İHALE İLANI

Yazdır
Paylaş
T.C. SİNOP İCRA DAİRESİ 2019/32 TLMT. TAŞINMAZIN AÇIK ARTIRMA İLANI
İHALE İLANI
Satılmasına karar verilen taşınmazın cinsi, niteliği, kıymeti, adedi, önemli özellikleri:  Tapu Kaydı; Sinop Merkez İlçe Zeytinlik Mahallesi Tabya Yolu 393 Ada 182 Parsel yüzölçümü 5.568,86 m2 zemin tipi  “Kat İrtifakı “ ana taşınmaz niteliği “ 5 Bloktan Oluşan 7 katlı betornarme bina ve arsası” olan taşınmazın “1/130 Arsa Paylı E Blok Beşinci Kat 26 No.lu” bağımsız bölüm niteliği “Mesken” dir.

Konumu özellikleri ve çevresi; Yakamoz Cadde üzerinde bulunan Kent Kooperatifine ait binaların civarında Atatürk İlköğretim Otulu, Kapalı pazaryeri ile hemen yan tarafında büyük bir düğün salonu bulunmaktadır. Çarşı Pazar ve okulların bulunduğu şehir merkezine takribi 1,5-2 km. mesafedir. Havaalanı, hastane ve otobüs terminali, Sinop Üniversitesinin de bulunduğu yerde takribi 6-7 km. şehir merkezi dışındadır.

Gayrimenkulün Tanımı; Adres, Zeytinlik Mahallesi Gülbahar Sokak No:2/26 ‘da yer almaktadır. Beşi bir arada bulunan toplam 9 blok olan Kent Kooperatifine ait binalardan Yakamoz Cadde üzerindeki A ve B Blok en önde ana yol kenarında yan yanadır. Hemen köşebaşında bulunan ve yol kenarındaki duvarın üstünden A bloğun önünden geçilerek ulaşılan B Blokta, girişi bodrum katta olan ve 1 bodrum, 1 zemin, 5 normal toplam 7 katlı binanın en üst katta merdiven çıkış istikametinin sağında A Bloğa bakan köşedeki 26 no.lu meskendir. Yerinde yapılan tespitlerde, binanın dış görünüşü ile projesine uygun olduğu ve kullanılmakta olan daire görülmüştür. Yapılan tadilatla günün standartlarına uygun hale getirilmiş dairede oda tabanları laminant, diğer yerler seramik kaplıdır. Duvar ve tavanları alçı kaplama, ıslak zeminler ve balkonlar seramik, kapıları dolgu ahşaptır. Mutfakta tezgah ve dolapları ile banyosu yenilenmiş dairenin pencere doğramaları PVC ve balkonun biri cam kaplama olan dairenin girişi ahşap kapıdır. Dairedeki 2 balkondan biri PVC doğrama, diğeri ise cam kaplama ile kapatılmıştır. Bina merkezi sistem kaloriferle ısınmaktadır. Asansörü bulunan binanın giriş kapısı camlı alüminyum kapı ve ortak kullanım yerleri mermer olarak yenilenmiştir. Çatısı mevcut ve dış cephe kaplaması yenilenmiş binanın görünümü, gayet şık ve günümüz standartlarındaki binalar gibidir.

İmar Durumu : “Söz konusu taşınmaz Belediye sınırları içinde kalmakta olup; 1/1000 ölçekli  uygulama imar planında “Ayrık Nizam 5 kat” “TAKS:0,35 KAKS:1,75”dir.

Belediye sınırları içinde olan taşınmazın vasfı “arsa” olup her türlü belediye hizmetlerinden yararlanmaktadır.

Belediyede görülün tasdikli projesinde A,B,C,D ve E Blok olmak üzere 5 ayrı blok halinde yapılan inşaatlardan E blokta bulunan dairenin giriş kapısının hemen sağında önünde balkonu olan mutfak  ve yanında salon köşede yatak odası ve diğer taraftan yanında önünde balkonu olan diğer yatak odası, girişin sol tarafında  tuvalet lavabo ve yanında banyo bulunmaktadır.

