Gülümseyin ve doğaya dost olun…

Yazdır
Paylaş
Doğa ve Hayvan Dostları Topluluğu üyeleri dün bir araya geldi. Basın açıklaması düzenleyen grup kendilerine destek verilmesi çağrısında bulundu.
Gülümseyin ve doğaya dost olun…
Doğa ve Hayvan Dostları Topluluğu üyeleri dün Pervane Medresesi’nde düzenlenen toplantıda bir araya geldi. Toplantıda konuşan Doğa ve Hayvan Dostları Topluluğu Kurucu Başkanı Umut Seyit Sözeri; “Bugünkü toplantımızın amacı tanışmak, üye sayımızı artırmak, topluluğumuzun çalışma alanlarını duyurmak, sadece ilimizden değil, tüm yardımsever, toplumsal sorumluluk taşıyan, vicdan sahibi vatandaş ve şirketlerin desteğini talep etmektir” dedi.

Sözeri; “Sinop gibi küçük bir merkezde sosyal imkanlar kısıtlı olunca hem imkanları zorlamak hem de toplumsal duyarlılığı artırmak üzere bir araya gelen arkadaşlarımla doğa ve hayvan dostları topluluğunu oluşturduk. Belirlediğimiz şu konularda çalışma yapmaya başladık. Bildiğiniz gibi doğanın bize ihtiyacı yok; oysa bizim yaşamak için havaya, suya, toprağa, güneşe ihtiyacımız var. Doğal alanlar sadece estetik değerleri nedeniyle değil bize yaşam sunma nitelikleri nedeniyle hem bugün için hem de yarın için korunması gereken alanlardır. Bu düşünceyle öncelikle bulunduğumuz ilin yaşam alanlarının korunmasına katkı vermek üzere aktiviteler ayrıca bu yaşam alanlarına zarar veren aktivelerin önlenmesine yönelik olarak etkinlikler gerçekleştirmeyi planlıyoruz” diye konuştu.

Doğa ve Hayvan Dostları Topluluğu olarak bir çok aktiviteye imza attıklarını belirten Sözeri, “Yine bildiğiniz gibi hayatın özü sevgidir. Ülke sevgisi, aile sevgisi, doğa sevgisi, hayvan sevgisi bir birinden ayrılamaz bir bütündür. Düşünün konuşma yeteneği olmadığı için bize derdini anlatamayan yanı başımızda, sokağımız da yaşayan bir hayvanın üşüdüğünü, aç olduğunu veya kaza geçirip acı içinde kıvrandığını bakan gözle görmüyorsak, hisseden yüreğimizle acımıyorsak, elimizden gelen bir şey yapmıyorsak, bir birimizi sevdiğimizi komşumuzun canı yandığında canımızın yandığını, toplumumuzun başına gelen bir olaydan üzüntü duyduğumuzu iddia edebilir miyiz? Bunu yanında insanoğlu en gelişmiş canlı olarak ellerini kullanabilir, konuşabilir, derdini anlatabilir çözüm isteyebilir. Çaresiz bir canlıya acımıyorsak bu kadar yeteneğe sahip bir birimize hiç acımayız. Bu bakış acısıyla öncelikle Sinop da ki acımasız sokak şartların da yaşam mücadelesi veren kedi ve köpekler için mekan, gıda ve sağlık hizmeti, belediyeye ait Tülay ERŞAHİN Can Dostları Evi isimli barınağın eksik hizmetlerinin tamamlanması desteği, sokak şartlarından kurtarmak için dört ayaklı dostlarımıza sıcak bir aile sağlama aktiviteleri gerçekleştiriyoruz. Toplumsal duyarlılık gereği toplumumuzun sevgiye, ilgiye, desteğe muhtaç olan kesimi kimsesiz çocuklar ve engelli vatandaşlarımız için devletin sağladığı kurumlara giderek eksik kalan temel ihtiyaçları için başta sevgi olmak üzere, eğitim eğlence ihtiyaçlarına yönelik materyallerin sunulması gibi aktiviteler gerçekleştiriyoruz” ifadelerine yer verdi.

Hayırsever insanlardan destek beklediklerini belirten Sözeri, “Tabi kendimizi ve arkadaşlarımızı atlayamayız. Bizler ailelerimizden ayrılarak çoğumuz ekonomik zorluklar için de yeni bir şehre geldik. Dört temel ihtiyacımız var bunlar barınma, ulaşım, beslenme, bilimsel eğitim. Bunların çözümünü ise bir araya gelmek, dayanışmak, şehrin bu alanda ki imkanlarından haberdar olmak, ilgili kurumlarla görüşerek bu imkanları öğrencilerin lehine zorlamak, topluluk üyelerimize çeşitli alışveriş merkezlerinde indirimler kazanmak, sınıflar arası kitap ve materyal takası sağlamak için çalışmalar yürütüyoruz. Ayrıca bütün bu aktiveler için gerekli olan bütçeleri oluşturmak üzere çeşitli sponsorlar sağlıyoruz. Harcamaları belgeleri ve fotoğraflarıyla sponsorlara sunuyoruz. Bu nedenle burada bulunan ve bu toplantıdan haberdar olan herkese sesleniyorum bize güç verin, destek verin ve fikirlerinizi bizimle paylaşın” diye konuştu.

Toplantıya öğrencilerin yanı sıra çeşitli çeşitli STK temsilcileri de katıldı.

 

HABER ETİKET :
HABER ETİKET :
[191 Gösterim]
[Tarih (yy/aa/gg) : 2017-02-27]
Adınız :
E-Mail Adresiniz :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
   
GÜNÜN DİĞER HABERLERİ
E-GAZETE