HEVESLERİNİ KURSAKLARINDA BIRAKMALIYIZ

Yazdır
Paylaş
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Sinop İl Başkanı Barış Ayhan, illi Eğitim Bakanlığı (MEB) Kurum Açma, Kapatma ve Ad Verme Yönetmeliği’nde yapılan değişiklikle Çok Programlı Anadolu Liseleri, Mesleki ve Teknik Eğitim merkezlerinde karma eğitim şartı kaldırılmasına sert tepki gösterdi.
HEVESLERİNİ KURSAKLARINDA BIRAKMALIYIZ
CHP Sinop İl Başkanı Barış Ayhan, yaptığı yazılı açıklamada, “Gerici eğitimin panzehiri Laik, Bilimsel ve Aydınlanmacı Eğitimdir!” dedi.

İktidarın eğitim politikalarını eleştiren Ayhan, “AKP, siyasal iktidarı boyunca gençliği; düşünmeyen, sorgulamayan ve memlekete karşı sorumluluğun en yüce erdemi olan politik katılımın karşısına, biatçı bir gençlik kültürü olarak kurguladı. Köy Enstitüleri’ni kapatan, zorunlu din derslerini topluma dayatan, vakıf, cemaat, dernek üçgeninde ensarcılığın ve dinci gericiliğin gençliğe dayatılmasının tarihsel referansı dünden bugüne aynı işbirlikçi gerici zihniyettir” diye konuştu.

HEVESLERİNİ KURSAKLARINDA BIRAKMALIYIZ

Ayhan, “AKP’nin 24 Haziran karşı devrimi, ilk icraatını 12 Eylül’ün darbeci paşaları gibi gençliğin politizasyonunun önüne engeller çıkararak gerçekleştirmek istemiştir. Mevcut tüketim kültürü ile Anadolu’nun erkek ve kadınlarının dişiyle, tırnağıyla savaşarak kazandığı aydınlanmacı bütün değer ve birikimler gençliğe yabancılaştırıldı. Siyasetin dönüştürücü ve Devrimci gücüne, doğa bilimlerinin ve felsefenin insanlığı daha ileri mevzilere taşıma iradesinin karşısına koyulan set, bugün açık açık kendini Karma Eğitim’in yeniden sorgulanması noktasına taşıdı.Evren’den Erdoğan’a emperyalist tüketim kültürünün içine hapsedilmeye çalışılan gençliğe son darbeyi, Cumhuriyet devrimlerinin kuşatılmamış son mevzilerine saldırılarak ulaşılmaya çalışılıyor. 2018-2019 eğitim yılına haremlik, selamlık uygulaması ile girilerek saray rejiminin yukarıdan aşağıya çürümüş bir toplum projesi yaratma heveslerini gençlik kursaklarında bırakmalı!” ifadelerini kullandı.

“MEMLEKETİN TÜM YURTSEVER ÖĞRENCİLERİ GÖREV BAŞINA!”

Açıklamasında “Karanlığınızın üzerine doğan aydınlığa kızlı, erkekli yürüyeceğiz” diyen Ayhan, “Bilimsel ve Laik eğitimin karşısına kümelenen bu gerici ittifakın toslayacağı duvarı, biz istibdat rejimine karşı tıbbiyeli İbrahim Temo’larla ördük. O duvarın harcı sağlam olduğu gibi suyunu da radikal aydınlanmacılıktan alır.Hasanoğlan Köy Enstitüsü’nden çıkıp Anadolu’nun yoksul köy çocuklarına harf devrimi öğretmeye giden Ayşe öğretmenlerin soluğu bu kavgadadır.Harun Karadeniz’in bilimsel, parasız ve laik eğitim mücadelesi uğruna; sağ kolunu omuzundan keserek, yurtseverlik borcunun diyeti olarak gericilerin üzerine fırlattığı bu mücadele de, bizim geri duracağımızı düşünenler çok büyük bir yanılgı içerisindedir.
Memleketin tüm Yurtsever, Cumhuriyetçi ve Devrimci öğrencileri görev başına!” sözlerine yer verdi.

                                                                                                         

 

HABER ETİKET :
HABER ETİKET :
[803 Gösterim]
[Tarih (yy/aa/gg) : 2018-09-15]
Adınız :
E-Mail Adresiniz :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
   
GÜNÜN DİĞER HABERLERİ
İhale ilanı
E-GAZETE