ERGÜL HALKI BİLGİLENDİRDİ

Yazdır
Paylaş
Sinop Belediye Başkanı Baki Ergül, halkı bilgilendirme toplantısı gerçekleştirdi. Aşıklar Düğün Salonunda yapılan toplantıda, belediyenin alt ve üst yapı, doğalgaz ile diğer çalışmalarıyla ilgili bilgi verdi.
ERGÜL HALKI BİLGİLENDİRDİ
Halk toplantılarında çalışmalarını kamuoyuyla paylaşma fırsatı bulduklarını belirten Sinop Belediye Başkanı Baki Ergül, çalışmalarda neyi yapıp neyi yapamadıklarını, bundan sonra neleri yapacaklarını anlatacaklarını belirtti.

Son dönemde Sinop'un gündeminde doğalgaz çalışmaları olduğuna işaret eden Ergül, "2018 yılında Sinop'un büyük bölümü doğalgazı kullanmış olacak. Biz de doğalgaz çalışmalarının tamamlanmasının hemen ardından bozulan cadde ve sokakları en kısa sürede asfaltlayacağız" dedi.

Yaptıkları yeni imar planını beğenen ve beğenmeyen vatandaşların bulunduğunu belirten Ergül şöyle devam etti: "Ancak Sinop Belediyesi olarak her şeyi usulüne uygun değerlendirerek bu planı yaptık. İmar planlarının bu kadar zor olacağını tahmin etmiyorduk. Bunu bilmiş olsaydım, samimi söylüyorum, bu planı hiç yapmazdım. Sinopluların ceplerinden para çıkmasın diye imar planlarını yapalım dedik. Vatandaşlarımız rahat etsin düşüncesiyle hareket ettik. Oldu, olmadı bir şey diyemiyorum ancak iyi niyetli olarak sonuna kadar Sinopluların menfaatleri doğrultusunda imar planlarını yaptığımızı düşünüyorum."


Ergül, sit alanları ile ilgili hiç tasvip etmedikleri, Sinop'un da zararına olacağını düşündükleri birtakım çalışmalar yapıldığını ifade ederek, "Bazı vatandaşlar belediyeyi bu konuyu ciddiye almamakla, ilgilenmemekle itham ediyor. Biz belediye olarak sizlerin mağdur olmaması için gerekli çalışmaları yapıyoruz. En son Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı ile görüşerek konuyu kendilerine ilettik ama sadece bu konuyla belediye ilgilenmemeli. Sivil toplum örgütleri de bu konuya duyarlılık göstermeli, el atmalı" diye konuştu.


HER ŞEYİ USULÜNE UYGUN OLARAK BİR İMAR PLANI YAPTIK
Halk bilgilendirme toplantısında açıklamalarda bulunan Belediye Başkanı Baki Ergül, toplantının birilerine cevap vermekten ziyade bilgilendirme toplantısı olduğunun altını çizerek; “Bu toplantı kesinlikle bir bilgilendirme toplantısıdır. Kimseye bir cevap verme toplantısı değildir. İsterseniz en güncel olan konumuzdan başlayalım. Sinop’ta bizim temel hareketlerimizden olan imar planı çalışmalarımız var. Bunu beğenen oldu, beğenmeyen oldu. Mahkemeye veren oldu, çok güzel olmuş diyen oldu. Ama biz Sinop Belediyesi olarak her şeyi usulüne uygun olarak bir imar planı yaptık. Ancak biliyorsunuz Sinop, milattan önce 5 bin yılına kadar uzanan bir tarihe sahip. Nereyi kazsanız farklı medeniyetlere ait olan bulgulara rastlıyorsunuz. Dolayısıyla hizmetleri yaparken tarihle kavga etmemeniz gerekiyor. Ben de buna saygı duyuyorum. Ama son zamanlarda sanki Sinop yeni keşfedilmiş, bundan önce Sinop’ta tarih yokmuş gibi bir takım çalışmalar oluyor. Bunları bilmeniz, birinci ağızdan öğrenmeniz lazım” dedi.

