ve Kuruluşları, Sinop Kültür ve Turizm Derneği ile Oteller, Turistik Tesisler, Acenteler ve Tur Operatörleri katılıyor.

Fuarın açılış konuşmasını yapan ITE Turizm & Seyahat & Moda Grup Direktörü Hacer Aydın, konuşmasına fuarı destekleyenlere teşekkür ederek başladı. EMITT’in hızla büyüyerek dünyadaki 5 turizm fuarı arasındaki yerini aldığını belirten Aydın, Türkiye turizminin de aynı hızla büyüdüğünü ifade etti.

Aydın, konuşmasının devamında şunları söyledi: ‘’Türkiye turizmi bu sene çok zor bir yıl geçirdi. Ancak bizim krizsiz geçen bir senemiz neredeyse hiç olmadı. Turizm sektörü de bu krizlerden en çok etkilenen sektör oldu. 21 yıl önce yola çıktığımızda, en çok turist ağırlayan ülkeler arasında adımız bile geçmiyordu. Ancak büyük bir başarı hikayesi yazarak dünyada 6’ıncı sıraya yükselmeyi başladık.  Bizi öldürmeyen şey güçlendirir. Bugün 80 ülkeden 450 tur operatörü, yüzlerce katılımcı, ülkemizin dört bir yanından acentelerimiz ve otellerimizle hep birlikte EMITT Fuarı’nı 21. kez açmayı başardıysak, 2017 yılı da Türkiye turizmi için yükseliş yılı olacaktır. EMITT de bu yükselişin başlangıcı olacak.’’

DÜNYAYA ÇOK ÖNEMLİ BİR MESAJ VERİYORUZ

Fuarın açılış töreninde konuşan Bakan Nabi Avcı, konuşmasına başta uluslararası katılımcılar olmak üzere tüm katılımcılara ve konuşmacılara teşekkür ederek başladı.

UNWTO Başkanı Taleb Rifai’ye özel olarak teşekkür eden Avcı, şunları söyledi: ‘’Başımıza ne zaman kötü bir şey gelse, bize ilk destek olan Taleb Rifai oluyor. Yaşadığımız terör saldırılarından sonra ‘Şimdi Türkiye’ye seyahat etme zamanı’ diyen, darbe girişiminin yaşandığı gün beni arayarak Madrid’deki randevumuzu hatırlatan, Madrid’de dünya medyasına çağrıda bulunarak Türkiye’de gerçekten neler olduğunu anlatmamıza fırsat tanıyan Sayın Rifai’dir. Bu sebeple kendisine çok teşekkür ediyorum.’’

Açılış törenine katılan komşu ülke bakanlarına ve turizm örgütlerine de teşekkür eden bakan Avcı, ‘’Sadece bu birlik bile dünyaya çok önemli bir mesaj veriyor.’’ dedi.

‘’TURİZM ÜLKELERİNİN BİRBİRİYLE REKABET ETMEYE İHTİYACI YOK’’

Avcı, konuşmasının devamında şunları söyledi;  ‘’Turizm artık turizmden başka bir şey olmaya, güvenliğin ve barışın da zemini olmaya başladı. Bu nedenle bu fuar, tüm dünyaya bir mesaj, dünyayı yaşanmaz bir hale getiren karanlık güçlere karşı ise bir meydan okuma. Bu meydan okumaya, mücadeleye katkı koyan herkese çok teşekkür ediyorum. Bu fuarın sadece Türkiye turizmine değil, dünya turizmine ve barışa da katkı sunmasını diliyorum.

1950’lerde 25 milyon olan uluslararası turist sayısı bugün 1 milyar 200 binin üzerine çıktı. Turizm ülkeleri olarak birbirimizle rekabet etmeye ihtiyacımız yok. Bu sayı yakın zamanda 2 milyarın üstüne çıkacak. Dolayısıyla her ülke istediğinden de fazla turist ağırlayacak. Bugün Türkiye’ye gelen, yarın Tunus’a, Mısır’a ya da başka bir yere gidecek. Dolayısıyla turizmdeki rekabet yıkıcı olmamalı, dünya barışına katkı koymalıdır.’’

SİNOP STANDI YOĞUN İLGİ GÖRDÜ

Fuarın ilk gününde Sinop standı yoğun ilgi gördü.  Ziyaretçilere Telvin Sanat Tiyatrosu Amazon Kızlarının dans gösterileri  eşliğinde yöremize ait;  nokul, Boyabat ezmesi, doğal meyve suyu ikramında  bulunuldu.

SİNOP ÜNİVERSİTESİ’NİN  ÖZEL TASARIMI KİOSK İLGİ ODAĞI OLDU

Sinop Üniversitesi’nin özel tasarımı olan Kisok cihazı katılımcılardan yoğun ilgi gördü. Üniversite’nin standını ziyaret eden protokol üyeleri ve vatandaşlar, çekmiş oldukları fotoğrafları Sosyal Paylaşım sitesi İnstagram’da “# SinopEMITT2017” etiketiyle paylaştılar. Çekilen fotoğraflar, Üniversitenin Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü tarafından geliştirilen yazılım sayesinde Kiosk cihazından hızlıca basılarak ziyaretçilere hediye edildi.

 

HABER ETİKET :
HABER ETİKET :
[225 Gösterim]
[Tarih (yy/aa/gg) : 2017-01-27]
Adınız :
E-Mail Adresiniz :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
   
GÜNÜN DİĞER HABERLERİ
E-GAZETE