FUTBOL ŞUAN PATRONAJ SİSTEMİYLE YÖNETİLİYOR

Yazdır
Paylaş
Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın düzenlediği "Futbolun Efsaneleri Gençlerle Buluşuyor" projesi kapsamında Türk futbolunun efsane isimleri, Sinop’ta gençlerle buluştu.
FUTBOL ŞUAN PATRONAJ SİSTEMİYLE YÖNETİLİYOR
Gençlik ve Spor Bakanlığınca hayata geçirilen “Futbolun Efsaneleri Gençlerle Buluşuyor” projesi, tüm hızıyla sürüyor. Erzincan ve Adıyaman’da yapılan programlar sonrası projenin üçüncü programı Sinop’ta gerçekleştiriliyor. 

Sinop’ta 28-29 Ağustos’ta gerçekleştirilecek programın ilk gününde, Ali Gültiken, Ergün Penbe, Hami Mandıralı ve Oğuz Çetin’in katılımıyla bir panel düzenlendi. 

Dün Halk Eğitim Merkezi Konferans salonunda düzenlenen panele, Türk futbolunun efsane isimleri Oğuz Çetin, Hami Mandıralı, Ali Gültiken ve Ergün Penbe katıldı. Ali Gültiken moderatörlüğündeki panelde Türk futbolunun efsane Ergün Penbe, Hami Mandıralı ve Oğuz Çetin gençlere deneyimlerini gençlere aktarıp soruları yanıtladılar. Panelde gençlere aktif spor hayatları süresince bir çok ulusal ve uluslararası başarı kazanan milli sporcuların yaşadıklarını kendilerinden dinleyerek tecrübelerinden faydalandılar. 

Panelde konuşan Oğuz Çetin, Türkiye’de futbolu yönetenler arasında futboldan gelen hiç kimse olmadığı savundu. Ali Gültiken ise futboldaki paranın kontrolünün olmadığı ve bu nedenle kulüplerin battığı söyledi.

Gültiken, katılımcılardan gelen bir soruya; “Bugün devletimizin inanılmaz bir hoşgörüsü var. Devletimizin hoşgörüsü olmasa bugün kulüpleri yönetenlerin hepsi ağır cezada yargılanır” dedi.

Ergün Penbe ise futbola 10 yaşında başladığını belirterek, futbolda başarılı olmak için çok çalışılması gerektiğini söyledi. Efsaneler bu sene şampiyonluğun en büyük adayının Galatasaray olduğunu da dile getirdiler.
 

ÇETİN; “ŞUANDA FUTBOL PATRONAJ SİSTEMİYLE YÖNETİLİYOR”
Türk futbolunun efsane isimlerinden Oğuz Çetin, katılımcılardan birisinin ‘Günümüzde zizin döneminizdeki gibi altyapıdan futbolcu neden yetişmiyor, bunun en büyük sebebi nedir?’ şeklindeki soruya; “Bugün futbolu yönetenler arasında futboldan gelen hiç kimse yok. Öncelikle herkese saygımız sonsuz. Ama şuanda futbol patronaj sistemiyle yönetiliyor. Ve başkan yöneticiler içerisinde olduğu gibi bir kulübün kurumsal yapılanması içerisinde de hiç bir şekilde futboldan gelenlerin mevkii aldığı görev aldığı alanlar kesinlikle yok. Bu yüzde 99 böyle. Dolayısıyla konu futbol olup futbol ruhunu bilmeyen insanların yönettiği bir ortamda alt yapılara, gençlere eğilmek, idealist düşünceleri ortaya koymak son derece zor. Dolayısıyla birinci ve en önemli konu futbolu yönetenler içerisinde futboldan gelenler yok. Bugün Avrupa’ya baktığımız zaman kulüp yapılarına baktığımız zaman bütün futboldan gelenlerin aktif ve etkin görevlerde olduğunu görüyoruz”

“ALT YAPIYA YETERLİ ÖNEM VERİLMİYOR”
Dolayısıyla alt yapıya önem verilmiyor, alt yapıya yeterince destek verilmiyor. Bunları söylemek son derece zayıf kalıyor. Türkiye’de Süper Lig’de 14 yabancının olduğu bir ligde maçlara çıkıldığı zaman en az 8-9 tanesinin yabancı olduğu bir ortamda hangi genci nerede oynatacaksın, nasıl zaman vereceksin, nasıl alan açacaksın? Dolayısıyla Türk futbolundaki büyük değişim aslında patronaj sisteminin futboldan gelenlerle birlikte çalıştığı, ortak, ortaya koyup birlikte çalışabilme yeteneğini, becerisini gösterdiğimiz gün çok farklı olacaktır”
diye cevap verdi.

FUTBOLDAKİ PARANIN KONTROLÜ YOK
Panelin katılımcılarından Ali Gültiken, günümüz futbolunda paranın kontrolünün olmadığını söyleyerek; “Transfer sistemi bir çok şeyi körükleyen şey arkadaşlar. Ve futbola paranın girmesinden, finans sisteminin girmesinden sonra sanki her dönem transfer yapılması mecburmuş gibi bir algı ortaya çıktı. Özellikle bizim ülkemizde bu inanılmaz. Bu bahsettiğimiz yapı dolayısıyla, Oğuz hocanın bahsettiği yapı dolayısıyla. Çok kullanılmaya başladı. Çünkü futboldaki paranın kontrolü yok. Yani denetimsizliği var. Bugün 100 lira harcayan yarın 1 milyon lira harcayabiliyor. Kimse kalkıp ya arkadaş gel bunun hesabını ver demiyor. Böyle bir yapı var.

BU BOŞLUKLAR YABANCI TRANSFERİ KONUSUNU TEŞVİK ETTİ
Bu boşluklar özellikle yabancı transferi konusunu çok teşvik etti Türkiye’de. Aslında Türkiye futbolun gelişmesi için yabancı transferi önemli mi, önemli. Ama 5 tane yabancıdan 14 tane yabancıya çıkıyorsanız ve bunu bir program dahilinde yapmıyorsanız bugün yaşadığımız sıkıntılar ortaya çıkıyor. Bizde diyoruz ki kulüplerimiz batıyor. Batacak da, battı zaten. Yani bugün kulüplerimizin yaşama şansı yok. Bugün devletimizin inanılmaz bir hoşgörüsü var. Devletimizin hoşgörüsü olmasa bugün kulüpleri yönetenlerin hepsi ağır cezada yargılanır arkadaşlar. Ve ceza alırlar. Yargılanmanın ötesinde ceza alırlar” ifadelerine yer verdi.

Program efsane futbolcuların katılımcılar ile hatıra fotoğrafı çektirmesinin ardından sona erdi. Türk futbolunun efsane isimleri bugün de gerçekleştirilecek programların ardından Sinop’tan ayrılacaklar.

Panele, Proje ve Koordinasyon Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Ramazan Okan Özcan, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü M. Kazım Açıkgöz, Sinopspor Başkanı Ayhan Özhan, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Melih Keleş, bazı kurum müdürleri, amatör spor kulüpleri sporcuları ve yöneticileri ile spora ve futbola ilgi duyan gençler katıldı.

 

HABER ETİKET :
HABER ETİKET :
[855 Gösterim]
[Tarih (yy/aa/gg) : 2018-08-29]
Adınız :
E-Mail Adresiniz :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
   
GÜNÜN DİĞER HABERLERİ
İhale ilanı
E-GAZETE