BU KESİNLİKLE HİÇBİR SİNOPLUNUN VE BELEDİYE’NİN TALEBİ DEĞİL
SİT alanı kararını da değerlendiren Belediye Başkanı Baki Ergül, gerekli itirazları yaptıklarını söyleyerek; “Bundan yaklaşık 3 yıl önce Sinop’un girişinden itibaren ada kesimini olduğu gibi sit alanına dönüştürebilmek için bir takım çalışmalar vardı. Aynen o zaman şunu söyledim; “siz bize çıkın gidin buradan mı diyorsunuz?” yani böyle bir şey olamaz. Tamam tarihe saygımız var ama böyle bir şehrin olduğu gibi tarihi bir şehir olarak kabul ettirilmesi doğru değil. O dönemlerde itirazımız ses getirdi. Ancak o zamanlarda yapılamayanlar şimdi yapılmaya başlandı. Bizim Sakarya Caddesi, üzerinden cumhuriyet okulunun olduğu bölüme kadar olan alan için hazırladığımız imar planında normalde 5 kata kadar izinli parseller var. Bize anıtlar kurulunun 7 Şubat tarihinde gönderdiği karara göre bu imar planında 5 kata kadar izin verilen arsalar bir anda 3 kata indiriliyor ve kullanma katsayısı da yüzde 50’ye indiriliyor. Yani 100 metrekare bir arsanız varsa siz 50 metrekaresini kullanabiliyorsunuz. Bu kesinlikle hiçbir Sinoplunun talebi değildir, Sinop Belediyesinin talebi de değildir. İşte tarih ile ilgilenen insanlar böyle bir karar alıyorlar. Bu kararı da alırken Sinoplular ne der, Sinop Belediyesi ne der bunu hiç sormuyorlar. Biz bunları haber alınca hemen bir karşı oy yazısı gönderdik. Ancak burası yaklaşık 11 kişilik bir heyet. Bizimse sadece bir oyumuz var. Daha sonra biz bunun yazılı olarak bize gelmesini bekledik. Ama bu arada biz bunu Camikebir, Meydankapı ve Kaleyazısı muhtarlarımızla paylaştık. Daha sonra bize 7 Şubat tarihinde gelen tebligata istinaden biz tüm STK’larımıza, Parti İl Başkanlarımıza, tüm Milletvekillerimize yazı yazdık ve destek istedik. Bu yanlış karşısında birlik olalım dedik. Öyle birilerinin dediği gibi hiç bir şey yapmadık diye bir şey yok” dedi.


BU ÇOK SPESİFİK BİR KONU
Başkan Ergül, kişilerin bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmamaları gerektiğini söyleyerek “Bilgi sahibi olmadan, fikir sahibi olmamak gerek. Yani bakıyorum şimdi herkesin ağzında koruma amaçlı imar planı lafı geziyor. Neymiş, koruma amaçlı imar planı olsaymış bu böyle olmazmış. Koruma amaçlı imar planı ne demek acaba biliyorlar mı? Bakın bu çok spesifik bir konu. Sinop ilinin devletçe yapılan 1/100 binlik imar planları var. Sadece Sinop Merkez ilçesine ait olan 1/25 binlik planlar var. Bunların alt yapısı olan yani bizim imar planı dediğimiz şeyler de 5 binlik ve binlik imar planlarıdır. Şimdi koruma amaçlı imar planı yaptırmak içim önce mikro jeolojik etüt yaptırmanız lazım. Alt yapıdaki olaylardan bir tanesidir bu. En önemli aşama bu mikro jeolojik etüttür. Dolayısıyla bu etütleri yapmadan koruma amaçlı imar planını yapamazsınız. Şimdi koruma amaçlı imar planını yaptık ilana çıktık, tamam mı şimdi? Hayır tabi ki. Sinop tarihi bir kent olduğu için bunu anıtlar kuruluna göndereceğiz. Onlar da diyecek ki, bu koruma amaçlı imar planında şunlar fazla, bunları indirin. Yani belediye koruma amaçlı imar planını yaptığında her şey tastamam olacak diye bir şey yok” ifadelerine yer verdi.

BUNUN İKTİDARI MUHALEFETİ OLMAZ
SİT kararı ile konusunda iktidar ve muhalefetin beraber çalıştığını belirten Belediye Başkanı Baki Ergül, “Sinop bu sit kararı ile birlikte birçok bölgeye ayrılıyor. Biz bunlarla beraber sizlerin mağdur olmamaları için gerekli çalışmaları yapıyoruz. En son Sayın Barış Karadeniz vekilimizle beraber, Kültür Bakanlığı Müsteşarı ile görüştük. Sayın Müsteşara da aynen size söylediklerimizi aktardık. O da bizlere yüksek kurula müracaatımız yapmamızı ve orada yeniden değerlendirilmesini söyledi. Yine aynı şekilde Sayın Milletvekilimiz Nazım Maviş bey beni aradı. Kendisi de bu konu ile ilgili olarak Sayın Bakanla görüşeceğini ve geri dönüş yapacağını ifade etti. Bu konu Sinop’un konusu. Bunun iktidarı muhalefeti olmaz. Ben dolayısıyla her iki vekilimize de çok teşekkür ediyorum” dedi.

Ergül, daha sonra vatandaşların istek ve önerilerini dinledi.

Halkı bilgilendirme toplantısına, CHP Sinop Milletvekili Barış Karadeniz, CHP Sinop İl Başkanı Barış Ayhan, belediye daire müdürleri, meclis üyeleri, muhtarlar, doğalgaz firması yetkilileri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.

 

HABER ETİKET :
HABER ETİKET :
[138 Gösterim]
[Tarih (yy/aa/gg) : 2018-02-19]
Adınız :
E-Mail Adresiniz :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
   
GÜNÜN DİĞER HABERLERİ
İHALE İLANI
E-GAZETE