HALKIMIZIN HER ZAMAN HİZMETİNDE OLDUK

Yazdır
Paylaş
Sinop Belediye Başkanı Baki Ergül, belediye başkanlığı görevinde bulunduğu 10 yıllık dönemi gazetemize anlattı. Ergül, görevde oldukları zaman zarfında Sinop’ta milat sayılabilecek projelere imza attıklarının belirterek, gerçekleştirdikleri önemli projeleri kamuoyuna aktardı.
HALKIMIZIN HER ZAMAN HİZMETİNDE OLDUK
Belediye Başkanı Baki Ergül, görevde bulunduğu dönem içerisinde Sinop’ta kalıcı eserler bıraktıklarını belirterek, gerçekleştirdiği büyük projeleri gazetemiz aracılığıyla kamuoyu ile paylaştı.

Sinop’ta başkanlığı döneminde gerçekleştirdikleri Sakarya Caddesi Projesi’nden Mezbahane Projesi’ne, Katı Atık Tesisi’nden İçme Suyu Projesi’ne kadar birçok çalışma ile ilgili bilgiler veren Baki Ergül; “Sinop’ta birçok önemli projeye imza attık. Yaptığımız çalışmalar insan odaklı ve Sinop’un geleceğine ışık tutan projeler. ‘Atamızın izinde, halkımızın hizmetinde’ anlayışını benimseyerek projelerimizi Sinop halkı ile buluşturmanın mutluluğunu yaşıyoruz” ifadelerini kullandı.

Sinop’un birçok noktasında çeşitli eksiklikleri giderdiklerini ve belli başlı projeler ile Sinop’ta önemli izler bıraktıklarının altını çizen Ergül, bu çalışmalarını şu şekilde anlattı;

MEZBAHANE PROJESİ
“Uzun yıllar çözüm bekleyen Sinop mezbahanesini çözüme kavuşturduk. Yapımı tamamlanarak hizmete açılan mezbahanede belediye bünyesinde çalışan uzman ekiplerce et kesim işlemine başlandı. Uzun yıllardır çeşitli spekülasyonlara konu olan belediye mezbahanemizi Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansının 1,1 milyon desteği ile yaklaşık 2,2 milyon liraya tamamlayarak hizmete açtık. Çeşitli yollardan yaptığımız işletme taleplerimize yeterli destek ve katılım sağlanmayınca kendi bünyemizde oluşturduğumuz uzman ekiplerimizce et kesim işlemlerine başladık. İçinde en modern et kesim cihazlarının yer aldığı mezbahanemizde zayiatsız bir kesim söz konusu olup yine belediyemize ait et dağıtım aracı ile dağıtımlar gerçekleştirilmektedir.”

DERİN DEŞARJ PROJESİ
“Belediye Başkanlığımız tarafından ilimiz için milad saydığımız çalışmalarımızdan olan evsel atık ön arıtmalı derin deşarjı çalışmalarımızda sona gelindi. Akliman atık su arıtma tesisi yapımı ve Çukurbağı mevkisinde bulunan kara ve deniz hattı yapım çalışmaları da çok kısa sürede tamamlanacak. Saha borulama ve diğer işlerle birlikte derin deniz deşarjı projemizi hayata geçirdiğimizde sağlıksız şekilde bertaraf edilen evsel atık sorunu tarih olacak. Yapılmakta olan Akliman atık su arıtma tesisi içinde idari bina, geri devir terfi merkezi, giriş terfi merkezi, oksidasyon hendeği, çökeltme havuzu, klor temas tankı, dekantör binası, sızıntı suyu terfi merkezi, taşkın koruma duvarı, saha tanzim ve yolları, saha borulama çalışmaları yer alacak. Bu projemiz yaklaşık 9,5 milyon liraya mal oldu.”
 

SAKARYA CADDESİ
“Milad sayabileceğimiz projelerden belki de en önemlilerinden biri ‘Sinop’un kalbi’ dediğimiz Sakarya Caddesi Yayalaştırma Projemiz oldu. Sakarya Caddemizde yayalaştırma ve peyzaj çalışmalarını tamamlayarak hizmete açtık. Bu cadde için çok büyük emek verdik. Sinop'un tek ve en önemli caddesi olan Sakarya Caddesini Sinop'un güzelliklerine layık bir cadde yapalım diye aylardır çalıştık. Bu caddemizde çalışmalarımızı 3 aşamada tamamladık. İlk aşamada alt yapıyı bitirdik. Yerin altında doğalgaz, kanalizasyon, içme suyu, telefon, alçak-yüksek gerilim kabloları yerleştirildi. Biz bunların birinci aşamasını bitirdik. Sonrasında ikinci aşama olan cadde düzenlemesi tamamlandı. Bu caddemiz aynı zamanda bir rehabilitasyon merkezi ve bir AVM gibi.”

