HÜKÜMET KONAĞI'NI NE ZAMAN YIKACAKSINIZ?

Yazdır
Paylaş
Cumhuriyet Halk Partisi Sinop İl Başkanı Av. İnan Savaş Yüksel, İmar Planı üzerinden yüklendiği iktidara, Kent Meydan Projesi kapsamında Şehrimizde son dönemde planlanan 'Kent Meydanı' projesi dahil tüm projelerde; şehir trafiğini azaltmak, resmi daireleri dört yeni mahallemize doğru taşımak ve böylelikle nüfus yoğunluğunu bu mahallelere yaymak amaçlanmaktadır. Bu amaca eski dispanser binasını yıkarak mı ulaşmayı hedefliyorsunuz? Hükümet Konağı halen duruyor, ne zaman yıkmayı planlıyorsunuz?” diye sordu.
HÜKÜMET KONAĞI'NI NE ZAMAN YIKACAKSINIZ?
CHP İl Başkanı İnan Savaş Yüksel, son günlerde Sinop’un gündeminde yer alan Kent Meydanı Projesi ile ilgili açıklamalarda bulundu. Sosyal medya hesabı üzerinden Kent Meydanı Projesi ile birlikte imar tartışmaları ile ilgili de konşan CHP Sinop İl Başkanı Avukat İnan Savaş Yüksel; "İktidar partisine sesleniyoruz! Eğer gerçekten samimiyseniz, 1/25000‘lik planda yapılması gereken tadilatı yapın ve dört yeni mahallemizi imara açın" dedi.

Sinop'ta yaklaşık 80 inşaatın mühürlenmesiyle sonuçlanan imar planının mahkeme kararıyla askıya alınması, kentte inşaat sektörünü tamamen durmasına neden oldu.
 
SORUNUN ÇÖZÜLMESİ İÇİN REVİZYON ŞART
Konuyla ilgili açıklama yapan CHP Sinop İl Başkanı Avukat İnan Savaş Yüksel, konuyla ilgili yaptığı açıklamada 1/25000’lik üst planda yapılması gereken revizyon yapılmadığı sürece, sorunun çözülemeyeceğini söyledi. İnan Savaş Yüksel, "Gündemimiz maalesef yine imar planı. Belediye Başkanımız yeni bir imar planı için çalışmalara başlandığını açıkladı. Ama kendisinin de dediği gibi; 1/25000’lik üst planda yapılması gereken revizyon yapılmadığı müddetçe, Belediye Başkanlığımızın yetkisi dahilinde yapılacak yeni bir 1/5000‘lik plan sorunlara çözüm olmayacaktır.

 

 

 

BU HALİYLE ŞEHRİN BU MAHALLELERE DOĞRU BÜYÜYEBİLMESİ OLANAKLI DEĞİL
İlimizde imarla ilgili konuşan herkes  Adadaki yoğunluğu azaltmak, yapılaşmayı dört yeni mahallemize doğru yaymak zorundayız' der. Fakat 1/25000’lik planda, bu dört yeni mahallemiz halen tarımsal gelişim alanı olarak gözükmekte ve buralarda imara 2,5 kat izin verilmekte. Yani bu haliyle şehrin bu mahallelere doğru büyüyebilmesi olanaklı değil.

Şehrimizde son dönemde planlanan 'Kent Meydanı' projesi dahil tüm projelerde; şehir trafiğini azaltmak, resmi daireleri dört yeni mahallemize doğru taşımak ve böylelikle nüfus yoğunluğunu bu mahallelere yaymak amaçlanmaktadır" dedi.

HÜKÜMET KONAĞI’NI NE ZAMAN YIKACAKSINIZ?
Açıklamasında iktidara yüklenen İnan Savaş Yüksel, "Şimdi iktidar partisi temsilcisi dostlarımıza sormak istiyoruz; bu amaca eski dispanser binasını yıkarak mı ulaşmayı hedefliyorsunuz? Hükümet Konağı halen duruyor, ne zaman yıkmayı planlıyorsunuz?

Belediye Başkanımız '1/25000’lik üst planda değişikliğe gidilmezse bizim yapacağımız yeni bir alt plan sorunları çözmeyecektir' diyor. Bu dört mahallede yaşayan hemşerilerimiz 'imar iznimiz 2,5 kat, çocuğumuzu evlendirsek evimizin üstüne kat çıkamıyoruz' diye yakınıyor. Turizm kentiyiz diyoruz, büyük otel zincirleri şehrimize yatırım yapmak istiyor, arsa bulamıyorlar. Şimdi iktidara tekrar soruyoruz, 1/25000‘lik planda değişikliğe gitmek için neyi bekliyorsunuz?" diye konuştu.

ATLA DEVE DEĞİL
İnan Savaş Yüksel açıklamasının devamında, 1/25000’lik Sinop Çevre Düzeni Planı'nda 16/12/2020 tarihinde Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile yapılan plan değişikliğiyle Sinop Nükleer Santrali‘nin kurulması planlanan ve 1/25000'lik planda, Orman Alanı olarak görülen kısmın Enerji Üretim Alanı olarak düzenlendiğini dile getirdi. Yüksel açıklamasının devamında şunları söyledi; "Görüldüğü üzere 1/25000’lik planı değiştirmek atla deve değildir. Konu Nükleer Santral olunca, hem de çok yakın bir tarihte alelacele değiştirilen 1/25000’lik plan, Sinop’un geleceği söz konusu olunca neden sürüncemede bırakılıyor?

İYİ NİYET GÖSTERME SIRASI İKTİDARDA
Yine iktidar partisine sesleniyoruz; TOKİ konutları olarak yapımı planlanan konutlar için imar izni 2,5 kat olan yer belirlediniz, milletten paraları topladınız, sonra bizi kurtar diye Belediye Başkanımıza koştunuz. Sayın Başkan kamu yararı var, vatandaş mağdur olmasın dedi, Belediye Meclisi'nde kat müsaadenizin artması için ön ayak oldu. Kent Meydanı yapılırken Uğur Mumcu'daki otopark için geldiniz, sizi geri çevirmedi. Ama iyi niyet gösterme sırası size geldiğinde maalesef sınıfta kalıyorsunuz. İmar planı konusunda Belediye Başkanı‘nın elini kolunu bağlamaya çalışıyorsunuz. Ama aslında Sinop'umuzun geleceği ile oynuyorsunuz. Bu şehrin kurtuluşu 1/25000’lik Çevre Düzeni Planı'nın değiştirilmesinden ve şehrin dört yeni mahallemize doğru büyümesinin önünün açılmasından geçiyor. Eğer gerçekten samimiyseniz, 1/25000‘lik planda yapılması gereken tadilatı yapın ve dört yeni mahallemizi imara açın. Aksi halde, bundan sonra bu hususta söyleyeceğiniz tüm sözler kadük kalacaktır"

 

 

HABER ETİKET :
HABER ETİKET :
[54 Gösterim]
[Tarih (yy/aa/gg) : 2021-05-04]
Adınız :
E-Mail Adresiniz :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
   
GÜNÜN DİĞER HABERLERİ
E-GAZETE