EN ÇOK KONUT VE KİRA HARCAMASI YAPTIK

Yazdır
Paylaş
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2017 yılı hanehalkı tüketim harcaması (bölgesel) araştırmasının sonuçlarını açıkladı. Verilere göre bölgemizde hanehalkı tüketim harcamalarının ilk sırasında yüzde 25 ile konut ve kira yer aldı.
EN ÇOK KONUT VE KİRA HARCAMASI YAPTIK
TÜİK Hanehalkı Tüketim Harcaması (Bölgesel) 2017 verileri açıklandı. Hanehalkı Bütçe Araştırması'nın 2015, 2016 ve 2017 yıllarına ait verilerinin birleştirilmiş sonuçlarına göre; toplam tüketim harcamalarının büyük bölümünü konut ve kira, gıda ve alkolsüz içecekler ile ulaştırma harcamaları oluşturdu.

Konut ve kira harcamalarına en yüksek payı ayıran bölge yüzde 30,7 oranıyla TR1 İstanbul Bölgesi iken en düşük payı ayıran bölge yüzde 21,8 ile TR9 Doğu Karadeniz Bölgesi oldu.

Gıdaya en yüksek payı TRB Ortadoğu Anadolu Bölgesi ayırdı

Tüketim harcamaları içinde gıda ve alkolsüz içecek harcaması payının en yüksek olduğu bölge yüzde 27,1 ile TRB Ortadoğu Anadolu Bölgesi iken, en düşük olduğu bölge yüzde 15,5 ile TR1 İstanbul Bölgesi oldu.

Ulaştırma harcamalarına TR6 Akdeniz Bölgesi en yüksek payı ayırdı

Ulaştırma harcamalarına en yüksek payı yüzde 20,3 oranıyla TR6 Akdeniz Bölgesi ayırırken, en düşük payı ayıran bölge ise yüzde 14,6 ile TRB Ortadoğu Anadolu Bölgesi oldu.

Eğitime ayrılan pay TR1 İstanbul Bölgesi'nde en yüksek oldu

Tüketim harcamaları içinde eğitime yüzde 3,3 oranıyla en yüksek payı TR1 İstanbul Bölgesi ayırırken, TR9 Doğu Karadeniz Bölgesi yüzde 1 ile en düşük payı ayıran bölge oldu. Sağlık harcamalarına en yüksek payı yüzde 2,4 ile TR1 İstanbul Bölgesi ve TR2 Batı Marmara Bölgesi, en düşük payı ise yüzde 1,3 ile TRB Ortadoğu Anadolu Bölgesi ayırdı.

Tüketim harcamalarının dörtte biri TR1 İstanbul Bölgesi'nde gerçekleşti

Araştırma sonuçlarına göre; Türkiye'deki toplam tüketim harcamalarının yüzde 24,8'i TR1 İstanbul Bölgesi'nde oturan hanehalkları tarafından gerçekleştirildi. İkinci sırada yüzde 15,2 ile TR3 Ege Bölgesi yer alırken, bunu izleyen TR6 Akdeniz Bölgesi'nin payı yüzde 11,4 oldu.

Tüketim harcamalarında en düşük payı TRA Kuzeydoğu Anadolu Bölgesi aldı

Türkiye'deki toplam hanehalkı tüketim harcamalarında en düşük payı yüzde 1,6 ile TRA Kuzeydoğu Anadolu Bölgesi aldı. Bu bölgeyi, yüzde 2,9 oranıyla TRB Ortadoğu Anadolu Bölgesi izledi.


Bölgemizde hanehalkı tüketim harcamalarının ilk sırasında %25 ile Konut ve Kira yer aldı

Kastamonu, Çankırı ve Sinop illerinden oluşan TR82 bölgesinde hanehalkları harcamalarının yüzde 25’ini konut ve kiraya giderken 26 bölge arasında bu harcama grubuna ayrılan pay itibariyle 5. sırada yer aldı. Bir önceki dönemde harcama payı yüzde 25,8 olarak gerçekleşen konut ve kira, ana harcama grupları arasında 4. sırada kendine yer buldu.

