ESNAFA NEFES ALDIRACAK!

Yazdır
Paylaş
Sinop Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Gürsel Öz, başbakan Binali Yıldırım tarafından açıklanan esnaf ve sanatkarlara yönelik vergi borcu affı müjdesi ile ilgili olarak gazetemize değerlendirmede bulundu.
ESNAFA NEFES ALDIRACAK!
Başbakan Binali Yıldırım, yaptığı son açıklama ile esnaf ve sanatkarlara büyük müjdeler vererek; “Esnaf ve sanatkarlarımızın borçlarının gecikmiş faizlerini, tamamen siliyoruz” ifadelerinden hemen sonra “Geri kalan borçlarını da yeniden, yapılandırıyoruz. Bu şekildeki 110 bin esnafımızın, tamamını 400 milyon liralık yükten kurtarmış oluyoruz” dedi.

Binlerce esnafı ilgilendiren bu açıklamanın ardından Sinop Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Gürsel Öz de bu vergi affı ile ilgili olarak açıklamada bulundu. Öz, hükümet ile Esnaf Kefalet Kooperatifleri Merkez Birliği tarafından yapılan görüşmelerle genel aftan önce kooperatife yönelik esnafa vergi affı getirildiğini belirterek, bu düzenlemeyle ilgili ayrıntıları aktardı.

ÖNCE FAİZ SİLİNİYOR SONRA TAKSİTLENDİRİLİYOR
Gürsel Öz, esnafın kredilerinden kaynaklanan vergi borcuna getirilen af ile ilgili olarak yaptığı açıklamasında şu ifadelere yer verdi; “Bu kapsamda esnafın vergi borcunu ödeme tarihi son olarak 29 Temmuz’du. Burada yapılacak olan şuydu; Mart ayına kadar kredisini ödeyemeyen esnafların kredilerini ya taksitlendiriyorduk ya da nakden ödeme durumunda da tüm faizleri siliyorduk. Bu affı bir müddet daha uzatıp bu ay da devam ettiriyoruz. Ödeme zorluğu içinde olan esnafımız bize müracaat ettiğinde Haziran ayına kadar olan ödemelerini geciktirmiş olan esnafımızın ya gecikme faizlerini silip defaten kapattırıyoruz ya da yıllık yüzde 8 fark koyarak taksitlendiriyoruz. Yani önce bütün faizi siliyoruz sonra yüzde 8 fark koyuyoruz. Bu esnafı büyük ölçüde rahatlatıyor.”

ESNAFIMIZA ÇOK TEŞEKKÜR EDİYORUZ
Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Gürsel Öz, Sinop esnafının borcuna oldukça sadık olduğunu ve Sinop’taki borç ödeme performansının Türkiye ortalamasının çok üzerinde olduğunu belirterek; “Şuanda esnafımız Sinop genelinde ödeme durumları çok iyi durumda, kendilerine bu nedenle çok teşekkür ediyoruz. Türkiye ortalamasının çok çok üzerinde bir ödeme performansı gösteriyor esnafımız. Biz de bu durum neticesinde yasal takipleri başlatmıyoruz. Böylelikle kooperatifimiz derece olarak iyi dereceye sahip olduğunda daha rahat nakit dağıtabiliyoruz. Şuana kadar yüzde 70’e yakın gecikenlerin taksitlendirmesini veya ödemesini yaptık.

SİNOP ESNAFI ÇOK DÜRÜST
Bu da Sinop esnafının dürüst olmasından kaynaklanıyor. Sinop esnafı çeke veya senede değil söze dayalı işlem yapıyor. Biz verdiğimiz kredilerde, yaptığımız sözleşmelerde daha hiç yasal takip uygulamaya koymadık. Bunun için de kendilerine çok teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu.

SEKTEYE UĞRAYAN TURİZM SEKTÖRÜNE DE NEFES ALDIRACAK
Gürsel Öz, bu düzenlemenin turizm sektöründe yer alan esnaf için de nefes aldırıcı nitelikte olduğunun altını çizerek; “Zor geçen bu turizm sezonunda devletimizin yapmış olduğu bu vergi ve sigorta affı da inanın esnafa çok büyük bir nefes aldırdı. Bildiğiniz gibi bütün esnaf bilhassa deniz kenarında tatil yörelerinde bütün endeksini yaz mevsimine ayarlıyor. Ama bu yaz turizm sezonu yaşadığımız talihsiz olaylardan dolayı çok büyük sekteye uğradı. Getirilen bu aflar sayesinde esnaf bir nebze daha rahat nefes alacaktır” ifadelerine yer verdi.

2.500 ADET ‘DEMOKRASİ KAZANDI’ AFİŞİ DAĞITTIK
Başkan Öz son olarak, 15 Temmuz’da yaşanan darbe girişimini kınayarak, bu gelişmeden sonra kooperatif olarak esnaflara ‘Demokrasi Kazandı’ başlıklı afişler dağıtıp tepkilerini dile getirdiklerini belirterek; “Tabi ki esnafımız zor durumda ama Türkiye’nin istikrarı için tüm esnafımız da bu zorluklara göğüs gerecektir. Önemli olan Türkiye’de istikrardır, Cumhuriyet’e sahip çıkılmasıdır. Biz de buna en iyi şekilde sahip çıkıldığına inanıyoruz. Bu son olaylardan sonra tüm esnafımıza ‘Demokrasi Kazandı’ başlığı altında bir 2,500 adet afiş dağıttık. Biz elimizden gelen gayreti esnaflar olarak gösteriyoruz” dedi.

HABER ETİKET :
HABER ETİKET :
[1207 Gösterim]
[Tarih (yy/aa/gg) : 2016-08-05]
Adınız :
E-Mail Adresiniz :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
   
GÜNÜN DİĞER HABERLERİ
E-GAZETE