 

İÇME SUYU PROJESİ
“Yine önemli projelerimizden biri olan Su Arıtma Tesisi ve Yeni İshale Hatları ve Depolarımız ile vatandaşlarımızın yetersiz ve sağlıksız olan Sinop içme suyu sorununu çözüme kavuşturduk. Yaklaşık 26 Milyon TL’ye mal olan Arıtma Tesisi Terfi Merkezleri ve yeni ishale hatlarımız 2 adet 5 bin tonluk yeni depolar ile çözüme kavuştu. 24 saat hiç durmadan su arıtımı işlemine devam eden Arıtma Tesisimiz, devamında isale hatlarının ve depoların düzenli olarak tamir-bakım-onarım ve temizliği yapılıyor. Tesiste bulunan Kimya ve Mikrobiyoloji laboratuarlarında her gün tesisin içinden ve Şehir içi şebekesinin farklı noktalarından alınan numunelerin 30 parametrede analizleri yapılıyor. Tüm bu işlemlerin sonucunda Sinoplular Türkiye'deki en kaliteli içme suyunu kullanan kentlilerden biri olmanın mutluluğunu yaşamaktadır.”

 

ÇOCUK PARKLARI
“Yine Belediyemiz Park ve Bahçeler Müdürlüğü bünyesinde şehrin birçok mahallesine çocuk oyun parkı alanları yaparak çocuklarımızın yüzünü güldürdük. Çocuk oyun alanlarında sertleşen zemin düzenli olarak çapalanarak çocuklarımız için uygun yumuşak ve sağlıklı zemin sağlanmaya çalışılıyor. Düzenli olarak parklarımızda, meydanlarımızda, fidanlıklarımızda ve yol kenarlarında çim biçimi ve yaban otu temizliği yapılıyor. Yaz aylarında ciddi bir yoğunluk yaşanan Atatürk Parkı’nda gerçekleştirilen yenileme çalışmaları ile yer döşemeleri değiştirilirken meydan kısmında yapılan çeşitli ışıklı ve müzikli yer havuzunu da yaptık. Çevre düzenlemeleri kapsamında gerçekleştirdiğimiz lale ve çiçek dikimleri ile özellikle Gazi Caddesi Büyük Park alanı ve Uğur Mumcu Meydanı ile 
Hükümet Konağı önündeki alana dikilen laleler ilimizde rengarenk bir görünüm sağlayarak güzel bir görünüm sağladı.”


ŞEHİR GİRİŞ YOLU
“Daha modern bir kent girişi” düşüncesi ile şehrimize gelen yerli-yabancı misafirlerimizi ilk karşılayan bölüm olan şehir merkezi giriş yolunun yapımını gerçekleştirdik. Projesi ve kamulaştırılması Sinop Belediyesince yapılan Sinop giriş yolunun tüm alt ve üst yapı çalışmaları yapılarak giriş yolumuz çift yönlü olarak trafiğe açıldı. Mevcut Sinop giriş yolu, Sinop'a hiç yakışmıyordu, köy girişini andırıyordu. ihtiyaca cevap veremiyor, araç trafiği sıkışıklığına yol açıyordu biz göreve geldiğimizden beri o yolda iyileştirmeler, yeni kaldırımlar yapabilirdik ama köklü bir değişim, ilimize modern bir giriş yolu kazandırmak için gerekli projemizi hazırladık, güzergah üzerinde bulunan gerekli kamulaştırma ve alt yapı çalışmalarını tamamlayarak yolu trafiğe açtık"
 