İlk sırada Konut ve Kira harcamalarının bulunduğu bölgemizde, Gıda ve Alkolsüz İçecekler yüzde 20,9 ile ikinci sırayı bulunuyor.  Bölgemizde hanehalkları tarafından Ulaştırma grubuna ayrılan pay yüzde 20,5 olarak açıklandı. Bölgemiz, 26 bölge içerisinde Ulaştırma ana harcama grubuna en fazla payı ayıran 5. bölge oldu. Toplam harcamalar içerisindeki payı yüzde 1,3 olarak hesaplanan Eğitim Hizmetleri 12 ana harcama grubu içerisinde son sırada yer aldı

Mobilya, ev aletleri ve bakım hizmetleri ana harcama grubuna yüzde 7,5’lik pay ayrıldı. Bölgemiz, bu gruba en fazla pay ayıran 2. bölge konumunda bulunuyor.

Bölgemizin, ayırdığı pay itibari ile 26 bölge içerisinde 2. sırada olduğu bir diğer ana harcama grubu ise Haberleşme oldu. Haberleşmeye ayrılan pay 2014-2016 dönemine göre azalış göstererek yüzde 4 olarak belirlendi.

Lokanta ve Oteller Grubuna Ayrılan Payda 23. Sıradayız

26 Bölge içerisinde Lokanta ve Otellere ayrılan yüzde 3,8’lik pay ile Kastamonu, Çankırı, Sinop illerinde oluşan TR82 Bölgesi 23. sırada yer aldı. Bu harcama grubunda en fazla pay yüzde 7,5 ile TR41(Bursa, Eskişehir, Bilecik) bölgesi oldu.            

Sağlık Harcamalarına Ayrılan Pay yüzde 2 oldu

Bölgemizde Sağlık harcama grubuna yüzde 2 pay ayrılırken 12 ana harcama grubu içerisinde 10. sırada bulunuyor. 2003-2004 yılı sonuçlarına göre Sağlık alanında yapılan harcamaların payı %1,6 iken yıllar içerisinde yükselmeye başlamış, geçen yıla göre de yüzde 0,1 artış gösterdi.

Alkollü içecekler, sigara ve tütün grubuna ayrılan pay ise 2005-2007 sonuçlarına göre yüzde 3 ile en düşük seviyesine inerken bu yıldan sonra gösterdiği sürekli artış ile 2009-2011 döneminde yüzde 4,9’a ulaşırken, 2015-2017 döneminde ise yüzde 4,8 olarak açıklandı.

Hanehalkı tüketim harcamalarının yüzde 1,3’ünün ayrıldığı Eğitim Hizmetleri alanına, 2005-2007 dönemindeki sonuçlar itibari ile yüzde 2,0 ile en yüksek değerini almış bu dönemden 2011-2013 dönemine kadar düşüş gösterdi. 2013 yılından sonra kademeli olarak Eğitim Hizmetleri harcamaları yükselişe geçerken bir önceki döneme göre azaldığı görüldü.

Bölgemizde Giyim ve Ayakkabı ana harcama grubuna yüzde 4,5 pay ayrıldı. Giyim ve Ayakkabı ana harcama grubuna ayrılan bu pay ile bölgemiz, 26 bölge içerisinde en düşük payı ayıran 4. bölge konumunda oldu.

Çeşitli Mal ve Hizmetler ana harcama grubuna yüzde 3 oranında pay ayrıldığı görüdü. Bölgemiz, bu ana harcama grubuna en az payı ayıran 3. Bölge olarak kayıtlara geçti.

 

 

 

 

        

   

                                                         

 

 

 

HABER ETİKET :
HABER ETİKET :
[824 Gösterim]
[Tarih (yy/aa/gg) : 2018-11-02]
Adınız :
E-Mail Adresiniz :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
   
GÜNÜN DİĞER HABERLERİ
E-GAZETE