GIDA GÜVENLİĞİ MASAYA YATIRILACAK

Yazdır
Paylaş
GIDA GÜVENLİĞİ MASAYA YATIRILACAK
Sinop’ta Tüketiciyi Koruma Derneği (TÜKODER) tarafından Tohumdan Sofraya Gıda Güvenliği konulu panel düzenlenecek. Gerçekleştirilecek panel ile tüketicilerin dikkati sağlıklı beslenme, tarımda biyoçeşitlilik ve beslenmede çeşitliliği artırabilecek çözümlere çekilecek.

TÜKODER Sinop Şubesi, Sinop Belediyesi işbirliğinde önemli bir panele imza atacak. Dernek tarafından bugün (5 Ekim Cumartesi) düzenlenecek panel ile gıda güvenliği masaya yatırılacak. TÜKODER Sinop Şubesi Başkanı Neslihan Şahin, halkı bilinçlendirmek adına gerçekleştirecekleri bu önemli panele tüm vatandaşları davet ederek; “Hükümet biyoçeşitliliği koruyan tarım odaklı yaklaşımları benimsiyor mu? Beslenmede çeşitliliği arttırabilecek yeterli çözümler var mıdır? Sağlıklı beslenebiliyor muyuz? Tüketicinin ucuz ve sağlıklı gıdaya ulaşımında kooperatiflerin önemi nedir? Soruların cevapları için panele bekliyoruz” diye konuştu.

Şahin, açıklamasını “Biz diyoruz ki! ‘Yiyoruz, doyuyoruz ama beslenemiyoruz. Besin değeri yüksek ucuz ve kaliteli ürünlere ulaşamıyoruz, pestisitlerle (zirai bir madde) zehirleniyoruz. Endüstriyel gıdalar sağlıklı mıdır? Yeteri kadar denetlenebiliyor mu?” şeklinde devam ettirerek şu bilgilere yer verdi; “Herkese ulaşılabilir, sağlıklı ve sürdürülebilir beslenme tüketicinin evrensel hakkıdır. Tohumdan sofraya güvenilir gıda için, atalık tohumlarımızın önemi nedir? Gıda güvenilirliğini geliştirmeye yönelik çalışmalar var mıdır? Varsa yeterli midir? ‘Tarım ürünleri neden tüketici sofrasına pahalı geliyor? Kazanan çiftçi mi? Aracılar mı? Çözüm nedir?”

TÜKODER önderliğinde bugün Belediye Binası altındaki Meclis Toplantı Salonu gerçekleştirilecek olan ‘Tohumdan Sofraya Gıda Güvenliği’ konulu panel saat 14:00’da başlayacak. Panelin açılış konuşmalarından birsini TÜKODER Sinop Şube Başkanı Neslihan Şahin gerçekleştirecek. Moderatörlüğünü TÜKODER Sinop Şube Yönetim Kurulu Üyesi Yaşar Eren’in üstleneceği panelde Murat Kapıkıran (Ziraat Müh. Odası İstanbul Şube YK üyesi), Sinan Vargı (Tüketici Dernekleri Federasyonu (Tüdef) Genel Başkan Vekili), Aziz Koçal (Tüketiciyi Koruma Derneği (Tükoder) Genel Başkanı), Yakup Yüzbaşı (Sinop Tarım Tohum Şube Müdürü) gibi isimler konuşmalar gerçekleştirecek.

İl merkezimizde tüketicileri koruma mücadelesi verecek, tüketicileri dostça kucaklayacak bir Tüketicileri Koruma Derneği (TÜKODER) kurulmuştur. Derneğin Amacı: Tüketiciyi kendi haklarının korunması ve geliştirilmesi konusunda bilgilendirmek, bilinçlendirmek ve bu konuda eğitmek. Kendisini koruyabilecek aşamaya gelmesi için gerekli çalışmaları yapmak, bu hakları kullanabileceği ortamı hazırlamaktır. İlke olarak da siyasi ve ticari kuruluşlardan bağımsız hareket eder.

 

 

HABER ETİKET :
HABER ETİKET :
[16 Gösterim]
[Tarih (yy/aa/gg) : 2019-10-05]
Adınız :
E-Mail Adresiniz :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
   
GÜNÜN DİĞER HABERLERİ
İhale ilanı
İhale ilanı
E-GAZETE