HAYVAN BARINAĞI
“Bizler sadece insan odaklı değil, bizlerle birlikte bu dünyada yaşamlarını sürdüren ‘can dostlarımız’ için de çalışmalar yürütmekteyiz. Bu kapsamda Ada Mahallesi, Sülük Gölü mevkisinde kurulan hayvan barınağımızı hizmete açtık. Barınakta kalanlara ‘hayvan’ demek yerine ‘can taşıyan, can dostlar’ ifadesini kullanıyoruz. Bu barınağın Sinop’ta önemli bir açığı kapattığını düşünüyoruz. Evde beslenen köpeklerin sokağa atılıyor bu çok acı bir durum. Onların da yaşamaya hakkı var. 350 bin TL'ye mal olan ve oldukça büyük bir alan üzerine kurulan barınakta aynı anda 500 sokak hayvanı koruma altında tutulabilme imkanına sahibiz. Hayvanlara burada veteriner hekimler tarafından kısırlaştırma, tedavi, aşılama ve küpe takılma işlemleri yapılıyor”

 

YENİ PAZAR YERİ
“Sinop’umuzun öncelikli ihtiyaçlarından biri olan Kapalı Pazar Yeri, yine belediye başkanlığımız döneminde yeni ve modern bir kompleks halinde sil baştan yapılarak hizmete tekrar açıldı. Toplam 7 bin metrekarelik alanda çelik konstrüksiyon olarak inşa edilen kapalı pazar yerimiz, içersinde yapılan 19 adet dükkan, bir adet mescit, muhtarlar evi ve zabıta karakolunu barındırıyor. İstedik ki modern bir pazar yerimiz olsun. Yeri geldiğinde toplantılar burada yapılsın. Parası düğün salonu tutmaya yetmeyen vatandaşlarımız düğünlerini burada yapsın istedik. Burası 2 bin metrekarelik kapalı bir alan. İstedim ki muhtarlarımıza bir yer olsun istedim. Onlara da muhtarlar evi yaptık. Pazara gelen insanlarımızdan dini vecibelerini yerine getirmek isteyen vatandaşlarımız için mescit yaptık. Yine sizlere çok iyi hizmet vermek için bir mezbaha hizmeti verecek bir ünite yaptık. Burası eskiden olduğu gibi Perşembe ve Pazartesi günleri hizmet verecek. Aşiyan pazaryeri de Çarşamba ve Pazar günleri devam ediyor. Yani Sinop'ta Pazartesi, Perşembe, Cumartesi ve Pazar günleri pazar kurulmuş oluyor”

ÇEKEK YERİ
“Sinop’un girişinde yer alan ve uzun yıllar gemi tersanesi olarak kullanılan Çekek Yeri’miz yeni yüzüne kavuşuyor. Burası 22 dönümlük bir yer. Buraya dolgu için malzemeler çektik, deniz tahkimatı için taşlar çektik. Oranın rıhtımını yapacağız, insanlarımızın spor yapacağı yürüyüş yolu olacak. Güzel bir rekreasyon amaçlı yeşil alanımız olacak. Buranın bir sürü hukuki problemleri var. Biz bunların hepsini çözdük tamamlandığında yemyeşil bir yer olacak”

DESTEK HİZMETLERİ MÜDÜRLÜĞÜ
“Yine Belediyemiz tarafından projelendirilerek yapımı tamamlanan 
Destek Hizmetleri Müdürlüğü, Küçük Sanayi Sitesi yanındaki yeni yerinde hizmete girdi. Yapımı tamamlanan ve yeni yerine geçen Destek Hizmetleri Müdürlüğümüz vatandaşlara daha hızlı, daha kaliteli ve sağlıklı hizmet veriyor. Belediyemizin bünyesine kattığımız yeni araçlarımız ve ekipmanlarımızın yanı sıra personelimizin çalışma şartlarında yaptığımız iyileştirmeler bizleri oldukça ileriye taşıyacaktır.
Destek Hizmetleri Müdürlüğü içerisinde yemekhane, oto garajı, tamirhaneler, boyahane, marangozhane, demir doğrama atölyesi ve çeşitli birimlere ait depolar bulunuyor”

Başkan Ergül, görev yaptığı zaman içerisinde bunlar gibi büyük-küçük birçok projeye imza attıklarını, Sinop’a ve Sinopluya her zaman en güzel hizmeti vermek hedefiyle Belediye Başkanlığı hizmetlerini vatandaşla buluşturmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyleyerek açıklamasını sonlandırdı.

 

HABER ETİKET :
HABER ETİKET :
[1019 Gösterim]
[Tarih (yy/aa/gg) : 2018-12-21]
Adınız :
E-Mail Adresiniz :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
   
GÜNÜN DİĞER HABERLERİ
E-GAZETE