İLK BYPASS!

Yazdır
Paylaş
Son günlerde Sinop’ta yapılan ‘karın atardamarı ameliyatı ve anjiyografi operasyonları’ ile sık sık gündeme gelen Sinop Atatürk Devlet Hastanesi, şimdi de BYPASS ameliyatları ile Sinoplulara umut olmaya devam ediyor.
İLK BYPASS!
Sinop’ta 2013-2014 yıllarında Sinop Kamu Hastaneleri Genel Sekreteri olarak görev yapan Op. Dr. Tolga Baş’ ın görev yaptığı dönemde kurulması için ilk adımları atılan KVC Ünitesi Op.Dr. Alper Delier’ in Genel Sekreterlik görevini yaptığı dönemde hizmete girmişti. İlk etapta sadece damar ameliyatları yapılan KVC ünitesinde zamanla Anjiyografi operasyonları ve kalp ameliyatları da yapılmaya başlandı.

Göğüs ağrısı ve yürüme problemi şikayetleri ile hastaneye başvuran Adil Sabuncu için önce 17 Kasım 2017’de anjiyografi operasyonu yapıldı. Daha sonra Kardiyoloji ve Kalp Damar Cerrahi Uzmanları tarafından açık kalp ameliyatı yapılması gerektiğine karar verilen Adil Sabuncu’nun BYPASS ameliyatı başarılı bir şekilde Sinop Atatürk Devlet Hastanesinde gerçekleştirildi.

Yapılan BYPASS ameliyatının ardından açıklama yapan Op. Dr. Arif Özdal Arslan ; “Hastamız 54 yaşlarında diyabet ve hipertansiyonlu bir hastaydı, zaten diyabet ve hipertansiyon bu tip hastalıkların en büyük nedenidir. Bu hastamızın kalbi besleyen damarlarında darlık ve tıkanıklıklar olsa da ciddi bir kriz geçirmemiş olması kendisi için büyük bir şans oldu.  BYPASS ameliyatlarında en fazla faydayı bu tür hastalar görmekte, yani kalp kası zedelenmemiş fakat zedelenmeye ramak kalmış hastanın kriz geçirmeden önce bu tip sıkıntıları bypass ameliyatıyla giderilmiş olması hastanın hem yaşam süresine katkıda bulunuyor hem de yaşam kalitesine önemli ölçüde katkı sağlıyor. Bu hastamıza da böyle bir ameliyat yapıldı. Yaptığımız ameliyat, gerek teknolojisi gerek donanımıyla yeterli olan yerlerde yapılabilen bir ameliyattır” dedi.

Arslan, “Hastanemizde bu tip ameliyatlara başlanması planlandığında bizlere destek olacak eğitim hastanemiz Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi seçilmişti. Bu süreçte gerek ameliyathane inşaat aşamasında gerek sonraki aşamalarda buraya gelerek kontrollerde ve incelemelerde bulunan Kalp Damar Cerrahı Doç. Dr. Ali Fedakar ve Anestezi Uzmanı Canan Güler, başarı ile tamamlanan bu ameliyatımızda da bizlere gerekli desteği verdi. İçinde bulunduğumuz bu süreç, bundan sonrasında da Koşuyolu ekibinin bize destek olması ile devam edecek ve her ameliyatta gelen arkadaşlar biraz daha seyrederek ve buradaki kadronun ameliyatını sağlayarak devam edecek bir süreçtir. Bu süreç tamamlandığında arkadaşlar sadece özellik arz eden zor ve ağır vakalar için gelecekler onun dışında ki vakalarda Sinop’ta bulunan mevcut kadromuzla Sinop’a kazandırılan KVC ünitesinde bu tip operasyonlar gerçekleşecektir” diye konuştu.

Ameliyata 7 Doktor 4 Hemşire İştirak Etti

Sinop Atatürk Devlet Hastanesi’nde gerçekleştirilen ilk açık kalp ameliyatına Koşuyolu Eğitim Araştırma Hastanesinden Doç. Dr. Ali Fedakar, Op. Dr. Tolga Baş, Op. Dr. Serkan Çelik, Anestezi Uzmanı Canan Güler ve Hastane Uzmanlarından Op. Dr. Arif Özdal Arslan, Op. Dr. Ahmet Han Kanpalta ve Op. Dr. Serdar Köseoğlu katıldı.

“Doktorlarımızdan Allah Razı Olsun”

4 saat süren BYPASS ameliyatından sonra kendine gelen Erfelek’li 54 yaşında ki Adil Sabuncu,  “Allah doktorlarımızdan razı olsun, benim için ellerinden geleni yaptılar. Başta bu imkanı sağlayan devletimize  ve operasyonu gerçekleştiren doktorlara ve sağlık çalışanlarına çok teşekkür ediyorum” dedi.

Ameliyatın ardından KVC Yoğun Bakım servisinde tedavisine devam edilen ve sağlık durumu iyi olan Adil Sabuncu’nun  yoğun bakımdan çıkarılarak serviste tedavisine devam edileceği belirtildi. 

HABER ETİKET :
HABER ETİKET :
[837 Gösterim]
[Tarih (yy/aa/gg) : 2017-11-28]
Adınız :
E-Mail Adresiniz :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
   
GÜNÜN DİĞER HABERLERİ
İhale ilanı
İhale ilanı
E-GAZETE