Projesinde salon (21,96 m2) mutfak (8,67 m2) yatak odaları (18,00+12,12 m2) balkonlar (4,13+3,75 m2) banyo (4,05 m2) antre (9,23+1,44 m2) ve tuvalet lavabo (3,51 m2) olmak üzere dairenin net kullanım alanı 86,86 m2 olup, değerlemeye esas inşaat alanı 105,00 m2 alınmıştır. Kullanım amacı “mesken” olan bağımsız bölümün inşaat ruhsatı ve iskandaki alanı değil, projesinde hesaplanan kullanım alanı 105,00 m2 üzerinden değerleme yapılmıştır. Betorarma binanın inşaat ruhsatına göre yaşı 16 ve yapı sınıfı 3 B’dir. nizam 7 kata tahsislidir. Tanzim edilen proje için 30.11.1976 tarih ve 40/40 sayı ile betonarme karkas binada 4.810,00 m2 mesken için Haşim Tarı adına yeni inşaat ruhsatı düzenlenmiştir. Yol servisi üstünde 1 zemin 5 normal toplam 6 katlı binada B Blokta 34 no.lu daire 100,00 için Hikmet ÖZUSTA adına 28.06.1979 tarihinde 39/47 sayı ile düzenlenmiş yapı kullanma izni bulunmaktadır. Kullanım amacı “mesken” olan bağımsız bölümün inşaat ruhsatı ve iskândaki alan 100,00 m2 üzerinden değerleme yapılmıştır. Betonarme binanın inşaat ruhsatına göre yaşı 42 ve yapı sınıfı 3 B’dir.

Kıymeti : 180.000,00 TL         KDV Oranı : %1

Kaydındaki Şerhler : Tapu kaydında bulunduğu şekildedir.

 1.Satış Günü : 20/08/2019 günü 10:30 – 10:40 arası

2.Satış Günü . : 05/09/2019 günü 10:00 - 10:10 arası

Satış Yeri : Meydankapı Mahallesi İskele Caddesi No:4 İç Kapı No; 6- Giriş Sağdan 2. Oda İcra Müdürlüğü Mezat Salonu Merkez Sinop

Satış şartları 1- ihale açık artırma suretiyle yapılacaktır. Birinci artırmanın yirmi gün öncesinden, artırma tarihinden önceki gün sonuna kadar esatis.uyap.gov.tr adresinden elektronik ortamda teklif verilebilecektir. Bu artırmada tahmin edilen değerin %50 sini ve rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamını ve satış giderlerini geçmek şartı ile ihale olunur. Birinci artırmada istekli bulunmadığı takdirde elektronik ortamda birinci artırmadan sonraki beşinci günden, ikinci artırma gününden önceki gün sonuna kadar elektronik ortamda teklif verilebilecektir. Bu artırmada da malın tahmin edilen değerin %50 sini, rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamını ve satış giderlerini geçmesi şartıyla en çok artırana ihale olunur. Böyle fazla bedelle alıcı çıkmazsa satış talebi düşecektir.

2- Artırmaya iştirak edeceklerin, tahmin edilen değerin % 20’si oranında pey akçesi veya bu miktar kadar banka teminat mektubu vermeleri lazımdır. Satış peşin para iledir, alıcı isteğinde (10) günü geçmemek üzere süre verilebilir. Damga vergisi, KDV, 1/2 tapu harcı ile teslim masrafları alıcıya aittir. Tellâllık Harcı, taşınmazın aynından doğan vergiler satış bedelinden ödenir.

3- İpotek sahibi alacaklılarla diğer ilgilerin (*) bu gayrimenkul üzerindeki haklarını özellikle faiz ve giderlere dair olan iddialarını dayanağı belgeler ile (15) gün içinde dairemize bildirmeleri lazımdır; aksi takdirde hakları tapu sicil ile sabit olmadıkça paylaşmadan hariç bırakılacaktır.

4- Satış bedeli hemen veya verilen mühlet içinde ödenmezse İcra ve İflas Kanununun 133 üncü maddesi gereğince ihale feshedilir. İhaleye katılıp daha sonra ihale bedelini yatırmamak sureti ile ihalenin feshine sebep olan tüm alıcılar ve kefilleri teklif ettikleri bedel ile son ihale bedeli arasındaki farktan ve diğer zararlardan ve ayrıca temerrüt faizinden müteselsilen mesul olacaklardır. İhale farkı ve temerrüt faizi ayrıca hükme hacet kalmaksızın dairemizce tahsil olunacak, bu fark, varsa öncelikle teminat bedelinden alınacaktır.

 5- Şartname, ilan tarihinden itibaren herkesin görebilmesi için dairede açık olup gideri verildiği takdirde isteyen alıcıya bir örneği gönderilebilir.

6-Satışa iştirak edenlerin şartnameyi görmüş ve münderecatını kabul etmiş sayılacakları, başkaca bilgi almak isteyenlerin 2019/32 Tlmt. sayılı dosya numarasıyla müdürlüğümüze başvurmaları ilan olunur. 25/06/2019

SATIŞ İLANININ TEBLİĞİ (IIK:127.Md.);İş bu satış ilanı tebliğ yapılamayan tüm takyidat ilgililerine tebliğ yerine kaim olmak üzere ilanen tebliğ olunur. 100 nolu ilan

 

HABER ETİKET :
HABER ETİKET :
[40 Gösterim]
[Tarih (yy/aa/gg) : 2019-07-04]
Adınız :
E-Mail Adresiniz :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
   
GÜNÜN DİĞER HABERLERİ
E-GAZETE