‘Geldikleri gibi giderler’ sözüyle karşılık veriyoruz

Yazdır
Paylaş
CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun Ege'deki adalarla ilgili sözlerine Yunanistan Dışişleri Bakanı Kammenos "gel de al" sözleriyle cevap verdi. Bu sözlere cevap ise CHP Grup Başkanvekili Engin Altay'dan geldi.
‘Geldikleri gibi giderler’ sözüyle karşılık veriyoruz
CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun Ege'deki adalarla ilgili sözleriyle ilgili başlayan tartışma büyüyor. Yunanistan Dışişleri Bakanı Kammenos'un Kılıçdaroğlu'na küstahça cevap verdiğini söyleyen CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, "gel de al" sözüne Atatürk'ün "geldikleri gibi giderler" sözüyle yanıt verdi.

Altay Meclis’te gazetecilere yaptığı açıklamada, Kammenos’un, Kılıçdaroğlu’nun Ege Denizi’ndeki 18 ada ve adacığa ilişkin açıklamalarının ardından Türkiye’ye çok ağır tehditlerde bulunduğunu söyledi. Kammenos’un, coğrafi aidiyeti, egemenliği belirsiz 18 ada ve adacığın Yunanistan’ın işgalinde olduğunu itiraf ettiğini, bunu da yaparken Kılıçdaroğlu’na yönelik küstahça bir tavırla “gel de al” ifadesini kullandığını belirten Altay şöyle dedi:

“Kammenos bilmelidir ki Büyük Atatürk’ün İstanbul’un işgalinde söyledikleri ‘Geldikleri gibi giderler’ sözüyle kendisine cevap veriyoruz. Yunanistan, bu cüreti, hadsizliği, cesareti AK Parti hükümetlerinin tutarsızlığından, cesaretsizliğinden ve acizliğinden bulmaktadır. CHP, kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün cesaretini hala taşımaktadır. Egemenliği tartışmalı ada ve adacıkların, Yunanistan tarafından işgalinin bugün Yunan Milli Savunma Bakanı tarafından itiraf edilmesi ve Türkiye’ye meydan okunmasını kabul etmemiz mümkün değildir.

ZAAFİYETİN İŞARETİ

Bizim Yunanistan’a ait olan bir kara parçasında gözümüz yok ama bütün dünya bilmektedir ki bahse konu 18 ada ve adacığın egemenliği kime ait olduğu henüz netleşmemiş, uluslararası anlaşmalarla belirlenmemiştir. Bu aidiyeti belirsiz ada ve adacıkların keyfi tutumla Yunanistan tarafından işgal edilmesi Türkiye’nin bölgede aczinin, güçsüzlüğünün ve zafiyetinin işaretidir. Emekli Genelkurmay Başkanlarından İlker Başbuğ 18 ada ve adacığın Türkiye’ye ait olduğuna dair ciddi deliller ortaya koydu. Başta Bulamaç, Eşek ve Koyun adaları olmak üzere 18 ada ve adacıktaki Yunan işgaline karşı hükümeti, bir milli duruş sergilemeye, yerlilik ve milliliği burada ispat etmeye çağırıyoruz. Bu ve benzeri konularda hükümetle her zaman iş birliği, güç birliği, hükümetin atacağı adımların tümünün arkasında olduğumuzu kamuoyuna beyan ve taahhüt ederiz.”

TAŞERONU GETİRSİNLER 2 SAATTE GEÇİRELİM

Altay, taşerona kadro düzenlemesinin KHK ile getirileceği savlarına ilişkin de, “KHK ile gelmesi anayasaya aykırılık noktasında elimizi zorlaştırır. Taşeron, kanun teklifi olarak gelsin, adil, hukuki gelsin. Sendikalı bir işçinin hakkı neyse taşeron işçisinin bu hakkı almasını istiyoruz. Böyle bir teklifi buyursunlar getirsinler söz veriyoruz 2 saat içinde Meclis’ten geçmesi için tüm desteğimizi veririz” dedi.

YUNANİSTAN DIŞİŞLERİ BAKANI NE DEMİŞTİ?

Erdoğan’ın ziyareti sırasında, hiçbir yerde görülmemesinin Yunan medyasının da dikkatini çektiği Kammenos, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun geçen 11 Aralık’da TBMM’de yaptığı konuşmasına değindi.

Selanik’te konuşan Kammenos “Ana muhalefet lideri yine 18 adanın Yunanistan tarafından işgal edildiğini söyledi. En iyi durumda, Uluslararası Hukuk’un ve anlaşmaların hükümlerinden haberi yok. En kötü durumda ise Yunanistan’ın egemenliğinden şüphe ediyor, topraklarımızı talep ediyor” dedi.

LEONİDAS'IN SÖZÜNÜ KULLANDI

Kammenos hemen ardından, Sparta Kralı Leonidas’in MÖ 480 yılında Thermopile geçidinde teslim olup silahlarını bırakmasını isteyen Pers komutan Serhas’a söylediği “Molon lave” (Gel de al) sözünü tekrarladı. Yunan Savunma Bakanı “Cevabımız gel de al’dır. Yunanlar öyle öğrendik. Tarihimiz bunu öğretiyor” diye konuştu.

 

HABER ETİKET :
HABER ETİKET :
[228 Gösterim]
[Tarih (yy/aa/gg) : 2017-12-21]
Adınız :
E-Mail Adresiniz :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
   
GÜNÜN DİĞER HABERLERİ
E-GAZETE